MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DÜNYA TARİHİNDE TARIM
Recai Önal
YAZARLAR
8 Haziran 2020 Pazartesi

DÜNYA TARİHİNDE TARIM

DÜNYA TARİHİNDE TARIM

Yeni bir haftaya merhaba! Sekiz haftadan beri yaşanan sokağa çıkma kısıtlamalarının sonuna geldik. Kısıtlamaların sona erdiği yeni bir sürece giriyoruz. Bu yeni süreçle dünyamıza sağlık, barış, mutluluk ve huzur gelmesi dileklerimle yazıma başlıyorum.

Tarımın geçmişi, günümüzden 10.000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk tarım örneklerinin ardından, zamanla birçok toplumun arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak tarım tüm dünyada yaygınlaştı. Tarım sayesinde insanlık toplu yaşama geçti ve günümüzdeki devletler oluştu. Gübreleme, ekme, biçme gibi tarımsal yöntemler her ne kadar eski de olsa büyük bir ivme gösterdi.

Tarihte en eski tarımsal veriler Anadolu’da Abu Hurerya adlı yerleşimde M.Ö. 13500 yılından kalma tarımsal aletlerden edildi. İran’daki Zagros dağları çevresinde tarımsal faaliyetlerin izine rastlandı. Bereketli Hilal üzerindeki alanda kimi yerlerde darı, arpa, tahıl, acı bakla, keten, buğday gibi tarımsal kalıntılara rastlandı.

Tarımı daha erken keşfeden toplumlar daha önce yerleşik yaşama geçti ve günümüz uygarlıkları oluştu. Hindistan’da M.Ö. 7000’lerde rastlanan tarım, yaklaşık 2000 yıl sonra da diğer Asya ülkelerinde görüldü. Yine bu dönemlerde Nil Nehri çevresinde tarımsal yapılara rastlanmaktadır. Tarım bu bağlamda günümüz bilim ve teknolojisine farklı yollar aracılığıyla etki bıraktı.

Tarımsal faaliyetler ilk kez Sümerler tarafından yapıldı. M.Ö. 5000’lere denk gelen bu süreç zamanla diğer Mezapotamya uygarlıklarına yayıldı. Büyük Okyanus kıyılarında yapılan kazılarda tütün, patates, fasulye, biber, domates, balkabağı gibi tarımsal ürünlerin kalıntılarına rastlandı.

Su değirmenleri aracılığıyla suyu rahatça taşıyabilen Müslüman çiftçiler bu sayede sulamadaki kuraklığın önüne geçti. Bu dönemde pamuk, turunçgil, kayısı, safran, enginar, şeker pancarı gibi tarımsal ürünler yetiştirildi. Yine Araplar İspanya’da Emevi devletinin yer aldığı dönemde Avrupa’ya limon, badem, incir, portakal, muz ve pamuk gibi ılıman tarım ürünlerini getirdi. Aynı dönemde Çin’de sabanın kullanılması Asya’daki önemli değişikliklerdendir. Zaman geçtikçe 8-10 öküz kullanılarak işlenmesi zor killi topraklar da işlenmeye başladı. Bu sistem Avrupa’da 20. Yüzyılın başlarına kadar devam etti.

14. yüzyılda Avrupa’da yaşanan veba salgınları yüzünden birçok insan hayatını kaybetti. Yine bu dönemde Yüzyıl Savaşları yüzünden Avrupa genelinde nüfus hızla azaldı.

Günümüzde tarım

Günümüzde tarım, büyük oranda ticari amaçla yapılmaktadır. Özellikle ulaşımda kolaylıklar, tarım ürünlerini çok uzaktaki yerleşimlere bile hem ucuz hem de hızlı bir şekilde taşınmasını sağlamaktadır.

Dünya üzerinde yapılan tarım ve tarımsal verim coğrafyadan coğrafyaya değişmektedir. Bunun en önemli sebebi; iklim koşulları, farklı tarım politikaları, farklı sulama ve gübreleme teknikleridir. Az gelişmiş birçok ülkede tarım ve hayvancılık yapılan çiftliklerde çok küçüktür ve nadiren ticari amaçla kullanılır.

14. yüzyıl ile birlikte 600 yılı aşkın süre tarihte önemli bir yer almış olan Osmanlı İmparatorluğu da tarımsal varlık ve iktisadi hayat varlığını sürdürmüştür. Tarım ürünlerinin fazlası devletçe alındığı için bu işleyişleri bozacak ve toplumsal gelişimi hızlandıracak hiçbir çabaya izin verilmemiştir.

Öncelikle Avrupa’da toprak düzeninin ferdi mülkiyete geçmesiyle modern tekniklerin kullanılması gelir artışını sağlamıştır. Tarım dışı faaliyetlerin gelişmesi, tüm alanlarda teknolojinin kullanılması mümkün olmuştur.

Sizlere bu yazımda dünyadaki tarımın bir fotoğrafını çekmek istedim.

Saygılarımla.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi