MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
2. Sinerji Toplantısı Gerçekleşti
Güncel
29 Eylül 2021 Çarşamba 16:42

2. Sinerji Toplantısı Gerçekleşti

Menemen Meslek Komitesi üyeleri, Menemen protokol ve çözüm ortaklarının katılımıyla 2. Sinerji Toplantısı’nda buluştu.

Menemen Ticaret Odası bünyesine kayıtlı esnaf, sanayici ve iş adamlarının, dertleri ve sıkıntılarının dinlendiği, daha önce ilki gerçekleştirilen fakat pandemi nedeniyle 2 yıldır düzenlenemeyen Sinerji Toplantısı’nın ikincisi bugün Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen etkinliğe Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Menemen Belediye Başkan Vekili Selahattin Yeşilkaya, Menemen Belediye Başkan Yardımcıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gediz Daire Başkanı Ali Kemal Elitaş, Meslek Odalarının Başkan ve Yöneticileri, Siyasi Parti Başkan ve Yöneticileri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdürleri, Sivil Toplum Temsilcileri, esnaflar, sanayiciler ve iş adamları katıldı.“Menemen Ekonomisi %269 Gelir Artışı Elde Etmiştir”

İki yıl önce birincisi düzenlenen fakat pandemi nedeniyle ara verilen Sinerji Toplantılarının 2. Buluşmasını gerçekleştirmek için bir araya geldiklerinin altını çizen Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy “Menemen’in kalbi şu an burada atıyor. Menemen son 10 yıl içerisinde hızlı büyüyen yegâne ilçelerimizden bir tanesi. 2010 yılından bu yana, 2020 verilerine dayanarak Menemen’in nüfusu %42 büyümüş. Nüfusa nazaran Menemen ekonomisi biraz daha hızlı büyümeye başlamıştır. 10 yıl önce Ticaret Odası’nın 689 üyesi varken şu an 2750 üyesi vardır. 2016 yılında Menemen’de ödenen vergi miktarı 443 milyon TL iken, bu rakam 2020 yılında 1 Milyar 195 milyon TL’ye ulaşmıştır. Yani Menemen 10 yılda %42 büyürken, ekonomi olarak ta %269 oranında bir gelir artışı elde etmiş tabi ki bu kamuya sağladığı bir gelir. SGK Müdürümden aldığım birkaç verileri de şöyle açıklamak isterim. Her yerde olduğu gibi bizlerinde mutlaka sorunu var.  Menemen’in nüfusu 190 bin. SGK’ya kayıtlı çalışan sayısı maalesef 32.500 civarında. Yani bizim Menemen sınırları içerisinde oturan ama dışarıda çalışan çok ciddi bir kitle var. Bu şekilde olunca Menemen, diğer ilçelerin altına düşen konuma geliyor. Bir an önce tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Burası yatırıma aç bir yer ama maalesef birtakım problemlerden dolayı farklı alanlarda iş üretebilecek yerlerimiz yok. Bir an önce bu alanlarımızın arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu vesile ile buraya gelen herkese çok teşekkür ederim.” şeklinde ifade etti.
“Başarıya Ulaşabilmek Birlik ve Beraberlikten Geçiyor”
Ticaret Odası başkanı tarafından kendi alanı ve odasıyla ilgili bir takım veriler paylaştığını dile getiren Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz “Ticaret Odası başkanımızın söyledikleri çok doğru. Zaman zamanda kendisi ile bu konularda istişareler ediyoruz. Bu hususta Menemen Kaymakamlığı olarak elimizden geleni yapma gayreti içerisinde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Biz idareci olarak işin her zaman manevi yönüne bakmak gibi bir durumumuz var. Pandemi koşulları nedeniyle bu çapta bir birlikteliği uzun zamandır sağlayamamıştık. Bu nedenle bugün bu kahvaltı organizasyonu benim için bir ilk. İlçemizin değerli vatandaşlarıyla burada hep beraber bu kahvaltı organizasyonunda sizlerle buluşmanın hazzını yaşıyorum. Her meselenin başarıya ulaşabilmesinin birinci şartı bence birlik ve beraberlikten geçiyor. Bu bağlamda birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmemiz çok önemli. İlçemiz 200 bine yaklaşan nüfusu ile birçok anlamda potansiyeli geniş olan ve gelişmeye açık bir yerdir. Coğrafi konumu ve durumu nedeniyle de gelişmeye açık bir ilçe profili çizmektedir. Önemli olan yeri ve zamanında, doğru organizasyonlarla planlı, programlı çalışmalar yaparak her alanda bu ilçeyi kalkındırmanın gayreti içerisinde olmamız kanaatindeyim. Bu bağlamda bugün hepimiz bir aradayız. Bu duygu ve düşünceleri benim kadar en az sizin de paylaştığınızı biliyorum. Umarım her şey çok daha iyi olur. Pandemi koşulları tamamen sona erer. Ticaret yapan esnaflarımız biliyoruz ki pandemi koşullarında birçok zorluk ve sıkıntı yaşadılar. Devletimiz, hükümetimiz elinden geldiği kadar birtakım katkılar sağlamaya çalıştı. Yine de yaşanan birçok zorluğu biz biliyoruz ve görevimiz icabı olarak bununda mücadelesini veriyoruz. Umarım bu sıkıntılar en kısa zamanda bertaraf edilir. Bu konuda da bize düşen ne ise hep beraber birlik ve beraberlik çerçevesinde çalışarak bunu başarırız. Bugün bu vesile ile buraya gelen herkese teşekkür ederim.” dedi.
“Sizlere Nasıl Saygı Duyulmaz, Nasıl Hizmet Edilmez”
Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’ın Ankara’da olması münasebetiyle kendisinin buraya vekaleten katıldığını aktaran Menemen Belediye Başkan Vekili Selahattin Yeşilkaya “Ben 42 yıldan beri Koyundere’de oturuyorum. Biraz yöneticilik yaptım. Esasen eğitimciyim ve eğitim yönetiminden geliyorum. Burada bu güzide toplumu gördükten sonra yemek öncesi ve yemek sonrası düşündüm ki Menemen ekonomisine yön veren yürekli insanlar burada. Menemen’in iş istihdamı konusunda sevgi ile kucağını açan insanlar burada. Sizlere nasıl saygı duyulmaz, nasıl hizmet edilmez ki. İşte bizde yerel yönetimde sorumluluk taşıyan insanlar olarak sizlerin önünü açmak, yatırımcıya omuz vermek bizim görevimiz. Bizde belediye yönetiminde sorumluluk alan ekip olarak bu felsefe ile sizlere her türlü katkıyı koymak için çalışıyoruz. Aydın Başkanımın bu mesajını da sizlere bu vesile ile iletmiş oldum. Hepinize saygılar sunarım.” şeklinde ifade etti.

Konuşmaların ardından toplantıya katılan Menemen Protokolü ve Menemen Meslek Odası üyeleri duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. 
Haber Erhan ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi