MENÜ
İzmir 13°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ahilik Haftası Kutlandı
Güncel
17 Eylül 2021 Cuma 13:30

Ahilik Haftası Kutlandı

Bu yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında 34.´si kutlanan Ahilik Haftası dolayısıyla, Menemen Belediyesi ve Menemen´deki Meslek Odaları işbirliğinde Menemen Sanayi Sitesi’nde düzenlenen kahvaltı, esnaf ve sanatkarları buluşturdu.

Ahilik Haftası dolayısı ile düzenlenen etkinliğe Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gediz Daire Başkanı Ali Kemal Elitaş, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Menemen Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Müftüsü Mehmet Seven, Menemen Sanatkarlar Odası Başkanı Can Kahvecioğlu, Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabri Kurt, Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy, Menemen İlçe Tarım Müdürü Fatih Çiçek, Esnaflar Odası Yöneticileri, Muhtarlar, esnaf ve sanatkarlar katıldı.“Söz ve Nasihatler Bugün Bile Geçerlidir”
Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Menemen Sanatkârlar Odası Başkanı Can Kahvecioğlu “Ahi Evran bundan yüzyıllar önce bir nasihat yapmış. Demiş ki; harama bakma, haram yeme, haram içme doğru, sabırlı, dayanıklı ol, yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama, kimseyi kandırma, kanaatkâr ol, dünya malına tamah etme, yanlış ölçme, eksik tartma, kuvvetli ve üstün durumlarda iken affetmesini, hiddetliyken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol. Yüzyıllar önce söylenen bu söz ve nasihatler bizler için bugün bile geçerlidir. Bu sözlere ve nasihatlere uyduğumuz zaman helal para, alın teri hepimize bereketli gelir. Pandemi döneminde hepimiz sıkıntı çektik. Bu sıkıntıları yavaş yavaş atlatıyoruz ve atlatacağız. Bu münasebetle buraya katılımınız için teşekkür eder, mutlu ve sağlıklı iyi günler geçirmenizi temenni ederim.” şeklinde ifade etti.“Allah Soframızı Bereketli Kılsın”
Hafta başından beri Ahilik Haftası münasebetiyle Esnaf ve Sanatkarların teşkilat başkanı olarak İzmir’de gezdiğini ifade eden İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu “Pazartesiden bugüne kadar İzmir merkezde, Bayraklı da, Kiraz’da gittiğim her yerde esnaf, öğrenci ve halkı toplayarak ahilik felsefesini anlatmaya çalışıyorum. Bugün burada sabah kahvaltı olacağını öğrendiğimde dedim ki bende gidip orada kahvaltıda olacağım, sizlerin misafiri olacağım. Bugün buraya bu sanayi sitesine masalarımızı dizdik. Karınca kararınca gücümüzün yettiğince ne varsa kalbimizde, yüreğimizde size ikram etmek üzere bir araya toplandık. Her yıl Eylül Ayı’nın ikinci haftasında Ahilik Haftası kutlanmaktadır. Ahilik felsefesi birlik ve beraberliğin devamı için kesinlikle yaşatılmalıdır. Bu sebeple birliğimizin, beraberliğimizin devam etmesi için buradaki toplanmalarımız önem arz etmektedir. Sofralarımızı şenlendiren bütün konuklarımıza teşekkür ederim. Allah soframızı bereketli kılsın. Allah hayırlı işler versin.” dedi.
“Boynumuzun Borcudur”
Ahiliğin; yiğitlik, doğruluk, cömertlik ve kardeşlik olduğunu dile getiren Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan “Ahilik, geçmişten günümüze kadar uzanan en doğru yol haritası ve kültürel kodlarımızı taşıyan kıymetli bir mirastır. Bize düşen bu mirası yaşatmak, bu mirasa sahip çıkmak ve bu mirası gelecek nesillerimize kıymetli bir şekilde taşıyabilmektir. Ahilik teşkilatındaki en önemli vasıf ise iş ahlakı ve dürüstlüktür. Allahımıza hamdolsun bizim Menemenimizin kıymetli esnafları, sanatkarları çok şükür ki bu ahilik kültürünü en iyi şekilde temsil eden onurlu, kişilikli, şahsiyetli bireylerdir. Hepsini buradan tebrik ediyorum. Sivil Toplum Örgütlerimizle, Esnaf ve Sanatkarlarımızla, Muhtarlarımızla Menemen’in birlik ve bütünlük içerisinde olduğunu görüyoruz. Bize düşen görevde; bu birliği, beraberliği ilelebet yaşatabilmek boynumuzun borcudur. Bunun için gece gündüz çalışacağız ve çalışıyoruz. Çünkü aramızda Menemen dayanışması ve kardeşliği var. İnancımın da, umudumun da altında bu dayanışma ruhu var. Bu yıl 34. Yılını kutlamış olduğumuz Ahilik Haftamızı öncelikle esnaf ve sanatkarlarımıza sonra Menemen’imize ve Menemen halkımıza hayırlar, bereketler ve bol kazançlar getirmesini Yüce Rabbimden Niyaz ediyorum. Bütün esnaflarımıza hayırlı işler dilerim.” şeklinde ifade etti.

Kahvaltı etkinliği, İlçe Müftüsü Mehmet Seven tarafından edilen dua ile son buldu.

Haber Erhan ÖZALP

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Menemen'in Sesi