MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SÖZ KONUSU HİZMETTİR AMA…
Levent Sarsıncı
YAZARLAR
20 Mayıs 2020 Çarşamba

SÖZ KONUSU HİZMETTİR AMA…

SÖZ KONUSU HİZMETTİR AMA…

Menemen; İzmir metropolün en hızlı büyüyen ve Çanakkale Asfaltı ile en uzun teması olan ilçesi.
Yıllardır Menemen sakinleri, Çanakkale Asfaltının kenti tam ortasından ikiye bölüşünün ceremesini çekiyor.

Yıllar öncesi nüfus yoğunluğunun az olduğu dönemde Kemeraltı’nı Konak’a bağlayan tamamı metalden üretilmiş yaya üst geçidi Menemen’e taşındı. O üst geçit Menemen’in yoğun olarak kullanılan tek yaya üst geçidiydi. Ancak bu yaya üst geçidi çok ciddi problemleri de beraberinde getirdi. Ayrıca Menemen sakinleri yaya üst geçidinin mevcut haliyle yaşlılarımızın, engellilerimizin, çocuklarımızın, bebekli kadınlarımızın kullanımı için uygun olmadığını defalarca ilgililere ilettiler.
Üst geçidin yüksekliği standartlara uygun olmadığı için zaman zaman yüksek araçlar köprüye çarpıyor, bazen de büyük araçların geçebilmesi için köprü kesilip yaya geçişi aksatılıyor, araç geçtikten sonra üst geçit tekrar yerine kaynattırıyordu!

Değişmesi Gerekiyor muydu?

Evet.

AMA yeri orası değildi.!

Aslında ortada ki refüjü kaldırarak oraya konacak trafik lambaları ile karşıdan karşıya iki caddeyi birbirine bağlamak çok daha faydalı bir çözüm olacaktı. Hem araçlar, hem yaşlılar, hem engelliler, hem çocuklar, hem bebekli kadınlarımızın karşıdan karşıya geçişleri kolaylaşacaktı.
Böylece; vatandaşlarımızın ister yaya, isterlerse araçlarıyla ulaşımları gerçekten kolaylaşacaktı.
Böylece Atatürk Caddesi’nde ki trafik yoğunluğu da kısmen rahatlayacaktı.

Belki de üst geçidin önünde ve arkasındaki ışıkları kaldırarak sadece şu anki üst geçidin bulunduğu noktada bir ışıklı kavşak yapılabilseydi. Hem trafik iki noktada ayrı ayrı kesilmeyecek hem de trafik akışı her açıdan hızlanacaktı…
Şu anda tamamlanmak üzere olan üst geçidin yeri de jandarma durağı dediğimiz nokta olsaydı o bölgedeki yoğunluk da çözüme kavuşturulmuş olacaktı.
Aylardır üst geçit tamamlanamamasından dolayı karşıdan karşıya geçişler de olamadı. Dolayısıyla bu süre zarfında mahalle sakinleri de, bölge esnafı da fazlasıyla mağdur oldu.
İlçemiz de ki çarpık kentleşme ile kentin siluetini bozan yapılar olduğu gibi şu anda tamamlanmak üzere olan merdivenli üst geçidin bulunduğu yerde, kentin siluetini bozuyor.
İlçemiz de; merdivenli / merdivensiz üst geçitlerin, yaya ve trafik geçitlerinin yapılması, bu kentte yaşayan hiç kimseyi rahatsız etmez.

Demek ki Neymiş ?

Kentlerin vizyonunu; o kenti yönetenlerin vizyonu kadarmış.
Vatandaşa sormaktan korkmayıp, birazda dinlemeyi öğrenebilseydiniz,
maliyeti düşük pratik çözümlerinde var olduğunu görebilirdiniz.
Sizin inatlaşarak yaptıklarınız sorun çözmekten çok sorun üretiyor.

Kentimizi yönetenler, bir sonraki adımı düşünmeden danışmadan, tartışmadan oy çokluğu / oy birliği ile aldıkları meclis kararları doğru olsaydı;
İnatla 4 trilyonluk bir harcamaya gitmek yerine, ödeme güçlüğü içerisinde olduğu söylenen Belediyemizin önce emekçilerine ödenemeyen maaşları düzenli ve zamanında ödemeleri de sağlanmış olacaktı.
Görünen o ki bu köprü bir biçimde yapılacak ve kullanıma açılacak. Hiç olmazsa ismini belirlerken vatandaşınıza da bir zahmet sorun. Belki hiç aklınıza gelmeyen ancak kentimiz için büyük değere dönüşecek bir isim önerilebilir…
Menemen de yaşayanlar bilir, her yurttaşın sevgisini kazanarak, efsane olmuş olan Ceketsiz Sülo, Faytoncu Abdülkadir gibi isimler vs.
AMA yaya üst geçide illa ki bir isim verilecek olursa, D.A.S.A. ismi de olabilir. (Değişimin Adı Serdar Aksoy)
Söz konusu hizmet ise; Belediyemiz tarafından alınacak her doğru kararı, yapacağı her faydalı hizmeti, elbette ki sahiplenir ve alkışlarız.
Ancak inatla ben yaptım oldu yaklaşımının da kentimiz ve vatandaşlarımız adına takipçisi oluruz.                                                                                                                   

Sevgi ve Saygılarımla.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi