MENÜ
İzmir 27°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Şehit Kemal Ortaokulunda eTwinning Rüzgarı
Güncel
18 Şubat 2021 Perşembe 12:17

Şehit Kemal Ortaokulunda eTwinning Rüzgarı

Şehit Kemal Ortaokulu öğrencileri, eTwinning projeleriyle hem farkındalık yaratıyor hem de yaşanan depremin izlerini silmeye çalışıyor.
Okul Müdürü Alper Özcan’ın önderliğinde başlatılan eTwinning projelerinde öğrenciler hem öğreniyor, hem eğleniyor, hem de bilinçleniyor.

Bu süreçte Animals In Danger – Tehlikedeki Hayvanlar, 10 Parmağımda 10 Marifet – 10 Skills On My 10 Fingers, Türkiye Çocukları Korosu ve Hatay’a Hayat Olalım projelerini hayata geçiren Menemen Şehit Kemal Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri, bu projelerden oldukça memnun olduklarını dile getirerek, önümüzdeki süreçlerde daha çok proje geliştirerek farkındalığı üst seviyelere çıkarmayı hedefliyorlar.

Gerçekleştirilen Projelerin Amaçları ve Hedefleri

Animals In Danger – Tehlikedeki Hayvanlar
Nesli tükenmekte olan hayvan ve küresel sorunlara karşı, öğrencilerde farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan projede, öğrencilerin sosyal yeterliliklerini, kimlik duygusunu, takım ruhunu, iş birliğini, öğrenmeyi ve Web2 araçları ile dijital becerilerini, hem ana dil hem de yabancı dil kullanarak geliştirmeleri hedeflenmiştir. Proje 9 Türk ve 3 yabancı ortak (Polonya, Gürcistan ve Yunanistan’dan) iş birliği ile oluşturulmuştur.

10 Parmağımda 10 Marifet – 10 Skills On My 10 Fingers

Pek çok araştırmacı, iş dünyası liderleri, politikacılar ve eğitimciler, öğrencilerin günümüzde başarılı olmak için 21. yüzyıl becerilerine ihtiyaç duydukları konusunda hemfikir olmuşlardır. 21. yüzyıl becerileri kategorisine hangi becerilerin dâhil edilmesi gerektiği konusunda net bir fikir birliği olmasa da bazı beceriler hemen hemen her listede yer almaktadır. Bu projenin çıkış noktası üç boyut ve on alt beceriye dayanmaktadır. Öğrenciler bu projede, üç boyuttaki 10 beceriyi geliştirmek için çeşitli etkinlikler gerçekleştireceklerdir. Bu proje 9 Türk ve 1 (Azerbaycan) ortak iş birliği ile oluşturulmuştur.

Türkiye Çocukları Korosu

Milli birlik ve beraberlik duygusunu öğrencilere şarkılar söyleyerek aşılamanın amaçlandığı projede, 4-13 yaş aralığındaki öğrencilerle farklı illerde bulunan okullar ile müzik faaliyetlerinde bulunularak, ülke geneli bir koro oluşturulmak hedeflenmiştir. Ülkenin tüm bölgelerinden farklı kültür ve dil yapılarına sahip olan öğrencilerin müzik çatısı altında birleşip, halka açık büyük bir koro konseri vermenin amaçlandığı etkinlikte, içerisinde bulunduğumuz salgın sürecinin devam etmesi durumunda Web2 araçlarını kullanarak tüm koroların içerisinde bulunduğu video oluşturarak, izleyicilerle buluşturmak isteniyor.

Hatay’a Hayat Olalım

Doğal çevre ve ağacın önemi her geçen gün günümüzde daha önemli hale gelmektedir. Ormanlar, dünyamızın doğal dengesinin korunmasında en önemli faktördür. Ağaç ve orman kavramının önemini öğrencilere erken yaşta aşılamanın hedeflendiği projede kapsamında öğrencilere orman bilinci, ağaç sevgisini, doğa sevgisini kazandırmak amaçlanmıştır. Bu çerçevede, Hatay’da çıkan yangından sonra gönüllü öğretmenler ve öğrenciler, Hatay Bölgesi ve genelde tüm ülkemizde her insanın en az 2 ağacının olması, yeşile önem veren, çevre bilinci oluşan bireylerin yetişmesi amacıyla, projenin temelleri oluşturulmuştur.  

Projelere Katkı Koyanlar

- Alper Özcan - Okul Müdürü,
- Esra Özge - Proje Sorumlusu ve Müdür Yardımcısı,
- Yasemin Günay  - İngilizce Öğrenmeni (Animals In Danger – Tehlikedeki Hayvanlar, 10 Parmağımda 10 Marifet – 10 Skills On My 10 Fingers, Türkiye Çocukları Korosu, Hatay’a Hayat Olalım)
- Başak Demirsöken - Müzik öğretmeni (Türkiye Çocukları Korosu, Hatay’a Hayat Olalım)

eTwinning Nedir ?

eTwinning Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.
eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır. 2005 yılında Avrupa Komisyonunun öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor programı olan Erasmus+'a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir.

Haber Gökay ÖZALP

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Menemen'in Sesi