MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Vali İbrahim Ural’dan Menemen’e Halk Eğitim Merkezi
Güncel
2 Ekim 2021 Cumartesi 12:32

Vali İbrahim Ural’dan Menemen’e Halk Eğitim Merkezi

Menemen Halk Eğitim Merkezi ve Hilkat - İbrahim Ural Özel Eğitim Kurs Merkezi açıldı.

Menemen’de, eski vali İbrahim Ural’ın destekleriyle yapımı tamamlanan Menemen Halk Eğitim Merkezi ve Hilkat-İbrahim Ural Özel Eğitim Kurs Merkezi'nin açılışı gerçekleşti. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra metruk hale gelen ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen bina, Menemen İlçe Eğitim Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün imzaladığı protokolle Menemen İlçe Eğitim Müdürlüğü'ne 49 yıllığına kiralandı.

Açılış; Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi Ritim Grubu gösterisi ile başladı.

Çok Yönlü Bir Bina
Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürü Muharrem Bayındır “15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra metruk hale gelen ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devir olan bu bina Vakıflar Bölge Müdürlüğüyle yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde aylık 2000 lira kira bedeli ile 49 yıllığına tarafımıza tahsis edilmiştir. Yaklaşık 4 yıldır atıl bir vaziyette olan ve kullanılmayan bu binanın Menemen’e Eğitim Tesisi kazandırılmasına yönelik görüşmelerimiz sonucunda emekli vekilimiz Aziz Kaygısız ve emekli valimiz İbrahim Ural’ın emekleriyle binanın yapımı gerçekleştirilmiştir. Bir hayrın ortaya çıkması hayır dilemekten ziyade, hayrı murad etmek ve bu hayra Allah’ın cevap vermesiyle mümkündür. Hayır murad edip bu hayra vesile olan Sayın İbrahim amcamıza çok teşekkür ederiz. Bodrum katıyla birlikte 5 katlı bina 1500 m2 kapalı alana sahiptir. Bina içerisinde yemekhane, spor salonu, atölyeler, laboratuvarlar, 23 yaş üstü özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin ders göreceği derslikler, yetişkin bireylerin eğitim alacağı derslikler ve idare odaları bulunmaktadır. İlçemizde özel eğitim öğrencilerine hizmet veren Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin olmayışı ve bu öğrencilerimizin bu hizmeti çok zor şartlarda başka ilçelerde alıyor oluşu Halk Eğitim binasının bu alana taşınması ile bizlere asli hedeflerimizden birini daha hayata geçirme şansı vermiştir. Halk Eğitimin kullandığı eski binada bu aşamadan sonra Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak kullanılmaya devam edilecektir. Binanın yapımında emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.” şeklinde ifade etti.
“Burada Unutulmaz Bir Eser Bıraktı”
Emekli Milletvekili Aziz Kaygısız “Ailemden aldığım terbiye ve asıl mesleğimin öğretmenlik olması nedeniyle hayatım boyunca insana hizmet etmek ve beni bu yollarda hizmet yapmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Hizmet öğrencilerimiz içindir. Hizmet hak içindir. Bu vesile ile birçok okullarda emeğimiz oldu. Sabahat Akşıray Otizim okulunda birçok eğitim yuvalarını yapmaya sebep olduk. Bu sebeple özel çocuklarımızı kucaklayıp onlara hizmet yapmanın aynı zamanda onlara şefkatle yaklaşmanın, saçlarını okşamanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Bu nedenle emekli olmama rağmen hizmet yapmayı kendime görev edindim. Hizmeti yapmak Allah rızası için hepimizin isteği olmalıdır. Benimde ikiz otizm torunlarım var. Bir gün İbrahim ağabey ile bahçede otururken torunumun birisi yanımıza geldi. Sonrasında İbrahim ağabeyde bu çocuklara bende bir şey yapmak istiyorum ne yapabilirim dedi ve bende bu vesile ile Menemen’de Sabahat Akşiray Otizm Merkezi var gidip orayı görelim ve kararını ver dedim. İbrahim ağabey kararını verdi ve bir hayır yapacağım dedi. Bunun akabinde bu binanın yapımına müdürlerimizin yönlendirmesi ve projelendirilmesi sonucu karar verildi. Burada unutulmaz bir eser bıraktı. İyi ki böyle bir eğitime ve öğretime kucak açtı ve imkân sağladı. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
“Kendilerine Teşekkür Ediyorum”
İbrahim Ural “Biz buraya bir yurt yapmak için geldik. Fakat bize bu yurdu yapmanın çok faydası olmayacağı söylendi. O zaman iki senelik yemek parasını ödemeyi teklif ettik ama onu da belediyenin verdiğini söylediler. O zaman iki kişi çıktı. Birisi milli eğitim müdürümüz Muharrem Bey diğeri ise Zekeriya Bey. Onların iltifata ihtiyacı yok ama bir gerçek var. Buranın yapılmasında onlar çalıştı, onlar gayret etti ve şeref onların. Ben sadece maddi yardım yaptım gerisi eser onlarındır. Kendilerine teşekkür ediyorum." şeklinde ifade etti.
“Hayra vesile olabilmek de bir nasiptir”
Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz ise “Bugün burada Halka Eğitim Hizmet Binamızın açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 6-7 ay önce sayın müdürümüzle burayı gezdiğimizde kendilerinin ifade etikleri gibi metruk, tamir ve tadilata muhtaç bir yapı önümüzde duruyordu. Gayretleriyle bu işi kendileri projelendirdi. Akabinde kıymetli valimizle yaptıkları görüşmeler neticesinde, valimizin yaptığı maddi ve manevi destekler ile, İzmir Büyükşehir ve Menemen Belediyesi’nin de katkılarıyla böyle güzel bir eser burada ortaya çıkarıldı. Hayra vesile olabilmek de bir nasiptir. Böylesi bir hayra vesile olmak herkese nasip olmaz. Ne mutlu sayın valimize ki böylesine bir eserin oluşmasına vesile teşkil ettiler. Allah kendilerinden razı olsun. Bu yapı içerisinde birçok kurs verilecek ve kıymetli hanımlarımız, kadınlarımız bu kurslar neticesinde meslek, hobi ve iş edinecekler. Bu bakımdan böyle bir yapıya ihtiyaç duyuyorduk, şimdi ise fevkalade güzel oldu. Bu tür hayırları sadece zenginler veya iş adamlar yapmıyor. İşte böyle mülki idareden de kıymetli valilerimiz, kaymakamlarımızda bağışçı olabiliyormuş, bunu da göstermiş olduk. Bu anlamda da kendisiyle gurur duyuyoruz. Bu yapının yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından binanın yapımında emeği geçenlere, Halk Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenlerin hazırladığı küçük hediyeler takdim edildi. Ardından açılış kurdelesi kesildi.
Haber Erhan ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi