MENÜ
İzmir 35°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Menemenli Kadınlardan Çağrı
Güncel
26 Ekim 2021 Salı 11:00

Menemenli Kadınlardan Çağrı

Türk Kadınlar Birliği Menemen Şubesi, Ramo Mandıra’da düzenlenen birlik ve beraberlik yemeğinde bir araya geldi. Bu özel günde kadınların toplum içindeki görevi ve yapılan toplumsal çalışmalar gözden geçirildi, Hayvan Hakları Haftası nedeniyle duyarlılık çağrısı yapıldı.

Ayrıca hayvanların yegâne koruyucusunun kadınlar olduğu mesajı verilerek, Türk Kadınlar Birliği Menemen Şubesi tarafından sokaklarda bulunan can dostlarımızın aç kalmaması için bir çalışma başlatılmasına karar verildi. Bu kapsamda Türk Kadınlar Birliği Menemen Şubesi tarafından çalışmanın ilk adımı olarak, katılımcılara çevresindeki can dostlarını doyurmak üzere kedi ve köpek mama paketleri dağıtıldı.

Düzenlenen birlik ve beraberlik yemeğine Menemen Belediyesi Başkan Vekili Aydın Pehlivan’ın eşi Filiz Pehlivan, Türk kadınlar Birliği İzmir Şube Başkanı Sevtap Şirin, Menemen Şube Başkanı Mevlüde Koç ile İzmir’in iş dünyasının tanınmış isimleri ve yöneticileri katıldı.

 “Birlik ve Beraberlik İçinde Faaliyetlerimizi Sürdürüyoruz”
Düzenlenen yemekte üyelerle birlikte olmaktan son derece mutlu olduğunu dile getiren Türk Kadınlar Birliği Menemen Dernek Başkanı Mevlüde Koç “1924 yılında Nezihe Muhittin tarafından kurulan Türk Kadınlar Birliği 97.yılını geride bırakmış, kamuya yararlı bir dernek olmakla beraber partiler üstü özelliğini korumaktadır. Türk Kadınlar Birliği 1996 yılından bu yana Avukat Sema Kendirci genel başkanlığında faaliyetlerini sürdürmektedir. Biz de Menemen Şubesi olarak derneğimizin tüzük ve amaçları doğrultusunda birlik ve beraberlik içinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu çalışmalarımızda bizi yalnız bırakmayan tüm dost ve üyelerimize çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca içinde bulunduğumuz Hayvan Hakları Koruma Haftası nedeniyle bir farkındalık oluşturmak adına sokak hayvanlarımız için kedi ve köpek mama paketleri hazırladık. Mahallemizde bulunan sessiz canlılarımız için mamalarımızı ulaştırırsanız ayrıca mutlu oluruz” dedi."BİR CUMHURİYET KADINI OLARAK"
Dernek kurucularının 7 Şubat 1924 tarihinde hayali kurdukları bu idealin meşalesini yakarak çıkmış oldukları yolda kendilerini saygı, sevgi ve minnetle andığını dile getiren Filiz Pehlivan “Türk kadınının siyasal haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama eşit olarak katılması için vermiş olduğunuz bu anlamlı mücadeleye emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve ayakta alkışlıyorum.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınları için şöyle diyordu;
- Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”
- Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”
- Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar, erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.”
Peygamber efendimiz ise kadınlarla ilgili şu tavsiyelerde bulunuyordu.
- Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir."
- Okumak, kadın ve erkek her Müslümana farzdır.
Cemal Süreyya kadını şöyle tanımlıyor.
Bir kadını ortadan ikiye bölerseniz.
Yarısının anne,
Yarısının çocuk,
Yarısının sevgili,
Yarısının aşk olduğunu görürsünüz...
Yakın zamanda kaybettiğimiz büyük ozanımız Neşet Ertaş ise kadınları şöyle anlatıyor.
Kadınlar insandır, biz ise insanoğluyuz.”
Bu vesile ile bir kadın, bir anne, bir eş, bir kız evlat, bir Türkiye Cumhuriyeti kadını olarak sizlerle aynı idealleri paylaştığımı bilmenizi isterim. Bu nazik davetiniz dolayısı ile bugün aranızda sizlerle birlikte olmak beni gerçekten iyi hissettirdi, onur duydum. Ayrıca Başkan Vekilimiz Aydın Pehlivan’ında sizlere sevgi ve selamları var. Bundan sonraki çalışmalarınıza fırsat buldukça katılmayı, katkıda bulunmayı çok isterim.” şeklinde ifade etti.
Haber Erhan ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi