MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
LAHMACUN GÜNDEMLERİ…
Levent Sarsıncı
YAZARLAR
29 Temmuz 2020 Çarşamba

LAHMACUN GÜNDEMLERİ…

Ha Menemen, ha Lahmacun başlıklı yazımla ilgili çok ilginç yorumlar aldım. Gerçekten çok zeki insanlarımız var. Onlara ayrıca teşekkür etmek istiyorum.
Ve gelecek adına onlara çok güveniyorum.

Bir de tabi hiçbir şeyi anlamadan kavramadan, hatta aklını hiç kullanmadan ön yargılarıyla bodoslama dalanlar var. Onlara da Allah akıl fikir versin. İyi ki varlar ve ben de onların tepkilerinin dozundan iyi bir şey yapıp yapmadığımı anlayabiliyorum.

Ben bu başlığı atarken Dünyanın her yerinde istisnalar dışında
siyasetle biçimlenen ne varsa birbirinin aynısı olduğunu ima etmeye çalışmıştım.
O yüzden ha Amerika, ha Rusya, ha Roma, ha Dubai, ha Riyad, ha Kahire… diyorum.

Bir başka konu da hafta içinde yemek yiyelim diye ısrar eden bir Parti ilçe yöneticisinin yemekteki üslubu, niyeti ve amacını aşan konuşmalarıydı.
Aklınca üstü kapalı beni tehdit ediyor. Maşallah!..

Ben ne yazdığımı biliyorum da bu insanların ne okuduğunu ne anladığını bilmiyorum. Sanırım birilerinin talimatını bana ulaştırmaya çalışıyorlar.
Bunu da anlıyorum aslında. İyi de ben böyle ucuz tehditlere pabuç bırakır mıyım? Allah’ın verdiği bir canım var. Günü geldiğinde herkes gibi zaten teslim edeceğim. O günü de ne ben biliyorum. Ne de bu ucuz tehditlerde bulunanlar biliyor.
Herkes cürmü kadar yer yakar.

Keşke daha aklı başında davranmayı becerebilseler de, bizde ülkemizin geleceği adına biraz umutlanabilsek. Bu kafalar partilerine ne katabilirler ki !.. Neyse.

Bu hafta sizlere Lahmacun Belediyesi’nde neler oluyor onlardan birini anlatacağım. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Lahmacun diyarında da birisi Belediye Başkanı seçildiğinde ona hemen birileri yol yordam öğretir.

İstisnalar dışında neredeyse Belediye Başkanlarının tamamı aynı tornadan çıkmış gibi harfiyen bu tavsiyeleri uygular. İsterseniz siyaseti biraz takip eden, biraz bilen herkesin bilebileceği şu konuyu bu yazımda açalım.

Lahmacun Belediyesi’ne ait çok değerli kupon araziler vardır. Her Belediye sınırları içerisinde olduğu gibi. Seçim öncesinde bu araziler siyaseti biçimlendirenlerce birilerine söz verilmiştir. Seçim biter, Başkan koltuğuna geçer. Verilen sözlerin yerine getirilmesi gerekir. Ama nasıl?

Bir biçimde bir formül, bir kılıf uydurulması gerekiyor. Durup dururken bu araziyi satalım derseniz kamuoyu bu işten rahatsız olur ve direnç gösterir.

Meclis Üyeleri sokağın bu tepkisini göze alamazlar.

O zaman Meclis Üyeleri’ni Belediye çalışanlarının baskısı altına almak gerekiyor.
- “ Nasıl ? ” diye sorar taze Lahmacun Belediye Başkanı…
Belediyelerin değişmeyen kirli akıl hocaları durumu şöyle izah ederler.
- “ Başkanım birkaç ay maaşları geciktirelim. Hatta paramız yok o yüzden ödeyemiyoruz diyelim.” derler.

 - “ Peki olur mu ? ” der taze Lahmacun Belediye Başkanı.
- “ Tabi efendim. Geçmişte de hep olmuştu.” der kirli akıl hocaları.
- “ Tamam öyleyse ” der taze Lahmacun Belediye Başkanı.

Tüm kirli akıl hocaları toplanır ve plan hakkında bilgilendirilir.

Herkes bu işten payına düşeni tabi ki alacaktır. Ve düğmeye basılır.

Birinci ay işçiler şaşkındır pek bir şey anlamazlar. Kredi kartlarıyla idare ederler. Bakkala markete biraz borçlanırlar.
Bir sonraki ay işçilerden çatlak sesler gelmeye başlar. Homurtular duyulur.
Sesler yükselir. Hatta bu tepki tezgâhı kuranlarca el altından örgütlenir ve körüklenir. Başkana şöyle bir açıklama yapması tavsiye edilir.
- “Arkadaşlar ben maaşlarınızı ödemek istiyorum ancak geçmişten kalan enkaz yüzünden kasa tam takır. Belediyemizin hiçbir işe yaramayan, âtıl duran arazileri var. Alıcıları da var. Ancak satış için meclis kararı gerekiyor. Meclis üyelerimiz bu konuda yardımcı olmuyorlar.” dedirtilir.

Artık hedef Meclis Üyeleridir. Her oturum öncesi meclis salonu öfkeli işçilerle doldurulur. Bir kısmı da meclis salonu çıkışında bekletilirler.

Bir iki oturumun ardından Meclis Üyeleri’nin direnci kırılır. Hatta el altında kulaklarına onlara da sağlanacak menfaatleri üflenir.

Son oturumda bu arsa konusu meclise gelir ve jet hızıyla geçer.

O kentte yaşayan tüm insanların hakkı olan bir kaynak daha katakulli yolu ile değerinin çok altında bir bedelle el değiştirir. Satış bedeli üç gösteriliyorsa bir o kadarda bu tezgâhı kuranlar da faydalanır.

Oysa Belediyenin kasasında işçisine verecek para her zaman vardır.

En basit anlamı ile her ay çöp vergilerinden ve İller Bankası’ndan gelen para yerel yönetimlerin maaş giderlerini rahatlıkla karşılayabiliyor.

Ama burası taze Lahmacun Belediyesi…

Burada işler birileri için tıkırında.

Haftaya taze Lahmacun Belediyesi’nde başka neler oluyor sizinle onları paylaşacağım…

Sevgi ve Saygılarımla.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi