MENÜ
İzmir 43°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AŞIRI DÜŞÜNME PROBLEMİ
Sude Kaplan
YAZARLAR
17 Ekim 2022 Pazartesi

AŞIRI DÜŞÜNME PROBLEMİ

         Aşırı düşünme problemin olduğunu hiç düşündün mü? Özellikle bir problemle karşılaştığında kendini o sorunu düşünmeden alıkoyamadığını hissettiğin? Aşırı düşünme problemi yaşadığımızda günlük işlevimiz etkilenmektedir. Yemek yerken, otobüse binerken hatta uyurken bile bu durumu yaşadığımızı hissedebiliriz. Belirli bir seviyede düşünme, yaşadığımız problemleri çözmemizi sağlar. Ancak çözüm üretmek bir kenara sadece stresli bir düşünme haline dönüyorsa bu durum aşırı düşünme problemi olabilir.

         Bu problemi yaşayan kişilerin zihninde sürekli uçuşan bir şeyler vardır. Yaptıkları hiçbir şeyden zevk almayan hale gelmişlerdir. Zihin sürekli düşünme üzerine çalışıyordur ve bu durum belirli bir zaman sonrasında kişi için psikolojik bir problem haline sebep olabilmektedir. Psikolojide zihinsel ruminasyon olarak da adlandırdığımız bu konu kişinin ruh halini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

         Peki, sağlıklı bir düşünme halin mi var yoksa sağlıksız bir düşünme halinin hangisinin sende olduğunu nasıl anlarsın? Sağlıklı bir düşünme yaşadığın problemli bir durum karşısında senin çözüm yolları üretmeni sağlayıp seni çözüme götürecektir. Sağlıksız düşünme hali ise senin günlük işlevini bozacak hatta yaptığın pek çok işten aldığın verimi düşürecektir. Bu yüzden yaşadığın düşünme halinin sağlıklı bir düşünme hali mi yoksa sağlıksız bir düşünme hali mi olduğunu anlayabilmen için kendine “Şuan yaşadığım bu düşünme benim işime yarıyor mu, bana çözüm yolları sağlıyor mu?” sorusunu sormanı tavsiye ediyorum.

         Aşırı düşünme hali durumunu öğrenmiş olabilirsin. Anne ve babandan gözlemleyip davranış haline getirmiş olabilirsin ya da kendin davranış olarak geliştirmiş olabilirsin. Ancak bu durum ne senin ne de ilişkilerin için sağlıklı olmayacaktır. Çünkü aşırı düşünme problemi olan bir kişi yaşadığı bir problem üzerine nedenleri, sonuçlarını en ince ayrıntısına kadar düşünüp gözünde devleştiredebilir. Bu sebeple sadece kendilerini değil yaşadıkları hem arkadaşlık ilişkilerini ve aile ilişkilerini hem de romantik ilişkilerini etkileyebilecek önemli bir problemdir.

         Aşırı düşünme hali olumlu şeyleri bile olumsuz hale getirebilmektedir. Bu durum sana stres, huzursuzluk ya da gerginlik olarak geri dönebilir. Aynı zamanda aşırı düşünme hali adrenalin seviyesinin artmasına sebep olabilir. Bu da aslında çözebileceğin bir sorunun çözülmemesine bile sebep olabilir. Bu problemle kendin baş etmeye çalışmana rağmen baş edemeyeceğin bir hale geldiğini düşünüyorsan mutlaka bir uzmandan destek almak fayda sağlayacaktır.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Menemen'in Sesi