MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP Referandum Çalışmalarına Başladı
Siyaset
17 Şubat 2017 Cuma 08:25

CHP Referandum Çalışmalarına Başladı

16 Nisan´da yapılacak olan referandum öncesinde CHP´nin izleyeceği yol haritası, CHP Menemen İlçe Örgütü´nde partililerle paylaşıldı.

16 Nisan´da yapılacak olan referandum öncesinde CHP´nin izleyeceği yol haritası, geçtiğimiz cuma günü CHP Menemen İlçe Örgütü´nde partililerle paylaşıldı.

CHP İzmir İl Yöneticileri Dilek Bilgin, Utku Gümrükçü ve Ömer Berk Gönençer´in partililerle buluşmasına; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak ve İlçe Yöneticileri, CHP Kadın ve Gençlik Kolları Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları ve Muhtarlar ile partililer katıldı.

?Menemen´in seçmen sayısının 115 bin 021´e ulaştı?

Açılış konuşmasını yapan CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, 163 bin 565 nüfusa sahip Menemen´in seçmen sayısının 115 bin 021´e ulaştığını açıklayarak, Menemen´de nüfusun %50´sini kadınların oluşturduğunu ve referandum çalışmalarını bunu dikkate alarak gerçekleştireceklerini açıkladı.

      ?Tek adamlığın vereceği zararı anlatmalıyız?

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de yaptığı konuşmasında anayasa değişikliği teklifinde yer alan Kanun Hükmünde Kararname´nin seçilmiş milletvekilini by-pass etmek anlamına geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; ?Kanun Hükmünde Kararname demek, seçilen milletvekillerini by-pass etmek demektir. Cumhurbaşkanı her kimse, milletvekilleriyle çıkaramadığı bir yasayı Kanun Hükmünde Kararname ile çıkarır. İstediği yeri satar, istediği yeri alır, istediği yeri böler anlamına gelmektedir bu. Aynen Devlet Bahçeli de böyle diyor Kastamonu mitinginde. ?Başkanlık, ülkeyi bölmek ve parçalamaktan başka hiçbir şey değildir´ diyor. Bunun üzerine çok çalışmamız lazım. Tek adamlığın ülkeye, topluma vereceği zararı mutlak anlatmamamız gerekir?dedi.

?AKP ve MHP tabanının da ?Hayır´ diyeceğine inanıyorum?

Tek adam olmaması gerektiğinin altının çizilerek basit bir şekilde seçmene anlatılması gerektiğini söyleyen Başkan Tahir Şahin, partililerine ?Çok çalışmalıyız? diye seslenerek; ?Bu saatten sonra oturduğumuz, kalktığımız her yerde mutlaka neden ?Hayır´ denmesi gerektiğini anlatmalıyız.  Bu referandum gerçekten Türkiye demokrasisi için, demokratik rejimin devam etmesi için son derece önemli. Eğer biz iyi çalışırsak, Türkiye iyi çalışırsa, MHP tabanında çok ciddi rahatsızlıklar var. Elimizde anket var, İzmir´de AKP tabanının %11´i ?Hayır´ diyor. Çok ciddi, basit bir şekilde anlatılırsa AKP tabanının da, MHP tabanının da ?Hayır´ diyeceğine inanıyorum. İnşallah hakkımızda ?Hayır´lısı olur?dedi.

?Hedef, Kararsız Seçmen?

CHP İzmir İl Yöneticisi Dilek Bilgin ise partilileriyle buluşmasında; ?Bir seçim süreci olmasına rağmen bilindik bir yerel ya da genel seçim değil, biz burada bir anayasa değişikliğini oylayacağız, bir rejimi oylatacaklar, bunu dayattılar ve iki ay sonra halk sandığa gidecek. Aynı milli değerlere sahip, ülkesinin hak, hukuk, adalet, insan hakları temelinde bir anlayışla yönetilmesinden mutlu olan ve Türkiye Cumhuriyeti´nin aynı şekilde idaresine devam etmesinden yana olan halkımızın büyük bir kısmı ?Hayır´ diyorlar. Bize düşen görev, bu süreci çok kısa ve net ifadelerle, ?Evet´ diyen arkadaşlarımızla çok fazla zaman kaybetmeden, kararsız seçmene ulaşabilmek, kendimizi onlara daha net bir şekilde ifade edebilmektir?dedi.

?Neden ?Hayır? demeliyiz??

Bilgin, referandumda neden ?Hayır´ oyu kullanılması gerektiğini ise şu sözlerle anlattı; ?Parlamenter sistemin devamlılığından yana olduğumuz için ?Hayır´ diyoruz. Bölünmeye karşı olduğumuz için, ortak değerlere sahip çıkılması adına ?Hayır´ diyoruz. Bağımsız bir yargıdan yana olduğumuz için, insanların yaşam biçimlerine ipotek konulmasın diye ?Hayır´ diyoruz. Sorumsuz yönetim anlayışına, padişahlığa ve krallığa ?Hayır´ diyoruz. Tabii ki; tek adam, diktatör rejimine ?Hayır´ diyoruz.?

Konuşmaların ardından toplantının ikinci oturumu basına kapalı olarak gerçekleştirildi. İkinci oturumda, 16 Nisan´da yapılması planlanan referandum ile ilgili partililerle görüş alışverişinde bulunuldu.

Haber: S.Derya BOSUT

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi