MENÜ
İzmir 38°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başarılı Tedavi İçin Doğru Anamnez
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
13 Mayıs 2021 Perşembe

Başarılı Tedavi İçin Doğru Anamnez

Diş hekimine başvuran hastaların öncelikli sebebi ağrıdır. Hastayla ilk tanışmamızda diş ile ilgili problemlerini konuşmadan önce genel sağlığı hakkında bilgi almak yapacağımız tedavinin başarılı olması hususunda çok önemli. Hastalara yönelttiğimiz tıbbi geçmişleri ile ilgili sorular hem onları korumak, hem başarılı bir tedavi yapabilmek hem de bizleri ve ekip arkadaşlarımızı korumak için gerekli. Hastaların burda yapmaları gerekense doğru bir şekilde ve bir şey saklamadan sorulara cevap vermek...

Örneğin içinde bulunduğumuz süreçte ne kadar tehlikeli şartlarda çalıştımız artık herkes tarafından biliniyor. Corona virüs geçirip geçirmediğini ya da aktif hastalığını gizleyen birinin tedavi esnasında bizleri de enfekte etmesi kaçınılmaz olabilir. Sadece tedavisi yapılsın diye doğru verilmeyen anamnez ise en çok hastanın kendisine zarar verir.

Diş hekimi kendisine gelen hastanın herhangi bir hastalığı olup olmadığını ya da herhangi bir ilaca karşı alerjisi olup olmadığını öğrenmek için gerekli incelemeleri yapmalı ve eğer ki böyle bir sorunu varsa bu doğrultuda gerekli önlemleri almalıdır.
Diş hekimlerinin aldığı tıbbi öykü bir diğer ismiyle anamnez yapacağımız tedavinin doğruluğu ve hastaların genel sağlığı açısından son derece önemlidir. Sorduğumuz her sorunun bir sebebi ve bunu dikkate almamız gereken bir durum vardır.
Anamnez hastanın tıbbi öyküsüdür, tıbbi geçmişidir. Hastanın kendisinden veya yakınlarından geçmiş veya var olan hastalıkları ve alerjik durumları hakkında alınan bilgilerin tümünü kapsamaktadır. Sorduğumuz sorulara göre farklı başlıklar altında toplanabildiği gibi genel amacımız aynıdır. Tedaviyi ve hasta sağlığını etkileyebilecek her türlü bilgiye ulaşmak ve bu doğrultuda gerekli tedbirleri almak.
Tıbbi anamnez hastanın halen geçirmekte olduğu ve eskiden geçirdiği hastalıkların hekim tarafından bilgisinin alınmasıdır.
Aile anamnezi ailede var olan hastalıkların veya bozuklukların kişiyle olan ilişkisini araştırmak ve bu konuda bilgi edinmek için alınan bilgilerdir.
Diş anamnezi hastanın geçmiş tedavileri, şikayetleri ağız sağlığı ve ağız bakımı konusunda bilgi sahibi olmak için alınan bilgilerdir.
Hastaların alınan bu bilgilerinin yanında alışkanlıkları, alerjileri, kullandığı ilaçlar, meslek ve yaş bilgileri, bulaşıcı hastalıkları konusunda da bilgileri almak hem hastanın, hem bizim hem de diğer hastalarımızın sağlığı açısından çok önemlidir.
Hastalar nedense biz bu soruları sorduğumuzda doğru cevaplar vermekten çoğu kez kaçınırlar. Ancak bahis konusu olan kendi sağlıklarıdır ve mutlaka doğru cevaplar verilmelidir. Şüphelenilen durumlarda hastadan doğru bilgiler alınana kadar diş tedavileri ertelenmelidir. Hastadan alınan bu bilgilerin gerekliliği konusunda hastaya da bilgi vermek sorulara doğru cevap almayı kolaylaştırır.
Bazen hastaların genel sağlık durumlarıyla ilgili hastanın direkt olarak doktoruyla iletişime geçmemiz ve tedaviye onay verilip verilmemesi konusunda doktorundan bilgi almamız gerekir. Bu durumda hastaya tedaviye başlamayız. Doktorunun bize verdiği cevaba göre hareket ederek tedaviye başlarız.
Bu sorular hastaya sözel olarak sorulabildiği gibi yazılı olarak da hastanın doldurması istenebilir. Sorulara doğru cevap vermenin kendi sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmayınız.

Son olarak iki gün sonra bayram. Eski tadı olmasa da bu bayramda da tedbirlere uyarak sevdiklerimiz ile telefon aracılığıyla bayramlaşmak hepimizin sağlığı açısından en doğrusu. Aile eş dost ziyaretleri, el öpmek ise virüsün yayılımını hızlandıracağı için evde kalma süremizi uzatacak.
Hepimizin ramazan bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Umarım en kısa sürede hem bu süreçten kurtulur hem de kalabalık bayram ziyaretlerine ve sofralarına kavuşabiliriz...

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi