MENÜ
İzmir 34°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak?
Siyaset
26 Temmuz 2016 Salı 17:56

Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak?

Menemen Belediye Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzenini bozmaya yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi ile alakalı 25 Temmuz 2016 Pazartesi gü

Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak?

Menemen Belediye Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzenini bozmaya yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi ile alakalı 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü olağanüstü gündemle toplandı. Ortak basın bildirisine imza atan Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkanı Tahir Şahin´in, Demokrasi ve Cumhuriyet için Menemenlileri Cumhuriyet Meydanı´nda buluşturma önerisini de oy birliği ile kabul ettiler.

Menemen Belediye hizmet binasındaki Meclis Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıyı, Belediye Başkanı Tahir Şahin yönetti. Belediye Meclis Üyeleri´nin yanı sıra; CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, AKP İlçe Başkanı Mithat Çetin, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantı, darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.  

?Demokrasiye vurulan her türlü darbeye Menemen karşıdır?

Devlet kurumlarımıza ağır silahlarla saldıran, masum insanlarımıza yönelik canice eylemler gerçekleştiren kanlı terör örgütü FETÖ ve işbirlikçilerinin lanetlendiği, aziz şehitlerimizin rahmet, minnet ve şükranla anıldığı toplantıda; Menemen Belediye Meclisi´ndeki CHP, AKP ve MHP gruplarının darbe girişimine karşı ortak bildirisi oluşturuldu. Divan Başkanlığı tarafından hazırlanan bildiri, Belediye Meclis Üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edilerek, imzalandı. Toplantıya katılan Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları, Muhtarlar ve vatandaşların da destek verdiği bu kararın ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin,  ?Türk demokrasisi kazanmış, oy birliği ile kabul edilmiştir. Çok önemli bir şey yaptığımızı bilmenizi isterim. Bunu tarih sayfalarına yazacaklar, bizden sonraki nesiller buradaki herkesi alkışlayacak. Demokrasiye vurulan her türlü darbeye Menemen karşıdır. Biz hepimiz bu milletin evlatlarıyız, bundan da büyük şeref ve gurur duyuyoruz. Böylesi güçlü bir millet olduğu sürece, Türk Demokrasisinin sırtını kimse yere getiremeyecek. Yaşasın demokrasi diyoruz. Yaşasın Cumhuriyet diyoruz? diye konuştu.

Cumhuriyet ve Demokrasi için Menemen´de örnek birliktelik?

27 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00´da, Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda, Demokrasi ve Cumhuriyet için buluşulması önerisinde bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; ?Daha demokratik bir Türkiye için, Cumhuriyeti seven, laikliği seven, Atatürk ilke ve devrimlerine saygı duyan ve bu yolda yürüyen tüm arkadaşlarımız, tüm milletimiz için buradayız. Meydanda ay yıldızlı Türk Bayraklarımızın nasıl dalgalandığını, Menemen´in nasıl demokrasiye sahip çıktığını hep birlikte göstereceğiz?diye konuştu.  

Başkan Şahin´in bu önerisi, tüm siyasi grupların oy birliğiyle karara bağlandı. Bu karara toplantıya katılan Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve vatandaşlar da destek verdi.

Katılımcıların önerileriyle, zaman zaman da öz eleştiride bulunarak destek verdiği Olağanüstü Meclis Toplantısı´nın ardından Menemen Belediye Hizmet Binası önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

Menemen Belediye Meclisi´ndeki 3 siyasi partinin oy birliği ile kabul ettiği ortak basın bildirisinde ise şu ifadelere yer verildi;

ORTAK BASIN BİLDİRİSİ

 

Değerli Menemenliler;

 

Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini özümsemiş Menemenliler olarak bizler; siyasi görüş farklılıklarımızı bir kenara bırakarak, tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar hürriyet ve istiklali için sayısız badireler atlatmış aziz milletimizin, tüm iç ve dış mihraklara karşı birlikte hareket etme azim ve kararlılığını bütün dünyaya haykırıyoruz.

 

Yüce Atatürk´ün önderliğinde, milletimizin olağanüstü fedakarlıklarla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzenini bozmaya yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.

 

Devlet kurumlarımıza ağır silahlarla saldıran, masum insanlarımıza yönelik canice eylemler gerçekleştiren, ne yazık ki devletimizin içinde yuvalanmış olan kanlı terör örgütü FETÖ ve işbirlikçilerini lanetliyoruz.

 

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları´nın bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti´ne yönelik hain terör saldırısı karşısında onurlu bir duruş sergileyen, milli mücadele ruhu içerisinde hareket eden aziz milletimize şükranlarımızı sunuyor; Şehitlerimize Allah´tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmasına rağmen, parlamento görevini yapmıştır.

 

15 Temmuz, basına ne kadar ihtiyaç duyulduğunu, insanların haber alma özgürlüğünün kısıtlanmaması gerekliliğini ortaya koymuştur.

 

15 Temmuz´a tüm siyasi partiler karşı durmuştur. Bu duruş siyasette uzlaşma kültürünün önemini de artırmaktadır. Buna ihtiyaç da vardır.

 

15 Temmuz, her türlü darbelere ve diktalara karşı durmak gerekliliğini ortaya koymuştur.

 

15 Temmuz, Cumhuriyetimizin, sosyal hukuk devletinin ve laiklik ilkesinin ne kadar değerli olduğunu ortaya koymuştur.

 

15 Temmuz, Anayasa´da; yasama, yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

 

15 Temmuz, devlette liyakat değerlerinin önemini ortaya koymuştur. Devletin, yeniden liyakata dayalı bir yapılanmaya ihtiyaç duyduğu görülmüştür.

 

15 Temmuz; dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun insanlarımızın bu güzel ülkemizde özgürce gezebilmesi, rahatça fikrini ortaya koyabilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

 

15 Temmuz, devletin kinle, öfkeyle, ön yargıyla yönetilemeyeceğini ortaya çıkararak, darbecilerin bile yargılamalarının hukuk kuralları içerisinde yapılması gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

 

Ülkesinin ve milletinin huzuru, demokrasisi ve geleceği için hiç tereddüt etmeden canını ortaya koyan Aziz Şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmeliler ki; şehit kanları ile suladıkları kutsal vatan toprakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal bir şekilde muhafaza edilecek, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında muasır medeniyetler seviyesine çıkma hedefinden asla vazgeçilmeyecektir.

 

Binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimiz, Yüce Atatürk´ün ?Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir´ sözünü şiar edinerek, bu sınavdan da alnının akıyla çıkmasını bilmiştir. Darbecilerin adalet karşısında hesap vererek en ağır şekilde cezalandırılacaklarına dair inancımızı güçlü bir şekilde ifade ediyoruz. Şimdi sağduyumuzu koruyarak, Yüce Atatürk´ün gösterdiği aydınlık yolda kenetlenerek, Cumhuriyete ve Demokrasimize sahip çıkma zamanıdır.

 

Bugün insanlığın ihtiyaç duyduğu ?Yurtta Barış, Dünyada Barış´ gibi eşsiz ve evrensel bir anlayışı ülkemizde ve tüm dünyada hakim kılmak adına; siyasi görüş, inanç, etnik kimlik gibi farklılıklarımızı bir kenara bırakmalı, farklılıklarımız üzerinden yapılabilecek provokasyonlara karşı dikkatli olmalıyız.

 

Milletimizin birlik ve beraberliğini muhafaza ettiği takdirde, her türlü tehdit karşısında muvaffak olduğu tarih sayfalarında yerini almıştır. Aşağıda imzası bulunan Menemen Belediye Meclis Üyeleri olarak bu bilinçle hareket ediyor, birbirimizi içtenlikle kucaklıyoruz.

 

Başta Aziz Menemenliler olmak üzere, Yüce Türk Milleti´nin de bu duyarlılık içerisinde hareket ederek, her türlü darbe girişimine karşı Milletin Egemenliğinden, Demokrasi ve Cumhuriyetten yana tavır alacağının bilinmesini istiyor ve son olarak diyoruz ki;

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Menemen Cumhuriyeti Seviyor.

Menemen Demokrasiyi Seviyor.

Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi?´

Ülkemiz kamuoyuna ve uluslar arası camiaya duyururuz.  25.07.2016

 

 

Tahir ŞAHİN

     Menemen Belediye                                                    Menemen Belediye

         Meclis Üyeleri                                                          ve Meclis Başkanı

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi