MENÜ
İzmir 34°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hekimin Sorduğu Sorulara Doğru Cevaplar Verin
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
29 Aralık 2020 Salı

Hekimin Sorduğu Sorulara Doğru Cevaplar Verin

Diş hekimleri için kendilerine gelen ve tedavi olmak isteyen hastaların sistemik hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar çok önemlidir. Bazen önemsenmeyen bu sorular ile hayati müdahaleler yapabilir, yanlış tedavi yapmaktan ise kurtuluruz. Hatta artık bu sorulara pandemi döneminde ilave sorular da eklemiş bulunmaktayız. Sorulara doğrulukla cevap vermede ise siz hastalarımıza güvenmek zorundayız çünkü aldığımız her cevapla yapmak istediğimiz sizin sağlığınızı korumak.

Diş hekimi kendisine gelen hastanın herhangi bir hastalığı olup olmadığını ya da herhangi bir ilaca karşı alerjisi olup olmadığını öğrenmek için gerekli incelemeleri yapmalı ve eğer ki böyle bir sorunu varsa bu doğrultuda gerekli önlemleri almalıdır.

Diş hekimlerinin aldığı tıbbi öykü bir diğer ismiyle anamnez yapacağımız tedavinin doğruluğu ve hastaların genel sağlığı açısından son derece önemlidir. Sorduğumuz her sorunun bir sebebi ve bunu dikkate almamız gereken bir durum vardır.

Anamnez hastanın tıbbi öyküsüdür, tıbbi geçmişidir. Hastanın kendisinden veya yakınlarından geçmiş veya var olan hastalıkları ve alerjik durumları hakkında alınan bilgilerin tümünü kapsamaktadır. Sorduğumuz sorulara göre farklı başlıklar altında toplanabildiği gibi genel amacımız aynıdır. Tedaviyi ve hasta sağlığını etkileyebilecek her türlü bilgiye ulaşmak ve bu doğrultuda gerekli tedbirleri almak.

Tıbbi anamnez hastanın halen geçirmekte olduğu ve eskiden geçirdiği hastalıkların hekim tarafından bilgisinin alınmasıdır.

Aile anamnezi ailede var olan hastalıkların veya bozuklukların kişiyle olan ilişkisini araştırmak ve bu konuda bilgi edinmek için alınan bilgilerdir. Gelecekte karşılaşabileceğiniz diş sorunlarıyla ilgili erken önlem almamızı sağlar.

Diş anamnezi hastanın geçmiş tedavileri, şikayetleri ağız sağlığı ve ağız bakımı konusunda bilgi sahibi olmak için alınan bilgilerdir.

Hastaların alınan bu bilgilerinin yanında alışkanlıkları, alerjileri, kullandığı ilaçlar, meslek ve yaş bilgileri, bulaşıcı hastalıkları konusunda da bilgileri almak hem hastanın, hem bizim hem de diğer hastalarımızın sağlığı açısından çok önemlidir.

Hastalar nedense biz bu soruları sorduğumuzda doğru cevaplar vermekten çoğu kez kaçınırlar. Ancak bahis konusu olan kendi sağlıklarıdır ve mutlaka doğru cevaplar verilmelidir. Şüphelenilen durumlarda hastadan doğru bilgiler alınana kadar diş tedavileri ertelenmelidir. Hastadan alınan bu bilgilerin gerekliliği konusunda hastaya da bilgi vermek sorulara doğru cevap almayı kolaylaştırır.

Bazen hastaların genel sağlık durumlarıyla ilgili hastanın direkt olarak doktoruyla iletişime geçmemiz ve tedaviye onay verilip verilmemesi konusunda doktorundan bilgi almamız gerekir. Bu durumda hastaya tedaviye başlamayız. Doktorunun bize verdiği cevaba göre hareket ederek tedaviye başlarız.

Bu sorular hastaya sözel olarak sorulabildiği gibi yazılı olarak da hastanın doldurması istenebilir. Sorulara doğru cevap vermenin kendi sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmayınız.

Yeni yılın hepimiz için önce sağlık bununla birlikte ise mutluluk, huzur ve bol kahkaha getirmesi dileğiyle...

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi