MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BAŞKAN MI? VEKİL Mİ?
Levent Sarsıncı
YAZARLAR
9 Haziran 2021 Çarşamba

BAŞKAN MI? VEKİL Mİ?

Merhaba.

Bir süredir iş yoğunluğumdan dolayı sizlerle gündemi değerlendiremedik.
Umarım şu zor günlerde her şey hepimiz için daha iyi olur.

Gelelim gündemimize.
Yazamasam da genel ve yerel gündemimizi oldukça yakından ve çok yönlü takip ettim. Her şeyden bahsetmek yerine önce Menemen ve Menemen Belediyemizden biraz bahsetmek istiyorum.
Aslında birazda yazılarıma erken başlamamın nedeni de yazacağım şu konu olacak.

Aydın Pehlivan Başkan mı? Başkan Vekili mi?

Bence henüz Vekil. Çünkü; yasal olarak durum böyle.
İşin doğrusu Vekil ya da Başkan sıfatı kullanmak değil mesele. Asıl olan o makamda görev yaparken ne yapıyorsunuz, nasıl yapıyorsunuzdur…

Aydın Pehlivan’ın 4-5 aylık performansını Menemen olumlu karşılamış görünüyor. Yani bugün için sokakta da olumlu bir karşılığı var. Menemen’de görüştüğümüz insanlar, kendisinin gayretini samimi buluyorlar. Serdar Aksoy döneminde kör düğüm olmuş alacaklar konusunu kısa sürede Menemen’in gündeminden çıkarttı. Yarım kalmış işleri de kendi içerisinde öncelik sırası yaparak ilerlediğini gözlemliyorum. Tabii bu projeler konusu ile ilgili kamuoyunda homurtular da var. Ancak şu an sadece homurtu seviyesinde. Aydın Pehlivan şimdilik sokağa çıkabiliyor, vatandaşlara dokunabiliyor... İnsanları dinliyor. Henüz kibir ve ego hastalığı nüksetmiş görünmüyor. Bu Menemen için oldukça iyi bir durum. Umarım bunu sürdürmeyi başarabilir. Ama bu tür makamlarda eskinin kronik tipleri hemen harekete geçerler ve Başkanlık koltuğuna oturan kişinin egosunu pompalamaya başlarlar. Sözüm ona deneyimlerini paylaşırlar. Akıllar sunarlar. Oysa hepsinin tek bir amacı var. Başkan ve Başkanlık nazarında kendilerine daha fazla hareket alanı açmak. Belki de Aydın Pehlivan’ın bu süreçte en çok dikkat etmesi gereken konu bu tür kimseler olmalı.

Gelelim hiç doğru bulmadığım şu;
Menemen Belediyesi BAŞKAN VEKİLİ yerine, BAŞKAN titrinin kullanılmasına.

Ben bunu Aydın Pehlivan’ın düşündüğünü, istediğini çok sanmıyorum. Öyle bile olsa şu tavsiyede bulunmak isterim. Aydın Pehlivan’ın buna ihtiyacı yok. Vekilken yaptıkların vatandaşın nazarında kabul görmüşse, belli bir ilgi, memnuniyet yaratmışsa ki bence şimdilik öyle. İnsanlar tavır ve davranışlarınızı içten ve samimi buluyorlarsa ilk seçimde aday olursunuz vatandaş size Başkanlığın önünü açacak desteği zaten verir.

Şayet bunu siz değil de çevrenizden birisi önerdi ve uyguladıysa ona da dikkat etmenizi öneririm. Çünkü yaptığınız doğru çalışmaların yanında bu konunun tartışılıyor olması hanenize artı olarak yansımayacaktır. Aksine durup dururken kafalarda soru işareti yaratır. Kişiliğiniz ve karakterinizle ilgili kuşkular doğurur. Daha seçimlere 2,5 yıl var. Bugünden çalışmalarınızı anlatmak yerine neden olacağınız polemiklerle gündemde olursanız seçime kadar bu polemiklerle uğraşmak, cevap vermek, açıklama yapmak insanı yorar, yılgınlık yaratır, tüketir. Farkına varmadan bu tür konularla insanları meşgul edip bezdirip kendinizden bıktırabilirsiniz. Zaten olağanüstü bir dönemden geçiyoruz, insanların derdi başından aşkın… Geçmişte bu tür deneyimleri olmuş insanların yaşadığı bir kentte Belediye Başkan Vekilliği yapıyorsunuz. Uzun zamandır ilk defa Menemen’de bir şeyler yolunda giderken gereksiz polemik üretecek konulara girmenin, durup dururken kafaları karıştırıp, suyu bulandırmanın ne gereği var anlamadım?

Meclise gidemedim ancak sosyal medyadan takip edebildiğim kadarıyla bu “Başkan Vekili – Başkan Polemiği” Menemen Belediye Meclisi’nde de gündeme gelmiş!.. O kadar yersiz ve gereksiz bir konu ki.
Empati yaparsanız bunu kendiniz de çok net görebilirsiniz. Bence bu tür konular da emin olamıyorsanız kurum dışından güvenebileceğiniz birkaç insana danışın. Meseleyi onların gözü ve aklıyla da görmeye çalışın.

Ayrıca bir şey daha dikkatimi çekti.
Geçen dönemi anlatan bir sosyal medya paylaşım videosu hazırlatmışsınız. Nereden icap etti şimdi bu. Bu problemleri çözmeniz için o makamdasınız.
Herkes bu berbat konuları defalarca dinledi. En az sizin kadar detaylı zaten biliyorlar. Biliyoruz.
Kim kötü olayları tekrar tekrar duymak, dinlemek ister!.. Bırakın insanlar ille de bu konuları konuşup değerlendireceklerse de siz işinizi yapın, sizin yaptıklarınızı geçmişte yapılanlarla kıyaslasınlar. Bence bu topa girmenizi gerektiren bir durum ya da gündem yok. Menemenliler o kadar sıkıldı ki bu berbat konulardan. Sancılı bir süreçle geldiniz ve kısa sürede tüm bu olumsuz tartışmaları Menemen gündeminden çıkardınız. Böyle bir videoya ihtiyacınız olduğu fikrine nerden kapıldınız.
Size bu önerilerde bulunanlar kim bilmiyorum ama bu konuları tekrar gündeme getirmek ne size ne de Menemen’e iyilik değil. Siz işinizi yapın, insanlar her şeyi görüyor. Bırakın işleriniz konuşsun. Menemen sizden sadece hizmet bekliyor.

Bu kentin insanları daha düne kadar Başkanlık sıfatını taşıyanları da hatırlıyor... Menemenli neyi neyle, kimi kiminle kıyaslayacağını zaten biliyor.

İşiniz zor. Menemen Belediye Meclisi gergin, stresli. Herkes sizden iyi gelecek, iyileştirecek, onaracak çözüm ve davranışlar bekliyor. Herkesi memnun etme imkânınız yok. Zaten olmaz. Olamaz.
Sizin için en doğrusu hiç ayrıştırmadan tüm Menemen halkı için gerekli olanları yapmaya çalışmanızdır.

Menemen gündemini vekildi başkandı polemikleriyle meşgul etmemenizdir. Çünkü; Menemen’in de Ülkemiz gibi sizi, bizi aşan daha ciddi sorunları var.

Sevgi ve Saygılarımla.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Nezahat Çağlın
 9 Haziran 2021 Çarşamba 17:34
Öyle bir zaman diliminden geçiyoruz ki...Başkan ,başkan vekili gibi sıfatların değil halka hizmet edenlerin kibirden uzak duranların sevildiği günleri yaşıyoruz.Kendini halktan soyutlayanlar değil yanında olanlar kazanacaktır...Çok güzel yazmışsın..yüreğine kalemine sağlık.
 Atila
 9 Haziran 2021 Çarşamba 15:53
Eskilerin sözüdür ; ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Görünür rütbe-i akli eserinde(ziya paşa) demişler. Halkın gözü bağlı değil, yapılan edilenleri görüyor zaten..
 Hasan Burgazlı
 9 Haziran 2021 Çarşamba 14:29
Ağzına ve yüreği ne sağlıklı
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi