MENÜ
İzmir 30°
Menemen'in Sesi
Memleket Partisi Menemen İlk Kongresini Gerçekleştirdi
Güncel
28 Temmuz 2021 Çarşamba 15:11

Memleket Partisi Menemen İlk Kongresini Gerçekleştirdi

Muharrem İnce tarafından kurulan ve 81 ilde yapılanmasını sürdüren Memleket Partisi, Menemen’de kurucu ilçe başkanı Berna Eyinç’in önderliğinde teşkilatlanmasını tamamladı. Dün ilk kongresini gerçekleştiren Memleket Partisi Menemen İlçe Başkanlığı’nda, kurucu başkan Berna Eyinç güven tazeledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kongreye; Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Şahin Demirbağ, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri Asuman Ali Güven, Serkan İleri, Memleket Partisi İl Başkanı Cüneyt Oğuz ve Yönetim Kurulu, Memleket Partisi Buca İlçe Başkanı Nizamettin Kalkan ve Yönetim Kurulu, Memleket Partisi Seferihisar İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz ve Yönetim Kurulu, Memleket Partisi Menderes İlçe Başkanı Abdurrahman Ergenay ve Yönetim Kurulu, Önceki Dönem Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen İyi Parti İlçe Başkanı Yılmaz Karslı, Saadet Partisi İlçe Başkanı Servet Yıldız, Oda Başkanları, Gaziler, Muhtarlar ve Parti Üyeleri katıldı.

Memleket Partisi Menemen İlçe olağan kurul toplantısı, Dün Menemen Belediye Düğün Salon’unda yapıldı. Kongre 1 dakikalık Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Verilen önergeyle divan başkanlığına Asuman Ali Güven, katip üyeliklere de Ömer Berk Gönençer ve İdil Aşkın seçildi.
Kongrede Açılış Konuşmasını yapan Memleket Partisi Menemen İlçe Başkanı Berna Eyinç “Partimiz Atatürk ilke ve devrimleri üzerine inşa edilmiş, hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrılığını, eşitliği, özgürlüğü, emeği, toplumsal barışı, refahı, hakça bölüşümü, ekonomik kalkınmayı ve muasır medeniyet seviyesini hedefleyen çağdaş, cumhuriyetçi demokrat bir partidir.
Biz Nasıl Partiyiz?
Bizim Mustafa Kemal Atatürk ile sorunu olanlara sorunumuz var, bizim Atatürk’e, Atatürk diyemeyenlerle sorunumuz var, bizim terörü kınamayanlarla sorunumuz var, bizim siyaseti rant için yapanlarla sorunumuz var, bizim kadına ve çocuğa şiddet uygulayanlarla sorunumuz var, bizim din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapanlarla sorunumuz var. Partimizin felsefesi ve ideolojisi nettir. Türkiye’nin her yerinde aynı dili kullanacağız. Diyarbakır’da farklı, İzmir’de farklı konuşmayacağız. Atamızın bizlerle emaneti bu coğrafyada beraber yaşamanın yollarını bularak ülkemizin ve Cumhuriyetimizin yaşaması için mücadele edeceğiz. Hep beraber el ele geleceğe umutla bakacağız. Acımasızca ve hunharca ayrıştırılan toplumu yeniden birleştireceğiz. Siyasetin görevi toplumu ve bireyleri çatıştırmak, ayrıştırmak değil kardeşçe yaşamasını sağlamaktır. Partimiz, ülkemizin geleceğine ve Türkiye Siyasetine damga vuracaktır. Bunu hep birlikte başaracağız. Geleceğimizi geri alacağız. Siyaset iddia işidir. Biz bu ülkeyi tek başına yönetmek ve 50+1 için yola çıktık. Toplumu barıştırmak, birleştirmek için yola çıktık. Türkiye’ye umut olacağız. Önce Memleket diyoruz. Halktan yanayız, haktan yanayız. Çağdaş demokrat Türkiye’yi tekrar inşa etmekten yanayız.” şeklinde ifade etti.Seçimlerden, günümüze kadar geçmiş zamanı değerlendiren Memleket Partisi Menemen İlçe Kurucu Üyesi Tahir Şahin, Menemen’deki sosyal demokrat anlayışını 2024 seçimlerinde Menemen’e hep birlikte getireceklerini açıkladı.
Memleket Partisi’nin ilk kongresini yaparken ne kadar 20 yıllık siyasetçi olursanız olun, o heyecanın hala daha kendisinde var olduğunu dile getiren Şahin “Memleket Partisi’ni iyice gözden geçirdikten sonra gelip İl Başkanlık Binası’nda, Genel Başkan Sayın Muharrem İnce’ye onurla, gururla parti rozetimi taktırdım. Bismillah diyerek şimdide çalışmaya başlıyoruz. İnanmadığım hiçbir yola çıkmam. İlçe başkanım Berna hanımla birlikte bütün siyasi partilerden randevu istedik. Hiçbiri randevu veremedi. Ama biri vardı İyi parti Başkanı Yılmaz Karslı bize randevu verdi ve kendilerini ziyaret ettik. Bugün buraya da kendilerini davet ettik. Biz ısrarla siyasette nezaketi tesis edeceğiz. Memleket Partisi’nde en ufacık bir eksi görseydim bugün burada olmazdım. Bir kez daha belirtmek isterim. İnanmadığım hiçbir yola çıkmam. Sayın Genel Başkanım Muharrem İnce’ye ve Memleket Partisi’nin tüm fikirlerine, Atatürk’ün ilkelerini daha ileriye götürmek adına biz hazırız. Bu anlayışla bu memlekette siyaset yapmaya devam edeceğiz. İyi ki, biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Bu duygularla ben ‘Mevzu Menemen ise Teferruat’ diyordum, şimdi ‘Mevzu Memleket ise Gerisi Teferruat’ diyorum. Bugün bu sıcakta buraya gelen herkese saygılar sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından İlçe Faaliyet Raporları ve Mali Hesap Raporları okundu.
Ardından seçime geçildi. Tek liste halinde girilen seçimde Memleket Partisi Menemen İlçe Başkanı Berna Eyinç oldu.

Berna Eyinç Başkanlığında Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu;
Ceyda Anık, İdil Aşkın, Niyazi Esen, Emrah Gemlik, Hamide Kamaz, İsmet Karagüz, Selahattin Ok, Birgül Soytürk, Gürol Şahin, Ercan Şenel, Kazım Hürol Taklak, Özlem Topal, Saim Tucu, Şerif Tuğrul Tuna, Nurgül Uysal, Metin Uzunallı

Yedek Yönetim;
Ful Gönençer, Recep Ersoy, Aydan Niğdeli, Devrim Demirci, Ali Acarsoy, Fatma Kıran, Serhat Derebaşı, Berkant Güvenir

İl Delegeleri;
1 -  Ali Acarsoy
2 – İsmet Altıntaş
3 – Ceyda Anık
4 – Hakan Bulut
5 – Abdurrahman Demirci
6 – Niyazi Esen
7 - Berna Eyinç
8 – Mustafa Fıçıcı
9 – Emrah Gemlik
10 – Ömer Berk Gönençer
11 – Hamide Kamaz
12 – Şenol Köroğlu
13 – Önder Ok
14 – Emre Özyılmaz
15 – Nihat Mert Sabancı
16 – Birgül Soytürk
17 – Tahir Şahin
18 – Kazım Hürol Taklak
19 – Şerif Tuğrul Tuna
20 – Nurgül Uysal
21 – Metin Uzunallı
22 – Sevgi Yazılıtaş

Haber Gökay ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Güven Tazeledi
Güncel
28 Temmuz 2021 Çarşamba 16:42

Güven Tazeledi

S.S. Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin Seçimli Olağan Genel Kurulu bugün Menemen Belediye Düğün Salon’unda ortakların yoğun katılımı ile yapıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kooperatifin Seçimli Olağan Genel Kuruluna; Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, 16. Bölge Birliği Başkan Vekili Ahmet Koreli, Bölge Birliği Genel Koordinatörü Sebahattin İspir, Bölge Birlik Danışmanı Ahmet Dere, İzmir Ticaret İl Müdürü Şahin Ersü, Menemen Halk Bankası Şube Müdürü Harun Pürmüs, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Oda Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar, Sivil Toplum Temsilcileri, kooperatifin başkan, yönetici ve ortakları ile çevre ilçelerden gelen kooperatif başkanları katıldı.Konukların salonda yerlerini almasının ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen S.S Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabri Kurt “İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde değerli zamanınızı ayırıp genel kurulumuza katılarak bizlere güç verdiğiniz için yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarım adına sizlere çok teşekkür ederim. Ayrıca göreve geldiği günden bu yana Kooperatifimize desteğini esirgemeyen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’a salon tahsisi için teşekkür eder, başarılı çalışmalarının devamını dilerim. Saygıdeğer ortaklarımız; Genel Başkan Vekilimiz, Bölge Birliği Başkanımız, Esnaf ve Sanatkarımıza gecesini gündüze katarak mesai kavramı gözetmeksizin uzun yıllar hizmet etmiş, teşkilatımızın koca çınarı, vefakar, cefakar baba insan sayın Selahaddin Hünü başkanımız geçtiğimiz aylarda Hakk’ın Rahmetine kavuşmuştur. Onsuz ilk genel kurulumuzu yapıyoruz ve yokluğunu derinden hissediyoruz. Onu hiçbir zaman unutmayacağız. Bu vesile ile koca çınarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm teşkilatımıza başsağlığı dilerim. Ruhu Şad, Mekanı Cennet Olsun.
Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını en kalbi duygularımla Cenab-ı Allah’tan niyaz eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.” şeklinde ifade etti.

Kurt, ardından kongreyi sevk ve idare etmek üzere divan heyetinin seçimi için verilen önergeyi okudu. Divan Başkanlığına Ahmet Dere, katipliklere de İlker Beyaz ile Necat Geniş önerildi. Oylama açık oyla yapılarak oybirliği ile divan kabul edildi.

Divanın yerini almasıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Divan Başkanı 18 maddeden oluşan gündemi okudu. Ardından kooperatifin 2018-2019-2020 yılına ait raporlarının ortaklara bildirilmesi için faaliyet ve denetim kurulu raporları okundu. Divan başkanı raporlar ve hesaplar üzerinde söz almak isteyen olup olmadığını sordu. Söz alan olmayınca divan başkanı raporların oylamasına geçti. Raporlar ve hesaplar ayrı ayrı oylanarak oybirliği ile ibra edildi.Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan yaptığı konuşmasında katılımcıları selamlayarak, Kredi ve Kefalet Kooperatifi doğru ve planlı kullanan esnaf için adeta kurtarıcı, kara gün dostudur. Kimi esnafımız işini genişletmekte, zor zamanında bu kurumun kapısını çalarak mağdur olmadan uygun kredi imkânı bulabilmektedir. 20 yıldır Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanlığını yürüten Sabri Kurt ağabeyimiz yönetimiyle birlikte esnaf ve sanatkarlarımıza başarılı hizmetler sunmuştur. Öncelikle kendisine hizmetlerden ötürü teşekkürü bir borç biliyorum. Malumunuz korona virüs salgınından en çok esnafımız ve sanatkarımız etkilendi. Bu süreçte hükümetimiz durumu masaya yatırdı ve toplumun bu kesimine öncelik vermeye çalıştı. Salgının başından bu yana art arda açıklanan destek paketleriyle esnaf ve sanatkarlarımıza bir nebzede olsun nefes aldırmaya çalıştı. Bu süreçte kredi ve kefalet kooperatiflerinden kredi kullanan esnaf ve sanatkarlarımızın borçları ertelendi, günü geçen borçları ise yapılandırıldı. Türkiye ekonomisini ayakta tutan ana damarlardan bir tanesi olan esnaf ve sanatkarlarımızın pandemiden en az etkilenmesi adına Menemen Belediyesi olarak sizlerin her daim yanında olmaya çalıştık. Göreve gelmemizin ardından yaptığımız ilk icraat belediye personelimizin ödenmeyen 22 milyon TL’lik borcunun ödenmesi oldu. 14 milyon TL’de geride kalan maaşlarımızın ödenmemesiydi. Toplamda 36 milyon TL’lik işçimizin alacağını ödedik. Bu bir nebze olsa da esnafımıza da sanatkarımıza da Menemen ölçeğinde ve çevre ilçeler ölçeğinde can suyu oldu. Biz Menemen’de hizmetlerin mahrum kalışını son 2 yıl olarak değil 22 yıl olarak değerlendiriyoruz. Menemen’de 22 yılda yapılan projelerin fazlasını inşallah 2,5 yılda yapmaya özen göstereceğiz. Menemenimize yapacağımız projelerle birlikte esnafımızın işlerini arttırarak onlara ek kazançlar sağlamaya çalışıyoruz, çalışacağız. Esnafımızın yararına olacak projelerimizin en başında da Menemen Perşembe Pazar yerimiz geliyor. Biliyorsunuz 3 yıldır kangren haline gelmiş Pazar yerimizin ikinci etap ihalesini de gerçekleştirdik. Allah’ın izniyle hep birlikte 9 Eylül’de Pazar yerimizi Menemen esnafımıza, sanatkarımıza ve toplumumuza hizmet sağlayacak şekilde açıyor olacağız. Esnaf ve sanatkarlarımızla her zaman sıcak ve samimi ilişkiler içerisinde olmaya devam edeceğiz. Çünkü sizler toplumumuzu ayakta tutan en temel taşlarsınız, hepimiz bunun bilincindeyiz. Bu hayallerinizi de gerçeğe dönüştürmek için de sizlerin görüş ve önerilerinize de büyük önem veriyoruz. Kapımız sizlere her daim açık, gelin Menemen’i hep birlikte hak ettiği güzelliklerle buluşturalım. Ahilik kültürünü yaşatan sizlerin de, Menemenli hemşehrilerimizin de yüzünü güldürelim ki; akşamları yastığa başımızı huzurlu koyabilelim. Bu duygu ve düşüncelerle Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifimizin olağan genel kurulunun hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm esnaf ve sanatkar kardeşlerimize, abilerimize hayırlı işler ve bol kazançlar temenni ediyorum. dedi.

Konuşmaların ardından mevcut yönetim tarafından divana verilen tek liste dışında başka bir liste olmayınca Divan başkanı isimleri okuyarak

Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine:
Sabri Kurt-Ziya Demir-Ahmet Yelman-İlhan Karakedi-Lütfü Tosyalı

Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine:
Osman Çiftçi-Gökhan Durmaz´ın aday gösterildiğini ilan etti.
Bu liste açık oylama ile oybirliğiyle genel kuruldan geçti.

Sabri Kurt yaptığı teşekkür konuşmasında “Sevgili ortaklarımız bizi ibra ettiniz, bizi seçtiniz hepinize ayrı ayrı yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Seçimin ardından divan başkanı kongreyi kapattı.

Haber: Gökay ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Menemen Belediyesi’nden aşılamaya destek
Belediye
26 Temmuz 2021 Pazartesi 14:19

Menemen Belediyesi’nden aşılamaya destek

Menemen Belediyesi, Menemen İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne destek olmak amacıyla Kovid-19 aşılama çalışmalarına katılmaya başladı. 12 hemşire personelini görevlendirdiklerini ifade eden Başkan Vekili Aydın Pehlivan, tüm Menemenlileri aşı olmaya davet etti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Koronavirüs salgını nedeniyle ilçe genelindeki temizlik çalışmalara hız kesmeden devam eden Menemen Belediyesi, Menemen İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün aşı seferberliğine ortak oldu. Bu kapsamda Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı 12 hemşire, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’ın talimatıyla, ilçedeki 65 mahallede çalışmalara başladı. Hemşire ekibi, ilk etapta evlerinden çıkamayan ve engelli vatandaşlara aşılama yaptı.

‘AŞINIZI OLUN’ ÇAĞRISI

2. doz aşısını Menemen Devlet Hastanesi’nde olan Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, aşı olmanın tüm toplum ve insanlık için sorumluluk olduğunu ifade etti.

Menemenlileri aşı olmaya davet eden Pehlivan, “Ülkemizde hem aşılama oranının artması, hem de vatandaşlarımızın olabildiğince maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmesi sevindirici... Menemen’de de İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık personelleri, aşılanma sayısını artırmak için canla başla çalışıyor. Bizler de Menemen Belediyesi olarak güçlerine güç katmak için 12 hemşire personelimizi görevlendirdik. İlk etapta evlerinden çıkamayan ve engelli vatandaşlara aşılama yapmaya başladılar. Tek bir kişinin bile hasta olması yeniden salgını sürdürmeye yeter. Bunu asla unutmamalıyız. Pandeminin kahramanları tüm sağlıkçılara teşekkür ederken, normal hayata bir an önce dönmemiz için tüm vatandaşlarımızdan da aşı olma konusunda istekli olmalarını rica ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yahşelli Tırmanma Yarışı Nefes Kesti
Belediye
19 Temmuz 2021 Pazartesi 11:51

Yahşelli Tırmanma Yarışı Nefes Kesti

Aydın Otomobil Sporları Kulübü 2021 Atatürk Kupası'nın ilk ayağı, Yahşelli’de gerçekleştirildi. Kategori 1‘de üçüncü olan Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’in kupasını veren Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Menemenimize değer katacak bu tür organizasyonlarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’na (TOSFED) bağlı Aydın Otomobil Sporları Kulübü, 6 yarıştan oluşan 2021 Atatürk Kupası'nın ilk ayağını 18 Temmuz Pazar Günü Menemen’in Yahşelli Mahallesi’nde düzenledi. Menemen Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen organizasyon, 15 sporcunun katılımına sahne oldu.

PARKUR BEĞENİLDİ
İlk kez bir otomobil sporları etkinliğine ev sahipliği yapan Yahşelli’deki parkur,  sporcuların beğenisini kazanırken, yöre halkı da tüm gün boyunca yarış otomobillerini heyecanla takip etti. Bu nefes kesen organizasyona,  MHP Menemen İlçe Başkanı Ali Rıza Bölük, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Yahşelli Tırmanma Yarışı heyecanı, sabah sporcuların antrenman turları ile başladı. Menemen Ovası’nı tepeden gören yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundaki toprak yolda, iki çıkış üzerinden gerçekleştirilen yarışmanın startını ise Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan verdi.

Düzenlenen ödül töreni ile sona eren yarışma sonucunda Kategori 1’de Kemal Çetinkaya birinciliğe ulaşırken, Mehmet Can Çakar ikinci, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ise üçüncü oldu. Kategori 2’de Levent Şapçılar birinci, Mithat Diker ikinci, Bedri Kol da üçüncü oldu. Kategori 3’te Enez Al birinci olurken, Özlem Dalan ikinci Erdal Oral ise üçüncü oldu. Kategori 4’te ise Belinda Uysal birincilik kupasına kavuşurken, Kayahan Kocaçam ise ikincilikle yetindi. Kadınlar Kategorisinde ise Yasemin Erikli birinciliğe ulaşırken, Özlem Dalan ikinci Belinda Uysal da üçüncü oldu.

PEHLİVAN: KAZANAN MENEMEN OLDU
Ödül töreninde konuşan Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Menemen’de ilk defa yapılan, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan, Yahşelli’mizin güzel doğasında gerçekleştirdiğimiz tırmanma yarışımıza ev sahipliği yapmanın gururunu ve heyecanını yaşadık.

Öncelikle derece yapan sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Aslında bugün burada herkes başarılı oldu. Otomobil sporuna gönül verenler de Menemenliler olarak bizler de çok önemli kazanımlar sağladık. Umarım sporcularımız da, yarışmayı izlemeye gelen vatandaşlarımız da keyif almışlardır.

Bu yarışmayı sadece bir spor organizasyonu olarak görmüyorum. Bu şehre kazandırdıkları çok önemli. Menemen’imiz; yeşiliyle, kültürüyle, tarihiyle, ekonomik gücüyle, sosyal yaşama kattıklarıyla İzmir’in çekim merkezi olmayı hak eden bir ilçe. Menemen'in bu vizyona ihtiyacı ve potansiyeli var.

Menemen’i, İzmir ve Türkiye’nin çekim merkezi haline getirmek gibi bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için hazırladığımız vizyon projelerimizi hayata geçirirken, bu gibi organizasyonlara da ev sahipliği yaparak Menemen ekonomisine, ilçemizin tanıtımına ve sosyal gelişimine katkı sağlamak istiyoruz. Eğitimden spora, ekonomiden kültür-sanat faaliyetlerine kadar her alanda ilçemize ivme kazandıracak projeler için var gücümüzle çalışıyoruz.

Otomobil sporuna gönül veren değerli temsilcilerimiz, sporcularımız ve siz değerli vatandaşlarımız, bu güzel organizasyona katkılarınızla, hayalimizdeki Menemen’i yaratma hedefimizde bizleri bir adım daha öteye taşıdığınız için sizlere teşekkür ederim. Umarım bu destekleriniz artarak devam eder ve Menemen’imizi otomobil sporlarının merkezi ve ralli tutkunlarının buluşma noktası haline getirebiliriz” dedi.

MİLLETVEKİLİ ERİM’DEN PEHLİVAN’A TEŞEKKÜR
AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ise, “Pandemi sonrası düzenlenen ilk yarış oldukça güzel geçti. Çok güzel hazırlanmış parkur… Böyle bir organizasyona destek verdiklerinden dolayı değerli başkanıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umarım bu tür organizasyonlara Menemen’de daha çok katılacağız” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Vekili Pehlivan’dan Kurban Bayramı mesajı
Belediye
19 Temmuz 2021 Pazartesi 15:21

Başkan Vekili Pehlivan’dan Kurban Bayramı mesajı

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Vatandaşların en iyi şekilde bayramlarını idrak etmeleri için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ifade eden Pehlivan, “Lütfen virüs salgınının henüz son bulmadığını unutmayalım” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında bayramların toplumsal yaşamda vazgeçilmez önem taşıdığına vurgu yaparak, “Malumunuz koronavirüs salgını sürecinde Ramazan Bayramımızı evlerimizde geçirmek zorunda kaldık. Normalleşme sürecinin başlamasının ardından Kurban Bayramı'nda tüm sevdiklerimizle bir araya gelebilecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Menemen Belediyesi olarak hemşehrilerimizin huzur ve güven içinde bir bayram geçirebilmeleri için gereken tüm tedbirleri aldık. Nöbetçi ekiplerimiz bayram süresince siz vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır.

Kurban Bayramımızda bireysel olarak da salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarına mutlaka uyalım. Pandemi sürecinin devam ettiğini unutmayalım” diye konuştu.

Küslerin barışıp, kırgınlıkların ve hasretliklerin sona erdiği bir bayramı milletçe huzur ve mutluluk içinde geçirmelerini dileyen Başkan Vekili Pehlivan, şöyle devam etti; “Bu duygularla başta şehit ailelerimiz olmak üzere tüm hemşehrilerimin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor; ülkemize, milletimize, tüm İslam âlemine sevdikleri ile birlikte sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir bayram geçirmelerini diliyorum."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yahşelli’de tırmanma yarışı heyecanı
Belediye
17 Temmuz 2021 Cumartesi 12:32

Yahşelli’de tırmanma yarışı heyecanı

Aydın Otomobil Sporları Kulübü 2021 Atatürk Kupası'nın ilk ayağı, 18 Temmuz Pazar Günü Menemen Belediyesi’nin destekleriyle Yahşelli’de gerçekleştirilecek.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Doğayla iç içe, tabiatın güzelliklerini bünyesinde barındıran İzmir’in Menemen ilçesi, hafta sonu otomobil tutkunlarına ev sahipliği yapacak. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’na (TOSFED) bağlı Aydın Otomobil Sporları Kulübü, 6 yarıştan oluşan 2021 Atatürk Kupası'nın ilk ayağını 18 Temmuz Pazar Günü Menemen Belediyesi’nin katkılarıyla Yahşelli Mahallesi’nde düzenleyecek.

PEHLİVAN: “MENEMEN’İ ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Türkiye tırmanma yarışlarının ilk etabının Menemen’de düzenlenecek olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, bu tür organizasyonların Menemen ekonomisine olduğu gibi, ilçenin tanıtımına da büyük fayda sağlayacağını söyledi. Hedeflerinin Menemen’i İzmir ve Türkiye’nin çekim merkezi haline getirmek olduğunu belirten Pehlivan, vizyon projelerinin yanı sıra spor, eğitim ve kültür-sanat alanlarında da büyük yatırımlar yaptıklarını belirterek; “Menemen'in bu vizyona ihtiyacı ve potansiyeli var. Sporun ve sporcunun her zaman yanındayız. Menemen’imizi otomobil sporlarının merkezi ve ralli tutkunlarının buluşma noktası haline getireceğiz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan, Menemen’in güzel doğası eşliğinde araba tutkunlarını buluşturacak tırmanma yarışına tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum” dedi.

YARIŞIN STARTINI BAŞKAN PEHLİVAN VERECEK

Yahşelli kırsalındaki yeni bir parkurda düzenlenecek Yahşelli Tırmanma Yarışı, Menemen Ovası’nı tepeden gören yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundaki toprak yolda, iki çıkış üzerinden gerçekleştirilecek.

Antrenman turları saat 11.30 ile 13.30’da yapılacak yarışın başlangıç saati ise saat 14.00 olarak belirlendi. Bu nefes kesecek yarışın startını Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan verecek.

Ralli sporuyla ilgilenen ve 1989'da lisanslı olarak ralliye başlayan Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim'in de katılacağı yarış, saat 17.00’da düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Belediye emekçilerine çifte bayram
Belediye
17 Temmuz 2021 Cumartesi 12:38

Belediye emekçilerine çifte bayram

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Belediye Düğün Salonu’nda personelinin Kurban Bayramı’nı kutladı. Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu bayram öncesi de tüm belediye emekçilerinin hesaplarına ikramiye yatırdıklarını müjdeleyen Pehlivan, “Hep birlikte Menemenimize hak ettiği hizmeti vereceğiz” dedi. Belediye personeli de Başkan Vekili Pehlivan’a verdiği çiçekle teşekkür etti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Kurban Bayramı öncesi son mesai günü Menemen Belediyesi çalışanlarıyla tek tek bayramlaştı. Menemen Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma törenine Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri ve belediye personeli katıldı.

Personel bayramlaşmasında çalışanlara yönelik bir konuşma yapan Başkan Vekili Aydın Pehlivan; doğup büyüdüğü, yuva kurup, iş sahibi olduğu Menemen’e daha fazla bir şeyler katabilmenin mutluluğunu, huzurunu yaşadığını dile getirdi.
Menemen’e hizmet vermek için omuzlarında büyük bir yük olduğunu ifade eden Pehlivan, “Belediye Başkan Yardımcılarımız, Müdürlerimiz, Amirlerimiz, velhasıl bu güzide aile içerisinde alın terini ortaya koyan işçi, memur tüm mesai arkadaşlarımla birlikte, göreve geldiğimiz 14 Ocak 2021 tarihinden bugüne büyük bir özveriyle çalışmalar yürütmeye çabalıyoruz. Menemen Belediye Başkan Vekili olarak nasıl ki tüm hemşehrilerimize din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ve düşünce ayrımı gözetmeksizin eşit hizmet sunmaya çalışıyorsam, sizlere karşı da ilk günden itibaren parti rozetimi bir kenara bırakıp hakkınız olan alın terinizin karşılığını vermeye çabalıyorum.

Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar hiçbir arkadaşımızın işine son vermedik, bunu sizler de görüyorsunuz. Liyakat dedik, işi yapabilene verdik. Bu böyle de devam edecek. Ben Menemen’e borcumu ödüyorum ve inanıyorum ki evine ekmeğini bu kurumdan götüren sizler de benimle birlikte Menemen’e hizmet ederek borcunuzu ödeyeceksiniz. Unutmayın, insan sevdikleri için çalışırsa asla yorulmaz.

Menemen ve Menemenli hemşerilerimiz bizden hizmet bekliyor, ilgi alaka bekliyor. Başarılı olmamız gereken çokça işimiz var. Hemşehrilerimiz kısa zamanda bizim samimiyetimizi anladı ve kamuoyunda bugün güçlü bir destek alıyoruz. Bu hepimizin çalışma azmini artırmalıdır. Sizler benim gözümde her biriniz belediye başkanısınız” dedi.

İKRAMİYE MÜJDESİ VERDİ
Belediye personelinin alkış ve ‘Menemen seninle gurur duyuyor’ tezahüratına, bayram müjdesi ile karşılık veren Pehlivan, “Başkan Vekiliniz olarak sizlerin hakkını ödemek en önemli hedeflerimdendir. Nasıl ki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’den 22 milyon TL’yi bulan ikramiye alacaklarınızı ve 14 milyon TL’lik maaş alacaklarınızı ödediysek, bundan sonra da her ayın 15’inde maaşlarınızın banka hesaplarınıza yatacağını bilmenin rahatlığı içerisinde olunuz. Biliyorsunuz ki dün itibariyle maaşlarınız hesaplarınıza aktarılmıştır. Belediye emekçilerimize ayrıca bugün ikramiye yatırılacağı müjdesini de vermek isterim.

Bunun yanı sıra, geçtiğimiz Ramazan Bayramında Belediye emekçilerimizin ikramiyelerini yatırmış ve bir ilk olarak Meta-Su ve Menaş şirketlerimizde çalışan arkadaşlarımıza 1000’er TL bayram harçlığı ödemiştik. Her iki şirketimizde çalışan emekçi kardeşlerim, Kurban Bayramı dolayısıyla bugün sizlerin de hesaplarına 1000’er TL yatırılıyor. Ananızın Ak Sütü gibi helal olsun sizlere. Sizler için ne yapsak azdır” diye konuştu.

Belediye emekçilerinin bayramlarını kutlayan Pehlivan, şöyle devam etti: “En güzel bayram, hayatınıza anlam ve değer katan insanlarla beraber olmak, onlarla zaman ayırmaktır. El ele, huzur ve güven içinde çok daha güzel bayramlara ulaşmak dileğiyle sizlerin, Menemenli hemşehrilerimizin ve tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramınızı en kalbi duygularımla kutluyor, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.”

Konuşmasının ardından Başkan Vekili Pehlivan, personeli ile tek tek bayramlaştı. Meta-Su çalışanı bir personel de, hem maaşını zamanında aldığı için hem de maaş dışında kendilerine bayram ikramiyesi verdiği için Başkan Vekili Pehlivan’a çiçek takdim etti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Menemen’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı
Belediye
15 Temmuz 2021 Perşembe 16:52

Menemen’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün beşinci yıl dönümü nedeniyle Yıldıztepe’deki şehitlikte anma töreni düzenlendi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Törene İlçe Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşların Başkan ve Yöneticileri, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkan ve Yöneticileri, İlçe Müftüsü, Okul Müdürleri, Gaziler, Şehit Yakınları, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende 15 Temmuz Şehitleri minnetle anıldı.
“Allah Milletimize Bir Daha Böyle Karanlık Günler Yaşatmasın”
Törende duygu ve düşüncelerini dile getiren Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan “Türkiye’nin Demokrasi tarihi için milat olan 15 Temmuz’un beşinci yılını idrak ediyoruz. 251 vatandaşımızın şehit, 2193 vatandaşımızın gazi olduğu o gece Türk Milletinin tarih boyunca kanıyla kazandığı ibretlik zaferler sinsilesine bir yenisi daha katılmıştır. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen eli kanlı FETÖ militanlarının menfur darbe girişimi kıymetli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve dirayetinde, hükümetimizin kararlı tutumu ve aziz milletimizin destansı direnişiyle bertaraf edilmiştir. Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımından uzak bir kenetlenme örneğini yüzyıllardır bu topraklarda sergileyen aziz milletimizin, ülkemize yöneltilen saldırılara karşı tek yürek ve tek vücut olduğunu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Kurtuluş Savaşı’nda sergilediği gibi 15 Temmuz gecesi de ortaya koymuştur. Bundan sonra yapılacak iş, bir yandan milli iradenin tek söz sahibi olduğu demokrasimizi yükseltirken öte yandan 15 Temmuz’u unutturmamak, yaşananları, çıkarttığımız dersleri gelecek nesillere harfiyen aktarmaktır. Ne o gece milletimize karşı yapılan ihaneti unutacağız ne de milletimizin, devletine ve demokrasiye sahip çıkmak için yazdığı destanı unutacağız. 15 Temmuz gecesi o hayasız akını durdurmak için iman dolu göğsünü siper eden şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. Allah aziz milletimize bir daha böyle karanlık günler yaşatmasın.” dedi.
“Hangi Çılgın Bana Zincir Vuracakmış Şaşarım”
Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz “15 Temmuz hain kalkışma girişimi esnasında gözlerini kırpmadan, canlarını hiçe sayan, vatanın birliğini aziz bayrağımızın şerefini çiğnetmemek uğruna şehit olan 251 vatan evladını minnet ve şükranla yad ediyorum. O karanlık günde gözleri, kalpleri, vicdanları kararmış birtakım hainlerin tarihin şafağından beri var olan mukaddes yurdumuza kast etme küstahlığına, bu milletin güneş yüzlü evlatları onları tarihin kara sayfalarına gömmek suretiyle nihayete erdirmişlerdir. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım nidasıyla zalimlerin topuna, tüfeğine göğsünü siper eden bu kahraman millet sevindirmedi, güldürmedi dünden bugüne, bugünden yarına var olan ezeli ve ebedi düşmanlarını. 15 Temmuz direnişi tüm dünyaya askeriyle, polisiyle, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla top yekûn bir milletin kollarını adeta makas gibi açarak durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak diyerek büyük itirazını yapmıştır. Devlete kast eden bedbahtların uğradıkları bu son hüsrandır. Milletimiz o gün devletiyle meydanlarda verdiği mücadelenin bugün haklı gururunu yaşamaktadır. Milletimiz tüm fikir ayrılıklarını gönlünün kasasından söküp atmak suretiyle toplu atan yürekleri topların tüfeklerin susturamayacağını bir kez daha anlamak istemeyen karanlık kafalara adeta kazımıştır. Çok kıymetli Menemenliler 15 Temmuz’da yapılmak istenen devleti ele geçirmek suretiyle Türkiye’nin doğusundan Kıbrıs’a kadar uzanan coğrafyada bize ait olanı FETÖ hainini bir maşa misali kullanmak suretiyle adeta bedenin bir uzvunu bedenden koparma emeliydi. Biz bugün bu hainliği tefekkür ediyor, bir musibet bin nasihatten evladır anlayışıyla bir daha devletimize kast edilmemesi için nasıl ve ne yapılması gerekiyorsa onun azmi ve uğraşı içerisinde olmak durumundayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletiyle verdiği bu mücadeleyi her daim her türlü haine ve hainliğe karşı verme kudretine sahiptir. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anarken Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve kanlarıyla bu vatanı bizlere emanet eden diğer tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından din görevlisi Ahmet Bayındır tarafından kuranı kerim tilaveti okundu. İlçe Müftüsü Mehmet Seven’in ettiği duanın ardından şehit mezarları ziyaret edilerek kırmızı karanfiller bırakıldı.

Yıldıztepe’deki şehitlikte yapılan anma töreninin ardından Menemen Cumhuriyet Meydan’ında devam eden programda, lokma hayrı yapıldı, resim sergisi gezildi.

Haber Gökay ÖZALP

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Menemen’de ücretsiz kültür ve sanat kursları başlıyor
Belediye
13 Temmuz 2021 Salı 09:19

Menemen’de ücretsiz kültür ve sanat kursları başlıyor

Menemen Belediyesi, tüm vatandaşlarını sanatla buluşturmak, yeteneklerini ortaya çıkarmak ve hayallerini gerçekleştirmek için 17 dalda ücretsiz kültür ve sanat kursları düzenliyor. Kurslara başvurular, Menemen Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menemen Belediyesi, yöresel kültürün mihenk taşlarından olan halk oyunlarını ve sanatın birçok dalının her kesime ulaşmasını sağlamak için ücretsiz kültür ve sanat kursları düzenlemeye başladı. Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenecek kurslar, vatandaşlara ücretsiz olarak verilecek. Çocuk, genç ve yetişkin kategorilerinde gerçekleştirilecek yaz kurs kayıtları, Menemen Kültür Merkezi’nde (üst geçit yanı) kabul edilecek.

Eğitimler kapsamında, halk oyunları, tiyatro, yaratıcı drama, Latin dansları, bale, modern dans, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları, gitar, keman, bağlama, klarnet, yan flüt, zurna, piyano, çocuk korosu, ritim ve resim kursları verilecek.

Kurs ve kayıtlar hakkında mesai saatleri içerisinde 444 80 08 numaralı telefondan bilgi alınabileceği ifade edildi.

Kurslar, usta öğreticiler eğitmenler tarafından Menemen Belediyesi Kültür Merkezleri ve mahallelerde verilecek. Kurs planlaması kursiyerlere mesaj yoluyla iletilecek. Kültür ve sanat kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere katılım belgesi verilecek.

PEHLİVAN’DAN KURSLARA DAVET
Ücretsiz düzenlenecek kurslara 7’den 70’e herkesi davet eden Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Menemen’de sanatın gelişmesini ve her kesimin bu gelişmeye dâhil olması için elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Pandemi nedeniyle bir süre önce kapanan kurslarımızı, vatandaşlarımızla yeniden buluşturuyoruz. Düzenleyeceğimiz kültür ve sanat dolu kurslarımızla, değerli hemşehrilerimizin vaktini en verimli şekilde geçirmelerini ve hayatlarına anlam katmayı hedefliyoruz. Her yaştan kursiyerlerimize, müzikten tiyatroya, edebiyattan halk oyunlarına kadar sanatın tüm alanlarında hizmet sunacağız. Tüm ilçe sakinlerimizi kurslardan faydalanmaya davet ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Srebrenitsa Katliamında Hayatını Kaybeden Vatandaşlar Törenle Anıldı
Güncel
11 Temmuz 2021 Pazar 21:09

Srebrenitsa Katliamında Hayatını Kaybeden Vatandaşlar Törenle Anıldı

AVRUPA’nın ortasında Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan ve resmi rakamlara göre 8372 Bosnalı Müslüman’ın soykırımda katledildiği vatandaşlar Menemen’de anıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Srebrenica Anıtı önünde düzenlenen törene Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyon Başkanı, Balkan Göçmenleri Dernekleri Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşların Başkan ve Yöneticileri, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
“Çok Daha Gerilere Bakmamız Gerekiyor”

Üniversite eğitimini Bosna Hersek’te aldığını dile getirip 7 yıl üst üste Srebrenitsa anma törenlerine katıldığını dile getiren Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Aykut Taylan Varlı “Üst üste defalarca defin törenlerine katıldım, mezar kazdım, çıkan naaşları mezarlara defnettim. Srebrenitsa nedir diye anlamak istersek sadece 95 yılının 11 Temmuzuna değil, çok daha gerilere bakmamız gerekiyor. Sırplar bu kini nasıl içlerinde beslediler. 1389 Kosova Meydan Muharebesinde 1. Murat Hüdavendigar Han’la biz Balkanlara adım attığımızda Sırplar bize ilk kini beslemeye başladılar. Bundan tam 606 yıl sonra aynı savaştığımız o ovada, Tito öldükten sonra Yugoslavya’nın başına geçen Miloševi? bir milyonluk bir miting yaptı ve bu mitingde 606 yıl sonra Türklerden öcümüzü almaya başlayacağız dedi. Şunu belirtmeliyim ki Sırplar hala daha orada Boşnaklara Türk diyor. Miloševi? savaşa hazırlıklı olun diyerek şu cümleyi kurdu. Adriyatik Denizinden İran’a kadar Müslüman kalmayana kadar mücadele edeceğiz ve durmayacağız dedi. İlk bu cümleleri miting de söyledikten sonra bu cümlelerin aynılarını Yugoslavya Meclisi’nde söyledi ve bundan sonra büyük Yugoslavya büyük Sırbistan’dır dedi. Yugoslavya’nın dağılma fitilini ateşlemişti.” dedi.

“Evlerinden Söktükleri Su Borularından Silah Yaptılar”
Yugoslavya dağılmaya başladıktan sonra Slovenya ve Hırvatistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Bosna Hersek’te Aliya İzzetbegoviç öncülüğünde bağımsızlığını ilan edince, Sırbistan ve Hırvatistan’ın Bosna Hersek’e savaş açtığını dile getiren Varlı” Avrupa’nın ikinci büyük ordusu olan Yugoslavya ordusunun tüm askeri gücü Sırpların elindeydi. Yugoslavya boyunca Boşnaklar öğretmendi, avukattı, savcıydı, sanatçıydı, müzisyendi. Ama Sırplar hep kendi çocuklarını askeri okullarına gönderdiler. Yugoslavya’nın tamamen askeriyesi %95 oranında Sırplardan oluşuyordu. Savaş başladığında ne yazık ki Boşnakların elinde silah yoktu. Evlerinden söktükleri su borularından silah yaptılar, geceleri Sırp mevzilerine saldırı düzenlediler ve Sırplardan aldığı silahlarla ilk mücadele başladı. Daha sonra Türkiye başta olmak üzere diğer Müslüman ülkelerden silahlar Bosna Hersek’e gitmeye başladı. Srebrenitsa’ya dönmek istersek savaş 92 yılında başladı. 95 yılında bir soykırım gerçekleştirildi. 93 yılında Srebrenitsa güvenli bölge ilan edildi. Birleşmiş Milletlerin askerleri tarafından korunmaya başlandı. Yaklaşık 95 yılının Temmuz ayna gelindiğinde güvenli bölgede 28 bin silahsız Boşnak vardı. O bölge Hollandalı askerlerin gözetimindeydi. 93 yılında burası güvenli bölge ilan edildiği için savaşan gençler, askerler eşlerini ve çocuklarını o güvenli bölgeye teslim ediyorlardı. Düşünüyorlardı ki Birleşmiş Milletler askerleri onları koruyacak, hayatlarını sağlıklı bir şekilde idame ettireceklerdi. 3 yıl süren bu savaşta yaralanan ve savaştan bitap düşmüş Boşnak erkekleri de silahlarını teslim edip gidip güvenli bölgede kalmaya başladılar. Ama 95’in Temmuz Ayı’na gelindiğinde Sırplar sözde 14 tane Hollandalı askeri esir aldı. Sözde diyorum çünkü biz yıllar sonra görüntüler ortaya çıkınca gördük ki aslında o askerler esir alınmamış arka planda bir oyun çevrilmiş o 14 tane Hollandalı askere karşın 28 bin Boşnak Sırp askerlerinin eline silahsız şekilde bırakıldı. Sistematik bir soykırım başladı ve 3 günlük bebekten, 88 yaşındaki kişilere kadar herkes katledildi.” şeklinde ifade etti.

“Bütünüyle Kaybolan Aileler Var
2016 yılında Srebrenitsa anma törenlerinde 3 günlük bebeği tabuta kendisinin koyduğunu dile getirerek sözlerine devam eden Varlı “İlk törenlere katıldığımda 2010 yılında 775, 2011 yılında 613, 2012 yılında 520, 2013 yılında 435, 2014 yılında 175, 2015 yılında 136 ve 2016 yılında 127 kişiyi defnettik. Bu sayı böyle günümüze kadar devam etmekte. Orada öyle bir soykırım yapıldı ki, yaşlı bir amcayla sohbet ederken kendi çocuklarının canlı canlı beton karma makinalarının içine atıldığını dile getirdi. Sonra onların etleri ve kanları yere döküldükten sonra üzerlerinde halay çekildiğini söyledi. Bir bebek annesinin kucağında ağlıyor diye Sırp askeri gelip yemek ve mama vereceğim diyerek bebeği alıp, bebeğin boğazını kestikten sonra bundan sonra ömür boyu ağlamayacak deyip annesinin kucağına bıraktığı bebekler var Srebrenitsa’da. Srebrenitsa ve etrafında 64 adet toplu mezar var ve hala çıkartılamamış bir sürü naaşımız var. 8372 sayısı sadece yakınları tarafından kayıp başvurusu yapılmış bir sayıdır. Bütünüyle kaybolan aileler var. Yaklaşık sayı 12.500’ün üzerinde.
11 Temmuz 1995’te Ratko Mladiç Srebrenitsa sokaklarından içeriye girdiğinde Miloševi?’in söylediği Adriyatik Denizinden İran’a kadar Müslüman kalmayana kadar mücadele edeceğiz naralarını atıyordu ve Türklerden bugün öcümüzü alacağız diyordu. Srebrenitsa’da 28 bin Boşnak Sırplardan kaçabilmek için Tuzla bölgesine ormana doğru kaçmaya başladılar. Sırplar insanların nerelere doğru kaçabileceklerini az çok tahmin ediyorlardı. O bölgeleri yaylım ateşine tuttular. Yaylım ateşinden sonra nereden daha fazla ses geliyorsa o bölgeleri top atışına tuttular. Bosna Hersek Savaşı, Saray Bosna kuşatması dahil 1425 gün sürdü. Bu olaylar Avrupa’nın göbeğinde 20. yüz yılın sonlarında yaşandı. Ne yazık ki Avrupa bunların hepsine göz yumdu. 11 Temmuz sonrasında Boşnaklara net bir şekilde silah gelmeye başlayınca ne zaman Boşnaklar, Sırp bölgelerini almaya başlayınca Avrupa savaş bitti dedi. Dayton Barış Antlaşması Boşnaklara zorla imzalatıldı. Bosna Hersek’te Sırp, Hırvat ve Boşnak olmak üzere 3 tane cumhurbaşkanı var. %52 nüfusu Boşnakların oluşturmasına rağmen %15’lik Hırvatlarla hala biz aynı oy ve söz hakkına sahibiz. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in bu dönemde çok fazla katkıları oldu, savaşı çok iyi yönetti. Aliya İzzetbegoviç’in bir vasiyeti var ve oradan sizlere birkaç cümle paylaşmak istiyorum. Köle olmamak için her savaştığımızda Türk askeri her zaman yanımızdaydı. Silaha sarıldığımızda her 3 silahtan biri Anadolu kokuyordu. Yediğimiz erzakın yarısı Anadolu sermayesinin ürünüydü. Ey Boşnak Gençleri, Ey evladı Fatih Han’lar bu gerçeği asla unutmayın. Gökteki Hilal yere inmedikçe kendinize güvenin, o hilal orada durdukça da önce Allah’a sonrada Anadolu’ya güvenin.” şeklinde ifade etti.

“Ne Yaparsanız Yapın Ama Soykırımı Unutmayın”

11 Temmuz Srebrenitsa Soykırımı’nın her yıl tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenerek anıldığını dile getiren Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Eren “Tarihte 1. Dünya Savaş’ından sonra Avrupa ve dünyada yaşanan en büyük soykırım olarak tarihe geçen Srebrenitsa soykırımında vefat eden 8372 Boşnak kardeşimiz için burada toplanmış bulunmaktayız. Bosna Savaşı’nda Srebrenitsa ve çevresinde 50 km’lik bir alan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından sözde güvenli bölge olarak ilan edilmişti. Bu amaçla Hollanda birliği güvenli bölgeyi hedef alacak saldırıları önlemek için görevlendirilmişti. Ancak Ratko Mladiç komutasındaki Sırp ordusu 11 Temmuz 1995 günü Srebrenitsa’ya girdi. Sırp ordusu Birleşmiş Milletlere bağlı Hollanda birliğini esir aldığı askerleri serbest bırakması karşısında 8372 Boşnak’ı esir almış ve katletmiştir. Katliamdan kaçan 15 bin e yakın Boşnak halkı güvenli bölge olan Tuzla’ya gitmek üzere yola çıkmışlardır. 110 km karelik bu yürüyüşte 13 bin civarı Boşnak kardeşimiz Sırp ordusu tarafından katledildi. Sözlerimi Bilge Aliya İzzetbegoviç’in sözüyle tamamlamak istiyorum.  Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın zira unutulan soykırımlar tekrarlanır.” dedi.

“İnsanlık Dramı ve İnsanlık Felaketi”
Gönüllerde ve beyinlerde kazılı olan Srebrenitsa Katliamının 26.yıl dönümünde tüm şehitleri rahmet ile andıklarını dile getiren Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan “Avrupa’nın göbeğinde sözde Birleşmiş Milletlerin koruması altında olan Srebrenitsa’da Sırplar tarafından bir vahşet, soykırım ve insanlık dramı ve insanlık felaketi yaşandı. Bu acı sadece Bosnalı kardeşlerimizin değildir. Bizler de tüm insanlık adına aynı acıyı ilk günkü gibi yaşıyoruz. O gün bu gündür acılı annelerin gözyaşları hiç dinmedi. Yüreklerindeki ateş hiç sönmedi. Bu soykırımı gerçekleştirenler Allah katında hakkettikleri cezayı göreceklerdir. Bosna katliamı olarak da anılan bu yürek dağlayan bu olayı kınıyor ve lanetliyoruz. Böylesine karanlık günlerin bir daha yaşanmaması umuduyla soykırımda yaşamını yitiren Bosnalı kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.” şeklinde ifade etti.
“Bunu Biz Unutamayız
26 yıl önce Srebrenitsa’da bir katliam gerçekleştirildiğini hatırlatan Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz “Esasen bu bir katliam değil bir soykırımdır. Bu soykırım batı coğrafyasının ortasında 21’nci asrın başında hunharca ve alçakça işlendi. Tüm Batı bunu seyretmek durumda kaldı. Biz bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra insanlığın karşılaştığı en büyük soykırımdır bu soykırım. Biz bu soykırımı unutturmamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ama Batının birtakım unsurları, kurumları ve ülkeleri bu soykırımı kabul etmekte direnmektedirler. İyi açıdan baktığımızda bu normaldir. Çünkü o süreçte yaşadığımız birçok hadise var onlardan en korkunçlarından biri de Birleşmiş Milletler ki bu kurumun tarafsız ve herkese eşit davranan bir kurum olduğunuz biz bilirdik. Ama binlerce Boşnak savunmasız, silahsız, çocuk, kadın, erkek sığınmışken onları cani Sırpların önüne alçakça ve hunharca attılar. Emanete ihanet ettiler. Bunu biz unutamayız. Bunu bütün medeni dünyanın gözü önünde yaptılar. Halbuki emanet onlar için bir şey ifade etmeye bilir fakat emanet bizim için imanın bir şartıdır. Bakın Mustafa Kemal Anadolu’yu kurtardığı vatana Balkanlardan mübadele ile gelen soydaşlarımızı da Anadolu’ya emanet etmişti. O emanet bugün aynı bir potanın içerisinde Doğulusuyla, Batılısıyla, Kuzeylisiyle, Güneylisiyle eriyerek bir ruh halinde bu ülkenin sanatına, ticaretine, ilmine, bilimine, siyasetine yön verdi, yön veriyor ve yön verecektir de. Biz bu kardeşlerimizin ülke olarak muazzam faydalarını gördük. Onlarla yaşamaktan çok mutluyuz. Bu ülkenin temel direkleridir onlar. Allah bir daha bu kahpelikleri, alçaklıkları, soykırımları sadece Müslümana değil hiçbir insana hiçbir ülkeye yaşatmasın. Başta Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç olmak üzere ahirete intikal etmiş tüm soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, onları rahmet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Menemen İlçe Müftüsü Mehmet Seven, şehitlerin ruhuna dua okudu. Daha sonra protokol üyeleri, Srebrenitsa anıtına karanfil bıraktı, Srebrenitsa katliamının fotoğraf sergisini gezdi. Bu duygusal tören, Srebrenitsa şehitleri için dökülen lokmaların dağıtımıyla sona buldu.

Haber Gökay ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

ERA Real Estate Gold Ulukent’te Hizmete Açıldı
Belediye
9 Temmuz 2021 Cuma 13:24

ERA Real Estate Gold Ulukent’te Hizmete Açıldı

Menemen Ulukent Bölgesi, 29 Ekim Mahallesi’nde Fatih Yüce ve Tuğçe Uysal tarafından gayrimenkul alanında hizmet verecek olan ‘ERA Real Estate Gold’ törenle hizmete açıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

ERA Real Estate Gold’un açılışına Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Geçmiş Dönem Belediye Başkanı Tahir Şahin, Siyasi Partilerin İlçe Başkan ve Yöneticileri, Odaların Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Duygu ve düşüncelerini aktarmak üzere söz alan ERA Real Estate Ulukent Koordinatörü Rıfat Güney “Tuğçe hanım ve Fatih Bey burada açmakta olduğumuz işletmeyi hayata geçirmek, burayı daha iyiye ulaştırmak için çok çaba sarf ettiler. Biz buradaki işletmemizi sadece gayrimenkul danışmanlık şirketi olarak düşünmüyoruz. İleriye yönelik gençlerimizi iş sahibi yapabileceğimiz, onlarla ortaklık kurabileceğimiz, istihdam sağlayabileceğimiz bir ortam sağlamak için çalışıyoruz. Katılımlarınız için herkese teşekkür ederim.” dediHep birlikte ERA’yı Menemen’de büyüteceklerini temenni eden ERA Real Estate Türkiye Başkanı Alphan Manas “ERA çok hızlı büyüyen bir yapı. Burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.Ulukent bölgesine yabancı olmadıklarını, bu bölgede 2. Ofislerini açtıklarını dile getiren ERA Real Estate Gold Broker Fatih Yüce “Gayrimenkul sektörü sürekli gelişen, değişen ve kendini yenileyen bir sektör. Kurumsal gayrimenkul firmalarının önemi gün geçtikçe daha çok artmakta. Bizlerde bu bölgeye hem çalışmalarımızla hem kurumsallığımızla çok büyük katkılar sunacağımıza inanıyoruz. Güzel bir ekiple birlikteyiz. Bundan sonraki süreçte daha çok görüşeceğiz inşallah. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum.”Ulukent Bölgesinde güzel mekanların açılmasının her vatandaşımıza ayrı ayrı mutluluk verdiğinin altını çizen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan “Güzel bir mekanın, güzel işletmeciler tarafından açılmış olması hepimize mutluluk veriyor. Bu ve bunun gibi işletmeler ülke ekonomimizi destekleyen mekanlar oluyor. Öncelikle de ilçemize birçok fayda sağlıyorlar. Ben Tuğçe ve Fatih kardeşimizi cesaretlerinden dolayı kutluyor ve tebrik ediyorum. Rabbim utandırmasın inşallah. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.
Haber Erhan ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Menemen'e şehit ateşi düştü!
Güncel
9 Temmuz 2021 Cuma 09:38

Menemen'e şehit ateşi düştü!

Menemen’in Koyundere Mahallesi’nde ikamet eden Jandarma Uzman Çavuş Mert Ağdağ şehit düştü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Acı haberi sosyal medya hesabından paylaşarak, şehidimizin acılı ailesi ve yakınlarına sabır dileyen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan şu ifadeleri kullandı;

"Koyundere Mahallemizde ikamet eden hemşehrimiz, Jandarma Uzman Çavuş Mert Ağdağ’ın şehadet haberini aldım. Kahraman şehidimize Allah’tan rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine sabırlar diliyorum.
Şehidimizin ruhu şad, milletimizin başı sağ olsun. Aziz kardeşim, Menemen seni asla unutmayacak."

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Menemen’de bayram hazırlığı
Belediye
9 Temmuz 2021 Cuma 09:50

Menemen’de bayram hazırlığı

Menemen’de yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Asarlık’ta kurulan hayvan pazarında zabıta ekiplerince denetim gerçekleştirildi. Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Kurban ibadetinin usulüne uygun şekilde yapılması ve bayramın en güzel şekilde geçmesi için ekiplerimizle birlikte tüm tedbirleri alıyoruz” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menemen Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kurban ibadetlerini usulüne uygun şekilde yerine getirebilmesi için tüm hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda zabıta ekipleri, Asarlık’ta kurulan ve yoğunluğun başladığı hayvan pazarında denetimlerde bulundu. Satış yerinde denetim yapılırken satıcılara da koronavirüs ile ilgili bilgilendirme ve uyarılarda bulunuldu.

Satıcıların kullanımı için alanda bulunan sabit banyo ve tuvaletleri düzenli olarak temizleyen belediye ekipleri, ayrıca günlük su kullanımları için de hizmet veriyor.

Kurbanlık satıcıları, belediyenin kurban pazar yerinde vermiş olduğu hizmetlerden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. 

‘TEDBİRLERİMİZİ ALDIK’

Kurban Bayramı için özel kesim yerlerinde tüm kontrollerin aralıksız süreceğinin altını çizen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Kurban ibadetinin usulüne uygun şekilde yapılması ve bayramın en güzel şekilde geçmesi için belediye ekiplerimizle birlikte tüm tedbirleri alıyoruz. Kurban satış yerleri bu anlamda özellikle dikkat etmemiz gereken yerler. Pazar alanımızda şimdiye kadar 35 çadır kuruldu. Temizlik ekiplerimiz sık sık alanı temizlerken, zabıta ekiplerimiz de satıcılar için duş, tuvalet ve mescit alanları kurdu. Ayrıca kurban kesim ve bekleme alanlarındaki vatandaşlara yönelik önlemler alacağız.  Hemşehrilerimizden kurban ibadetlerini yerine getirirken virüs tehdidinin devam ettiği unutulmamalarını rica ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın şimdiden sağlık dolu bayram geçirmelerini diliyorum” dedi.

Menemen Belediyesi Kurbanlık Canlı Fiyatları (kg başına)

Dana = 30 TL
İnek = 21 TL

Kuyruklu = 34 TL
Kuyruksuz = 36 TL

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Menemen’de spor dolu yaz
Belediye
7 Temmuz 2021 Çarşamba 10:40

Menemen’de spor dolu yaz

Menemen Belediyesi tarafından çocuk ve gençlerin yaz aylarında sporla içi içe olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Yaz Spor Okulları için kayıtlar başladı. Sporun hayatımız için çok önemli olduğunu ifade eden Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Çocuklarımız ve gençlerimiz, daha sağlıklı gelecek için mutlaka spor yapmalı. Bunun için tüm hemşehrilerimizi ilçemizin birçok noktasında hizmet vereceğimiz spor kurslarımıza davet ediyorum” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menemen Belediyesi, çocukların ve gençlerin yaz tatillerini daha verimli geçirmeleri amacıyla Yaz Spor Okullarına kayıt almaya başladı. Yaz Spor Okullarında çocukların sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerine yönelerek beden ve ruh sağlıklarının gelişmesine katkı sağlanacak. Kayıtları 2 Temmuz’da başlayan Yaz Spor Okulları’nda çocuklar hem enerjilerini atacak ve eğlenceli zaman geçirecek hem de spor yeteneklerini keşfedecek.

8 FARKLI TESİSTE 11 SPOR EĞİTİMİ

Menemen Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 8 farklı spor tesisinde düzenlenecek Yaz Spor Okulları kapsamında; futbol, basketbol, voleybol, yüzme, tekvando, kick boks, güreş, jimnastik, satranç, judo branşlarında eğitim verilecek. Ayrıca özel çocuklar da yine yüzme, basketbol ve voleybol kurslarından yararlanabilecek.

Kurslara kayıt yaptırmak isteyenler; Gölpark, Kent 2 Spor Salonu ve Menemen Belediyesi Ek Hizmet Binasından başvuru yapabilecekler.

PEHLİVAN: HAYDİ KURSLARA

Çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutup spor yaparak sağlıklı yaşamalarının esas hedef olduğunu kaydeden Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Çocuklarımızın yaz tatillerini en iyi şekilde değerlendirmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Bu yıl 11 farklı branşta yaz spor okulumuz hizmet verecek. Çocuklarımızın gelecekte hem sağlıklı büyümelerini hem başarılı bir sporcu olmalarını istiyoruz. Tüm çocuklarımızı kurslarımızdan faydalanmaya davet ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İYİ’ler Katliamı Unutmadı
Güncel
5 Temmuz 2021 Pazartesi 15:24

İYİ’ler Katliamı Unutmadı

5 Temmuz 2009’da Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da, Uygur Türklerinin acımasızca katledildiği Urumçi katliamının 12. yıl dönümünde şehitleri anmak ve katliamı kınamak için İyi Parti Menemen İlçe Başkanlığı tarafından bir basın toplantısı düzenledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İyi Parti Menemen İlçe Başkanlığında yapılan basın toplantısına İyi Parti İlçe Başkanı Yılmaz  Karslı ve Yönetimi, İyi Parti Menemen Belediye Meclis Üyesi Halil Akbulut, Koray Yücel ve partililer katıldı.

İyi Parti Menemen İlçe Başkanlığı adına basın açıklamasını gerçekleştiren Uluslar Arası Politikaları, Türk Dünyası, Yurt Dışı Türkleri ve Orta Doğu Politikalar Başkanı Hüsnü Okumuş “İyi Parti Türk Dünyası ve Dış Türkler başkanlığı olarak Urumçi Katliamının 12. Yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bir kez daha Uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor, Birleşmiş Milletleri bu şiddete son vermek için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet ediyoruz.” şeklinde ifade etti.
Okumuş’un basın açıklaması şu şekildedir ;
“2009 yılının 5 Temmuz günü Komünist Çin Yönetimi Doğu Türkistan’daki Uygur kardeşlerimizi bir katliama daha maruz bıraktı.

İlk olay, Uygurların 26 Haziran’da Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında meydana geldi. Bu olayda 2 Uygur Türk’ü katledilmişti.

Olay üzerine 5 Temmuz günü Uygurlu Müslümanlara yönelik baskıya, ayrımcılığa, fabrikalarda zorla çalıştırılmalara; faili meçhullere, katliama sessiz kalmayan üniversite öğrencilerine Urumçi’de barışçıl protesto gösterisi düzenlendi. Ancak barışçıl eylemleri ‘otoriteye başkaldırı’ ve ‘isyan’ olarak değerlendiren Çin Komünist Partisi ve hükümet güçleri, gösterilere çok sert müdahalede bulundu ve üç gün boyunca katliam yaptı. Katliam öncesinde uluslararası medya temsilcileri kentten çıkarıldı, internet ağının kesilmesiyle Urumçi’nin dünya ile bağı kesildi.

‘Urumçi Katliamı’ olarak tarihe geçen bu kanlı olayda binlerce Doğu Türkistanlı Müslüman şehit edildi. Tutuklanan gençlerimiz, kendilerine savunma hakkı dahi tanınmadan Çin mahkemeleri tarafından sözde yargılanarak gruplar halinde seri bir şekilde idam edildiler. Urumçi katliamında kaybolan aileleri sormak için gittiklerinde, emniyet güçleri tarafından tehdit edildiler. Yakınlarının akıbetini bilmek isteyen insanların eşlerinin, oğullarının ve kızlarının durumunu sormalarına izin dahi vermediler.

Urumçi katliamının 12. Yıl dönümünde bugün hala Doğu Türkistan’daki hak ve hukuk ihlalleri artarak devam etmektedir. Doğu Türkistan’da başta yaşam hakkına yönelik ihlaller olmak üzere; mahkumların üzerinden organ ticareti, gösteri ve toplanma hakkına yönelik ihlaller, basın ve ifade özgürlüğü alanındaki sınırlamalar, zorunlu iş göçü ile sosyal ve kültürel alanda yaşanan baskıların yanında sözde eğitim kamplarında “terbiye” etmek, kızları Çinlilerle evlenmeye zorlamak, kadınları kısırlaştırmak, sanatçı ve bilim adamlarını hapislere doldurmak gibi insanlık dışı muamelelerle sindirmeye çalışmaktadırlar.

Doğu Türkistan’da 1950’li yıllarda %4 olan Çinli oranının günümüzde %50 seviyesine ulaştığını biliyoruz. Kızıl Çin şu an hala Doğu Türkistan’da her gün yeni operasyonlar ve katliamlar gerçekleştirmekte, uygulamalarına karşı çıkanları idam cezasına çarptırmaktadır. Her yıl 6.000’den fazla idam cezası verilmektedir. Çin’deki idamların %80’i ise Doğu Türkistan’da gerçekleşmektedir.

Başta genel başkanımız Sayın Meral Akşener olmak üzere başkanlık divanımız ve İyi Parti Teşkilatları olarak bizler; Doğu Türkistan Türklüğünün korunması ve varlığının devamı, topraklarının bekası için bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün Türk devletlerini, İslam alemini ve dünyayı bu yaşanan insanlık dramına karşı gerekli adımları atmaya, Çin’e karşı gerekli diplomatik girişimleri uygulama davet ediyoruz.

İyi Parti Türk Dünyası ve Dış Türkler başkanlığı olarak Urumçi Katliamının 12. Yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bir kez daha Uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor, Birleşmiş Milletleri bu şiddete son vermek için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet ediyoruz. Yaşasın Doğu Türkistan!”

Haber Erhan ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Menemen'in Sesi