MENÜ
İzmir 43°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Güncel
18 Mart 2024 Pazartesi 13:33

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Gelibolu Yarımadası’nda bundan tam 109 yıl önce yaşanan Çanakkale Savaşlarında düşmana karşı mücadele vererek kanın son damlasına kadar savaşan ve büyük bir zafer kazanan Şanlı Türk Ordusu ve şehitlerimiz bugün, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de Menemen Yıldıztepe Şehitliği’nde gerçekleştirilen törenle anıldı.

Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Bahadır İnanlı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Menemen Şubesi tarafından şehitliğe şükran çelengi sunuldu.

Anma Törenine Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Bahadır İnanlı, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kaçar, Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Menemen Şubesi temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ile İlçe protokolü katıldı.
 

Şükranla Anıyoruz

Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği adına Fatih Aslan “Şu anda, “ŞEHİTLER GÜNÜ” nedeniyle, namus, bayrak, sancak, millet ve vatanımızın ebedi varlığı ve devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna hayallerini, umutlarını, heveslerini kalbine gömerek toprağa düşen tüm aziz şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü ve silah arkadaşlarını şükranla anmak için bir araya geldik.”

“Gururluyuz”

“İçimizde hem hüzün, hem de gurur var. Hüzünlüyüz. Çünkü ayağına taş değmesinden sakındığımız, varlığına umut bağladığımız evladımız, kardeşimiz, eşimiz, babamız, annemiz artık yanımızda yok. Gururluyuz. Çünkü siz şehitlerimiz, Artık sadece bize değil, milletimize aitsiniz, ortak değerimizsiniz. Aynı zamanda, Bugün 1915 yılında Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan, Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık ile Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini ateşleyen ÇANAKKALE Deniz savaşları zaferinin 108 inci yıldönümünü de onurla, gururla yaşıyoruz. Çanakkale öyle bir mücadeledir ki, asırlardır yorgun düşmüş bir milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır. Çanakkale, Ertuğrul koyu kahramanı Yahya çavuşların, Koca Seyit’lerin ve daha nice kahramanların milletin kaderini sırtladığı yerdir. Çelikten bir saldırıya, etten kemikten bir siperdir. Çanakkale, Cephanesi biten askerlerine “Süngü Tak” emrini vererek asırlarca Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan “Ben Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimize başka kuvvetler, başka komutanlar geçecektir.“ diyen Mustafa Kemal ATATÜRK’tür Çanakkale. 34 ülkedeki 78 Türk şehitliğinde yatan, Toprak bütünlüğümüz ve bağımsızlığımız için yurt içinde güvenlik ve asayişi sağlarken, yurt dışında ülkemiz adına çeşitli görevleri yaparken karada, havada, denizde canını veren Aziz Şehidim, Bugün bayraklar memleket ufkunu donatıyorsa, siz düşmana göğsünüzü siper ettiğiniz içindir. Şimdi biz her 18 Mart geldiğinde, huzurunuzda başımız minnetle eğilirken, göğsümüz övünç ve gururla doluyor. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış Mehmetçiktir. Bu vatanda hür ve bağımsız yaşayalım diye elbette birimizin çocuğunun gemisi batacak, diğerinin uçağı düşecek, bir diğeri ise hain kurşuna maruz kalacak. Ama, bayrak direkte, vatan sevgisi yürekte artarak devam edecek. Hepimiz “Vatan sağ olsun” diye metanetle göğüs gereceğiz. Sizler Türk Milleti’nin kutsal değerlerisiniz. Ama emanetin sahibi isteyince elden ne gelir. Sizin emanetiniz olan anneleriniz, babalarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, çocuklarınız namusumuzdur. Aziz Şehitlerimiz hatıralarınızı gururla, rahmetle ve şükranla anıyoruz.”dedi.

Tören Şehitliğe karanfillerin konulmasının ardından son buldu.

Haber:Erhan ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Menemen'in Sesi