MENÜ
İzmir 21°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
85 YIL ÖNCE MEZBAHA VE SEBZE HALİMİZ AÇILMIŞTI
Oktay Özengin
YAZARLAR
2 Nisan 2021 Cuma

85 YIL ÖNCE MEZBAHA VE SEBZE HALİMİZ AÇILMIŞTI

85 yıl önce Menemen Belediyesi tarafından yaptırılan yeni Mezbaha ve Sebze Hali düzenlenen büyük bir törenle hizmete açılmıştı. 30 Ekim 1936 tarihinde yapılan bu tören Menemen için çok anlamlıydı. Çünkü tarım ve hayvancılıkla geçinen Menemen halkının her iki hizmete de ihtiyacı vardı ve bu rüya gerçekleşmişti. Şimdi 85 yıl öncesine dönelim ve bu önemli hizmetin açılış törenini anlatalım.

İzmir Valisi Fazlı Güleç, İzmir Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz, Cumhuriyet Halk Fırkası İl yöneticileri, Vilayet Umumi Meclisi azaları ve Antika Severler Kurumu üyelerinden bazı zevat ve gazeteciler otomobillerle Sabah saat sekiz’de Menemen’e geldi. Menemen Kaymakamı Emin Bey, Belediye Reisi Avukat İdris Bey (Tınaz), Cumhuriyet Halk Fırkası Başkanı Avukat Kemal Bey, Meclisi Umumi Azaları Mustafa Onaran ile Hakimler tarafından Menemen dışında karşılandılar. Menemen içinde parti binası önünde toplanan kalabalık Menemenliler de Vali Fazlı Güleç ile Dr. Behçet Uz’u hararetle karşıladı. Burada Bengi oyunu oynandı ve hatıra fotoğrafları çekildi.  Daha sonra da Menemen civarında belediyenin beş bin lira sarfederek yaptırdığı mezbaha binasına gidilerek açılışı yapıldı. Vali Fazlı Güleç yaptığı konuşma da:

“Menemen Belediyesi’nin yüksek himmetlerinden doğmuş olan bu eseri açmakla iftihar duyuyorum. Menemenliler devletin direktiflerine göre hareket ederek paralarını böyle iyi eserlere sarfetmişlerdir. Mezbaha, sıhhat işlerinin başında gelir. Menemen’in daha mühim ve iyi işleri içinde muvaffakiyetler diler bu mezbahayı büyük mutluluk içinde açarım.”

Vali Fazlı Güleç’in bu hitabesi büyük alkışlarla karşılandı.

Menemen Belediye Reisi İdris Bey’de açılıştan sonra Mezbaha içinde kısa bir açıklamada bulunarak belediyenin elektrik ve su işleri ile asri kabristan, pazar yerleri inşası için çalıştığını söyledi. Mezbaha ve sebze halinin muvaffakıyetle inşa edilmiş olduğunu söyledi ve şu sözleri ilave etti :

“Cumhuriyet kanunlarını tatbik ediyoruz ve çalışıyoruz. Zaten herşey Cumhuriyet için değilmidir? Vali Fazlı Güleç Belediye reisinin verdiği izahata teşekkür ettikten sonra, “Menemen’in yeni vaziyetini çok müsaid buldum. Ben hissiyatımı daima açık söylemeyi severim. Eskiden Menemen’de ikilik vardı. Şimdi bunun birliğe dönüştüğünü sevinçle gördüm. Cumhuriyetle birlikte, birlikte yaşasın…” dedi.

Bu sözlerden sonra mezbaha gezildi ve oradan çarşı içindeki hâl önüne gelindi. Vali yağmur altında sebze halini de açarken: “Hepinizi tebrik ederken tekrar ederim ki sizlerde gördüğüm birlik daha nice eserlerin vücud bulmasını temin edecektir. Birliği daima muhafaza edin. Hâl’iniz hayırlı olsun. Menemen’e çok faydalar temin etsin.” diyerek kurdeleyi kesti.

Hâl içerisi baştanbaşa gezildi. Burada Vali Fazli Güleç Menemen Kaymakamı Emin Bey’i muhtelif işlerinden dolayı hararetle tebrik etti.  Temeli 24 Mayıs 1936 tarihinde atılan Menemen Mezbahası’nın inşaası 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Mezbahada modern ve sürekli şekilde hayvan kesimi yapılacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Menemen'in Sesi