MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SİNEK!..
Levent Sarsıncı
YAZARLAR
23 Aralık 2020 Çarşamba

SİNEK!..

Bu nasıl öngörü? Hiç kimsemi düşünemedi bütün bunları.
AKP elbette şansını sonuna kadar zorlayacak. Varsa zaaf noktaları onları değerlendirecektir. Meseleye hiç de etik metik olarak bakmayacaktır.
Sonuçta Menemen’de muhalefet ve her durumdan bir fırsat yaratmak isteyecektir.
Geçmişte de yaşanmış olan bu tür bir durum tekerrür ediyor.
Bence esas sorun Millet İttifakı meclis üyelerinde.
Bir şey sorgulanacaksa bu meclis üyeleri üzerinden sorgulanmalı.
Normal şartlarda
Millet İttifakı içerisinde çıkabilecek her hangi bir adayın hiçbir sorun yaşanmadan boşalan başkanlık makamına gelmesi gerekirdi.
Ama çok uzun süre önce başlamış olan Serdar Aksoy’dan sonra kimin Başkan olacağı kulisleri içerisinde belli ki işin bu yanına hiç kafa yorulmamış.
İnsanoğlu işte.
Öylesine öngörülemez, öylesine problemli bir varlık ki!..
Düne kadar savunduğu ne varsa bir anda hepsini çiğneyip yerle bir edebiliyor.
Egolar, hayaller, vaatler, zaaflar bir araya geldiğinde ortaya çıkan durum tam olarak şu anda Menemen’de yaşanan şey. AKP bu kura çekimine usul hatası var dedi ve itiraz etti.
İtiraz kabul edildi. Edilmeyeceği ile ilgili gerçekten şüphesi olan var mıydı?
Onu da çok merak ediyorum. Şimdi mahkemenin yürütmeyi durdurma kararıyla karşı karşıyayız. Bildiğim kadarıyla CHP bu yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti.
Peki sizce bu karar değişir mi? Bence zor!..

Aslında ne oldu biliyor musunuz?

Kriz yönetemeyen, her şeyi çantada keklik zanneden anlayışımızın faturasıyla yüzleştik. Aramızdan hiç kimse mi bu sürecin bir simülasyonunu yapmadı, yapamadı.
En basitinden önümüzde Rahmetli Ahmet Priştina ve Rahmetli Ensari Bulut örnekleri var. Onların vefatı sonrası mecliste yaşanmış olan süreçler ayan beyan ortada.
Bu tür durumlarda meclis üyeleri arasında üç aşağı beş yukarı neler olabileceğine dair yaşanmış deneyimler var.
Madem Serdar Aksoy’un görevden alınacağını 6 ay önce öngördünüz!..
Yerine kimin gelebileceğiyle ilgili kulisler yaptınız, hiç olmazsa işin bu kısmı içinde biraz kafa yorsaymışsınız.
Ortalıkta öylesine iddialar, öylesine rakamlar konuşuluyor ki şaşarsınız.
Bunların çoğu da şişirme ve abartılı iddialar. Bu tür durumlarda aracılar hemen işbaşı yaparlar. Acemi ya da beklentileri önceden ortaya çıkmış olan meclis üyelerini hedef alırlar.
Onlara büyük hayaller kurduracak teklifler yaparlar. Bu teklifi alan Belediye Meclis Üyeleri bunu yakın çevresiyle paylaşırlar. Onlarda kendisine muhtemelen e tabi ki al, bir daha bu fırsat gelmez derler. Seçim olup biter. İşler arap saçına dönmüştür. Birileri içten içe güler.
Birileri ise kâbuslarla uyanır tatlı rüyasından. Ne paralar, ne araçlar, ne çekler, ne daireler, ne başkan yardımcılıkları, ne tahsisler!.. Bir anda her şey anlamsızca havada kalır.
Hiç kimse hiçbir şeye uzanıp ulaşamaz. Herkes dona kalır. Çekiliş olur birisi kazanır.
Ama aslında artık Menemen’de herkes kaybetmiştir.
Çünkü artık Menemen Belediye Meclisi’nin ahengi yoktur. Herkes birbirine kuşkuyla bakıyor.
Bu oyunu kuranlar hiçbir vaadini yerine getirmez. Herkes havasını alır. Bu tür tekliflere hayır diyemeyip, zaaflarına yenik düşenlerin sesi de çıkmaz. Çıkamaz.
Cumhur İttifakı grubu tam olarak ne yaptı, ne yapmadı bilemem ama bir şeyi iyi yaptığını herkesin gördüğü gibi ben de görüyorum.
Millet İttifakının arasına güvensizlik diye bir duyguyu hastalık gibi yerleştirdi.
Bence şimdi ortaya çıkan bu problemde sorumluluğu bulunan herkesin şapkasına önüne koyup bir düşünmesi gerekiyor.

Onlar kendilerini gayet iyi biliyorlar.

Yakın bir zamanda yeniden kura çekimi kararı çıkar.
Belki Millet İttifakının şansı yine yaver gider ve kuradan çıkar. Ama bu ihtimal %50.
Sonuç ne olursa olsun zaaflarına yenik düşenler bu işin gerçek kaybedenleri olacaklar.
Tıpkı geçmişte olduğu gibi. Çıkıp bana bunu vaat etmiştiniz. Ben o yüzden partimi, grubumu sattım da diyemeyecekleri için, bu kişiler kendi iç dünyasında sıkışıp kalacaktırlar.
Oylamada ittifakın tersine oy kullanmanın adı en basit tabirle satmaktır.
Ayrıca vaat edilenleri alamamanın adı da aldatılmaktır. Tüm bunların yarattığı kaygı, korku ve stresle normal bir insan çok kolay ağır depresyona girebilir.
Ayrıca sıradan her insan şunu da gayet iyi bilir; bu tezgâhı kuranlar günün birinde tüm bu yaşananların perde arkasını üçüncü şahıslar üzerinden, oldukça da köpürterek kamuoyuna bilinçli biçimde sızdırırlar. Şu an için her şey spekülasyon.
Örneğin Millet İttifakı içerisinden kimlerin bu tür bir pazarlığa girdiği, saf değiştirdiği tam olarak bilinmiyor. Ama o pazarlıkları yürütenler herkesi ve her şeyi biliyor.
Bu tekliflere olumlu cevap verenler de birbirini gayet net biliyorlar.

Bu tür durumlar için söylenen birkaç önemli söz vardır.
“İki kişinin bildiği sır değildir”
“Yalanın bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır”
diye. Bunlar çok doğru.

Bir seçim döneminde bir kente iki defa nasıl yazık edilebilir. Bunun cevabı Menemen…

Dilerim bir an önce belirsizlik ortadan kalkar ve hepimiz şu zor günlerde artık bunları değil Menemen’i ve Menemenlileri mutlu memnun edecek konuları konuşuruz.

Ve tabi dilerim ki tüm bu yaşananlardan hepimiz kendi adımıza düşen dersleri çıkartırız.

Ve elbette ki CHP’nin sorumlu kadroları bu Belediye Başkanlarını, Meclis Üyelerini belirlerken daha titiz ve etik davranırlar.

Şu sayacağım geçmiş örnekler düşünüldüğünde Menemen Belediye Başkanlığı meselesi devede kulak. Örneğin; AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının istifa ettirilmesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının istifa ettirilmesi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanının istifa ettirilmesi, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanının istifa ettirilmesi ve Sayın Davutoğlu seçimle geldiği Başbakanlık görevinden istifa ettirilmesi gibi makro konular AKP içerisinde doğru dürüst tartışılmadı. Hiçbir yerde doğru dürüst haber olmadı.
Zamana bırakıldı ülkenin yoğun gündemi arasında kaynatılıp geçiştirildi. Orada işler öyle
Hiç olmazsa burası öyle olmasın.

Burada yaşananlar küçük gibi görünse de, gürültüsü büyük olur. Ya da gürültüsü büyütülür. Olup bitenler küçük gibi görünse de kamuoyunda mide bulandırır.
Tıpkı sineğin küçük olmasına rağmen bir yemeğe düştüğünde mide bulandırdığı gibi.


Burası Türkiye neredeyse her dakika gündem değişiyor.
Ülke yoğun ve sıcak gündemleri içerisinde bir süre sonra unutulup gider ama bir sonraki yerel seçimlere kadar arkasında derin izleri bırakır.

Her şerde bir hayır vardır.

Dilerim tüm bu olup bitenlerin sonrasında kentimize biraz huzur, hizmet ve umut gelir.
Zaten şu aşamada kimsenin elinden temenniden öte bir şey de gelmiyor.

Sevgi ve Saygılarımla…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ali küçükbingöl
 23 Aralık 2020 Çarşamba 19:16
Levent Sarıcı Bey yüreğinize gönlünüze sağlık Bu hafta yine güzel bir konuya damga bastınız lakin bu güzel yazınızın üzerine Söyleyecek bir şey bulamıyorum Her şeyi çok güzel ince noktasına kadar düşünerek gözlemleyerek yazmışsınız yüreğinize gönlünüze umarım bu güzelsin yazınızdan Payı olan payını almıştır diyorum saygılarımı sunuyorum Hayırlı akşamlar
 Nilüfer Tosun
 23 Aralık 2020 Çarşamba 14:53
Dediklerin çok doğru arkadaşım,eskiden ilçemizin adının Menemen yemeği ile anıldığında çok mutlu oluyorduk,nede olsa doğduğumuz yer burası,ana bu olaylar hepimizi çok üzdü ,ben şahsen Cumhuriyet Halk Partisi''nin tüm üyelerinin,meclis üyelerinin her ayrıntıyı daha önceden yüksek sezgi kabiliyetine sahip olmaları ve olacakları önceden ön görüp her türlü permutasyon yapıp olasılık hesapları önceden bilinmesi gerektiğinin fikrindeyim,demek ki yapilnamıs,herkes bir yere çekmiş ,sonuç ortada,tabiki bunlardan da en önemlisi bugün 23 Aralık Menemen Olayı ve Devrim Sehidimizin katledildiği gün ,Allah rahmet eylesin,nur içinde uyuyun .......
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi