MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Aynı Gün İmplant ve Diş
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
8 Eylül 2020 Salı

Aynı Gün İmplant ve Diş

Her geçen gün tedavilerdeki tekniklerin değişmesi ve hastalarımızın tedavileri daha fazla araştırması ile birlikte hastaların beklentileri, tedavi sonucuyla ilgili merakları ve dişsiz kalmama istekleri artıyor. Özellikle tüm ağzı ilgilendiren implant operasyonlarından sonra hastaları geçici dişler ile evlerine yolcu etmek psikolojik olarak ve konfor açısından hastalarımızın ilk günden itibaren yüzünü güldüren sonuçlar almamızı sağlıyor.

All on four ya da all on six teknikleri ağzında hiç diş bulunmayan veya var olan dişleri çekilecek olan hastalar için başarılı sonuçlar veren tedavi yöntemleridir. Hastalar bu sayede implantla aynı gün geçici dişlerini kullanabilirler.

Kayıp dişlerin rehabilitasyonunda günümüzde en etkili yöntem dental implantlardır. Dental implantlar üzerine yapılan dişler işe kendi doğal dişlerinize benzer ve fonksiyon olarak da onlara benzer sonuçlar verir. Tek diş eksiklikleri dental implantlarla çözülebildiği gibi tüm dişlerin eksik olduğu durumlar da dental implantlar ile kolaylıkla çözülebilmektedir.

Ağızda belirli yerlere belirli açılarla yerleştirilen dört adet implantın üzerine dişlerin yapıldığı teknik all on four tekniği olarak isimlendirilir. Bu teknikte hastaya aynı seans geçici dişleri de yapılabilmektedir. Öncesinde hastanın klinik ve radyografik olarak muayenesi yapılmalı ve implantların yerleştirileceği bölgeler belirlenmelidir. Alınan ölçüler ile hastanın geçici protezi de hazırlanır ve implant yapılan gün yapılan implantlar üzerine sabitlenir. Hastalar üç ay süreyle bu geçici dişleri kullanırlar. Üç ayın sonunda gerçek dişler yapılır ve implantlar üzerine sabitlenir.

Bu işlemin yapılabilmesi için hastanın öncelikle implant ameliyatına engel teşkil edecek herhangi bir sistemik hastalığının olmaması gerekir. Yeterli kemik hacmine sahip olması ya da kemik grefti (ilavesi) işlemine engel olacak bir durumunun bulunmaması gerekir. Çünkü yeterli kemik olmaz ise yerleştirilen implantlar yeterli dirence sahip olamayacak ve kişiye geçici protez yani dişleri yapılamayacaktır. Hastalar işlemden sonra hekimin söylediği kurallara uymalı, protezleri uygun biçimde temizlemeli ve beslenme tavsiyelerine uymalıdırlar. Süreç sonunda dişler takıldıktan sonra beslenme normale dönebilir.

Bu işlemin belli başlı avantajları vardır. Aynı gün hem dişler hem de implantlar yapılabilmektedir. Sinüslere yönelik kemik tozu işlemi yapılmadığı için bekleme süresi daha azdır. İmplant sayısıyla orantılı işlem süresi de daha kısa olabilmektedir. Hareketli protez kullanmak istemeyen ve fazla sayıda implant yapılamayan hastaların sabit diş kullanabilmesini sağlamaktadır. Tedavi seansları açısından daha az ziyaret gerektirdiği için uzakta ikamet eden hastalar için avantajlıdır.

Bu teknik on yıldan daha fazla süredir güvenle kullanılan bir tekniktir. İmplant sayısının azlığı nedeniyle implantların doğru yerleştirilmesi ve yapılan protezin doğru planlanması başarıyı etkileyen faktörlerdir.

İmplant sayısının azlığı nedeniyle tedavi maliyeti de diğer sabit seçeneklere oranla daha uygundur.

Normal şartlarda 6 ya da 8 implant ile uygulanan tedavilere bir alternatif olarak all on four tekniği sıkça uygulanan bir tekniktir.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi