MENÜ
İzmir 13°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Menemenimizin Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü Kutlandı
Güncel
9 Eylül 2021 Perşembe 12:10

Menemenimizin Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü Kutlandı

9 Eylül İzmir’in ve Menemen’in Kurtuluş Günü kutlamaları kapsamında çelenk sunum töreni Menemen Cumhuriyet Meydan’ında gerçekleştirildi.

Çelenk sunum törenine; Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ömer Faruk Özkaya, Menemen Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdürleri, Meslek Odalarının Başkan ve Yöneticileri, Gaziler, Muhtarlar, Sivil Toplum Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tören; Menemen Kaymakamlığı, 57. Topçu Tugay Komutan Yardımcılığı ve Menemen Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına bırakılmasıyla başladı.
Çelenk sunumunu takiben saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımız eşliğinde Türk bayrağımız göndere çekildi.
Duygu ve düşüncelerini dile getirmek için kürsüye gelen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan “Bugün burada, ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. İzmir’in ve güzel ilçemiz Menemen’in kurtuluşunu her zamankinden daha büyük bir coşkuyla kutlayabilmek adına Menemen Belediyesi olarak bu yıl pek çok etkinlik ve açılışlar planlamıştık.
Ancak hepinizin bildiği üzere; iki gün önce Belediye Ailemiz büyük bir acı yaşadı. Temizlik İşleri Müdürlüğümüzde görevli Yusuf Tümenci kardeşimizi, vazifesi başında elim bir kaza sonucu kaybettik. Mesai arkadaşımızı kaybetmenin verdiği büyük acı dolayısıyla, 99. Kurtuluş Şenlikleri kapsamındaki açılış ve konserlerimizi ileri bir tarihe erteleme kararı aldık.
Buradan bir kez daha Yusuf Tümenci kardeşime Allah’tan rahmet diliyorum. Öncelikle ailesinin, Menemen Belediye Ailemizin ve tüm hemşehrilerimizin başı sağ olsun.
Kıymetli hemşehrilerim; 9 Eylül 1922 tarihi, Misak-ı Milli sınırlarımızın düşman işgalinden tamamen temizlendiği, işgal kuvvetlerinin İzmir’den denize döküldüğü, yedi düvele haddinin bildirildiği gündür.
9 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla tamamlandığı, İzmir Hükümet Konağı’na Türk bayrağının yeniden asıldığı, bu toprakların Türk vatanı olduğunun tüm dünyaya ilan edildiği gündür.
Bugün sadece onur günümüz değil, sorumluluklarımızı hatırlatma günüdür.
Bizler;
Bu vatan toprakları için,
Bu devlet için,
Bu millet için,
Rengini şehit kanlarından alan Ay Yıldızlı Bayrağımız için…
İzmir’de düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’in,
Kurtuluş Savaşında dünyaya meydan okuyan Nene Hatunlar’ın, Kara Fatmalar’ın,
Menemen’de şehit düşen Kaymakam Kemal Bey’in, Genç yaşlı demeden yurdu kurtarmak için canlarını gözlerini kırpmadan veren aziz şehitlerimizin, Bağımsızlığımız için ölümü göze alan kıymetli gazilerimizin torunları olarak;
Kanla-irfanla kurulan Cumhuriyetimizi bize armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz.
99 yıl sonra bugün alnımız ak, başımız dik olarak bu meydanlara çıkmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Rabbim milletimize bir daha işgal günleri yaşatmasın.

99. doğum yıldönümün kutlu olsun güzel İzmir’im.
Bağımsızlık yıldönümün kutlu olsun güzel Menemen’im.” şeklinde ifade etti.

Haber Gökay ÖZALP

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Menemen'in Sesi