MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Pazartesi Sendromunda Kurtulmak Mümkün Mü?
Sude Kaplan
YAZARLAR
6 Eylül 2021 Pazartesi

Pazartesi Sendromunda Kurtulmak Mümkün Mü?

Eğer bugün yataktan kalkmakta zorlandıysanız, işe gitmek size zor geldiyse, hafta boyu yapacağınız işler gözünüzde büyüdüyse ve haftaya başlamayı hiç istemiyorsanız yaşadığınız şey tam da “Pazartesi Sendromu”. Pazartesi sendromu genel olarak insanların üstünde olumsuz bir etkiye sahiptir. Pazar akşamından başlayabilen stres haftanın iş yükü veya okula dönüş kaynaklı olabilmektedir. Haftanın sonunda yapılmış olan tatilin kaybı da üstüne eklenince depresif belirtiler kaçınılmaz olmaktadır. Her ne kadar depresyona benzer etkileri de olsa haftaya başladıktan sonra etkileri kaybolmaktadır. İnsan doğası gereği olağanüstü uyum becerisi olan bir varlıktır. Hafta ilerledikçe de işe ve tempoya uyum devam etmektedir. Tatil günün sonlanmasıyla bir döngü haline gelen pazartesi sendromu öğrencileri ve çalışanları olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Freud sevilen, değer verilen bir nesnenin kaybına depresyon demiştir. Her ne kadar depresyon çok daha ciddi ve uzun vadeli etkileri olan bir hastalık olsa da pazartesi sendromunun da insanlar üzerinde depresif etkileri bulunmaktadır. Hatta mutsuzluk sebebi olabilmektedir.

Bilişsel bakış açısıyla bakıldığında pazartesi sendromunun tamamen düşünce yapımızla alakalı olabileceğini unutmamak gerekir. Pazar akşamının diğer çalıştığımız akşamlardan ya da okula gittiğimiz akşamlardan  pek de farkı yoktur. Pazartesiye yüklediğimiz anlam büyüdükçe bize yönelik etkileri de büyümektedir. Bu noktada pazartesi gününe doğru anlamlar yükleyerek düşünce yapımızı değiştirebiliriz.

Peki Nasıl Yapalım?  

• Pazartesi gününe sevdiğiniz bir kahvaltılık öğünle başlayabilirsiniz.  

• Gün içinde kendinizi mutlu edecek çikolata/kahve gibi size olumlu etkisi olan sürprizler yapabilirsiniz.

• Pazartesi günündeki yoğunluğunuzu azaltmak için haftalık planlama sistemiyle çalışabilirsiniz. Böylece pazartesi günü yaşadığınız yoğunluk hafifleyecektir.

• Pazartesi gününün bir suçu olmadığını kabul edelim. Pazartesiye bu yükü bizler yüklüyoruz.

• Eğer her şeye rağmen bu döngüden kurtulamıyorsak ve etkisi hafta boyunca devam ediyorsa, yaşam doyumunuz olumsuz yönde etkileniyorsa psikolojik yardım hizmeti almak bu döngüden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi