MENÜ
İzmir 43°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KÖMEH ETMEK İÇİN BİRLİKTEYİZ
Güncel
14 Şubat 2024 Çarşamba 11:37

KÖMEH ETMEK İÇİN BİRLİKTEYİZ

Menemen'de faaliyet gösteren Ege Bölgesi Yoncalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesislerinde buluştu. Ege Bölgesi Yoncalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına Dernek Başkanı Gıyas Demokrat (Yılgın), dernek üyeleri, davetlileri ve derneği yönetim kurulundaki başaralı kadınları kapıda karşıladı.

Gazetemiz adına etkinliğe katılan, yıllarca farklı il ve ilçelerde yöneticilik ve öğretmenlik yapmış ve aynı zamanda uzun süredir gazetemizde köşe yazarlığına devam eden Melek Balseven'den bu toplantıyı dinliyoruz.

“Gıyas Demokrat (Yılgın) Bey, dernek başkanı olarak, Menemen Tepe Restorant'ın üst kattaki düğün salonunda düzenlenen etkinliği oldukça içten ve samimi bir şekilde karşıladı tüm davetlileri. Salon, neredeyse tamamen dolu, birçok tanıdık sima ve derneğin yönetim kurulu üyeleri ile dolup taşıyordu. Gıyas Bey, beni derneğin cevval kadınlarının bulunduğu masaya yönlendirdi ve burada içten bir sohbet başladı. İlçelerinde yaşayan insanlar, aidiyet duygusu, köklerine bağlılık ve hemşehri dayanışmalarıyla güçlenmiş, mutlu bir birliktelik sergiliyorlardı. Bu arada yazılarımın sıkı takipçileri olduklarını duyunca çok mutlu olduğumu da itiraf etmeliyim.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gıyas Bey, katılımcılara teşekkürlerini sunarken özellikle Menemen Belediye Başkan Vekili Sayın Aydın PEHLİVAN, Başkan Yardımcısı Durmaz BAYRAKTAR ve çeşitli kurum temsilcilerine, mahalle muhtarlarına ve STK başkanlarına teşekkür etti. Sivil toplum kuruluşlarının toplumsal dayanışma ve birlik ruhunu canlı tutmanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı ve gelecekte bu önemin artacağını belirtti. Dernek hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak faaliyetlerinden bahsetti.

Ardından kürsüye gelen Menemen Belediye Başkan Vekili Sayın Aydın sahip oldukları hizmet anlayışı, gerçekleştirilen çalışmalar ve gelecek dönem için planlarından bahsettiği konuşmasında birlik beraberlik ve dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Etkinlik sonrası Dernek başkanı Sayın Gıyas Demokrat ile gerçekleştirdiğimiz küçük söyleşiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Melek Balseven (MB): Sayın Başkanım, öncelikle derneğinizin kuruluşu ve amaçlarını anlatır mısınız?

Gıyas Demokrat (GD): Derneğimiz, Ege Bölgesi Yoncalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Muş Bulanık Yoncalı Köyü'nden gelen hemşehrilerimizle bu dernek çatısı altında toplandık. 2010 yılında Menemen'de, kurucu üyelerle birlikte Sayın Kutbettin Polat Öğretmenimiz tarafından kurulmuştur. Kayıtlı 525 üyemiz var, ancak her aileden bir veya iki üye alıyoruz. Toplamda 3200 kişilik bir grubuz. Siyaset üstü bir anlayışla çalışıyoruz, üyelerimizin kime oy vereceği ile ilgilenmiyoruz. Destek olan herkese kapımız açık. Ben de üç yıldır başkanlık görevini sürdürüyorum.

MB: Yoncalı köyünün tarihinden bahsettiniz biraz önce. Bu köyün kültürüyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

GD: Yoncalı köyü, eski bir Ermeni köyüdür. 1930 yılında Ermenilerce terk edilmiş ve boşaltılmış olan köye Atatürk ve İnönü tarafından Kafkasya Ahıska Türkleri olan atalarımıza araba, para ve büyük baş hayvan verilerek yerleştirilmişlerdir. Çiçek gibi açmışız ve birlik dayanışma ruhumuzla, kadınlarımıza, kızlarımıza verdiğimiz değerle bu kültür geleneklerimize yerleşmiş. Derneğimiz de bu ruh ve anlayışla kurulmuş ve o gelenek günümüze taşınmıştır.

MB: Derneğinizin faaliyetlerinden biraz bahsettiniz, başka neler yapıyorsunuz?

GD: Sosyal ve kültürel geziler düzenliyoruz. Her yıl Haziran ayında Foça'da buluşma organize ediyoruz. Şölen havasında geçen buluşmalar, keyifli paylaşımlar yapmamıza olanak tanıyor. Bu yılki buluşmamız 23 Haziran’da gerçekleşecek. Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma bizi bir arada tutuyor. Ayrıca, özellikle kız öğrencilere burslar veriyoruz. Bu yıl 15 kız ve 2 erkek üniversite öğrencisine on ay boyunca burs sağlıyoruz. Ayrıca, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine milli ve dini bayramlarda burslar veriyoruz. Ramazan Bayramı'nda yüzlerce aileye erzak yardımı yapıyoruz. Kömeh etmek, karşılıksız yardım etmek anlayışıyla canla başla çalışıyoruz.

MB: Derneğinizin maddi imkanlarını nasıl sağlıyorsunuz?

GD: Aramızdaki birlik ve dayanışma ruhu ile maddi gücümüzü sağlıyoruz. Ayrıca, bize destek veren işyerleri de bulunuyor. Ramazan kolilerinde ise Menemen Belediyesi yardımcı oluyor.

MB: Başka etkinlikleriniz var mı?

GD: Evet, aynı zamanda kültürel geziler ve buluşmalar yapıyoruz. Her bir etkinliğimizde birlik ve dayanışma ruhumuzu daha da pekiştiriyoruz. Geleneksel etkinliklerimizi sürdürmeye devam etmek, bizim için çok kıymetli.”

Haber : Melek Balseven

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Menemen'in Sesi