MENÜ
İzmir 34°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BOZALAN ŞENLENDİ
Kültür-Sanat
19 Ağustos 2016 Cuma 08:00

BOZALAN ŞENLENDİ

Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin burada yaptığı konuşmasında, ?Köylülerimizin kendi tarlalarında yetiştirdiği ürÃ

BOZALAN ŞENLENDİ

Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

2014 yerel seçimleriyle birlikte köy tüzel kişiliğini yitirip mahalleye dönüşen Bozalan´da Bardacık ürününün tanıtımını gerçekleştirmek amacıyla hızlı bir organizasyonla geçtiğimiz pazar günü eski köy meydanında 1. Bardacık Festivali düzenlendi.

Düzenlenen Bardacık Festivaline; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay, Gıda-Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır, İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal, Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Nevzat Güven, Foça Ziraat Odası Başkanı Ercan Yüksektepe, Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Ahmet Egeli, muhtarlar ile ilçe ve ilçe dışından çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival programından önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığında görevli Yüksek Ziraat Mühendisi Ahmet Tomar başkanlığında Menemen Ziraat Odası Başkan Yrd. Veli Kan´dan oluşan jüri bardacık bahçelerini dolaştı. Puanlamanın ardından bardacık yarışmasına katılan 46 üretici ürünlerini, Bozalan´da ilk bardacık meyvesini yetiştiren Civan kıraathane sahibi M.Ali Civan´ın iş yerinde kasalarda sergiledi ve jüri değerlendirmesini yaptı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ile Menemen Ziraat Odası işbirliğiyle hayata geçirilen Bozalan Bardacık Festivali kapsamında aynı zamanda eski köy meydanında kurulan stantlarda, yerli üreticinin yetiştirdiği ürünler de görücüye çıktı. Katılımcılar alış veriş yapma imkanı da buldu.

Program; saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği karma zeybek ekibinin gösterisiyle sürdü.

Bu Festival Gelenekselleşsin

Günün anlam ve önemine dair konuşmalara geçildi. İlk sözü alan Bozalan Mahalle Muhtarı Selahattin Acar, bu güzel festivalin gerçekleşmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´e teşekkür ederek, bu festivalin gelenekselleştirilerek daha büyük bir coşku yaşanmasını talep etti.

Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, tarım kenti Menemen´de el birliği ile güzel işler başarıldığına dikkat çekerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ertuğrul Tugay ise konuşmasında; ?İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye´de ilk defa Büyükşehir Belediyeleri içinde, Tarım Daire Başkanlığı´nı kuran bir Belediye. 2007 yılında kuruldu ve o günden bugüne kırsalı, tarımı destekleme yönünde projeler, çalışmalar yürütüyor. Bütün hedefimiz üreticiyi yerinde desteklemek ve kalkınmasını sağlamaktır? dedi.

Köylü pazarı pek yakında

Son olarak kürsüye gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen´de tarıma destek anlamında güzel bir birliktelik yaşandığını ifade ederek festivale ev sahipliği yapan Bozalanlı hemşerilerini tebrik etti.  İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu´nu tarımsal kalkınmaya desteklerinden dolayı tebrik ederek sözlerini sürdüren Başkan Şahin, ?Tarım yoksa hiç birimiz yokuz. Menemen ovasının kıymetini bilmeye, bildirmeye çalışıyoruz. Menemen´de muz dışında her şey yetişiyor. Bazı bölgelerimizde muz bile yetişiyor. Bu çok önemli, verimli topraklarda yaşamak ve bu güzel ürünleri üretmek hepimizin boynumuzun borcu olmalı. Eğer yetişen bu güzel ürünlere destek vermezsek, o zaman bizim yaptığımızın görevin de hiçbir anlamı yok? diye konuştu.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Bozalan Bardacık Festivali´nin gelecek yıllarda çok daha güzel gerçekleştirilebilmesi için Bozalan´da festival alanı yaratacaklarını, üreticinin birinci elden satış yapabilmesi için tezgahlar da kuracaklarını müjdeleyen Başkan Tahir Şahin; ?Hangi köyümüzde ne varsa destek vermeye çalışıyoruz? dedi.

Menemen ilçe merkezinde çok yakında hizmete açılacak 170 dönümlük rekreasyon alanında, haftanın 1 günü ücretsiz köy pazarı kurulacağını da müjdeleyen Başkan Tahir Şahin, ?Her köyden en az 10 üretici kadın istiyoruz. Bütün bunlarla köylerimize ekonomik olarak katkıda bulunmak istiyoruz? dedi.

En iyi incir bahçesi ve en kaliteli bardacık ödüllendirildi

Jüri tarafından bahçe ve ürün olarak yapılan değerlendirmede 2 kategoride ilk 3´e giren üreticiler açıklandı. En iyi bahçeye sahip olan Mustafa Akarsu, ikinci Mustafa Sarıyer ve üçüncü Mehmet Ali Acar olurken, en iyi incir üreticisi Enver Öksüz, ikinci Sami Tosun ve üçüncü Mustafa Gazi Otuz´a ödülleri birlikte takdim edildi. Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde her iki kategoride dereceye giren ilk 6 üreticiye ilaçlamada kullanılan sırt tipi pülverizatör ödül olarak verildi.

Bozalan incir ağaçlarında yetişen bardacıklar konuklara ikram edildi. Bu vesileyle, çok beğenilen ürünün tanıtımı da yapıldı. Katılımcılar Bozalan Bardacığının tescil edilmesi için Türk Patent Enstitüsü (TPE)´ne başvuru talebinde bulunulmalı dediler. Seneye buluşmak dileğiyle konuklar teşekkür ederek ayrıldı.

Haber: Ali Rıza KEMER

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi