MENÜ
İzmir 35°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ağızdaki Eksik Dişlerin Tamamlanması Gerekir
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
22 Aralık 2020 Salı

Ağızdaki Eksik Dişlerin Tamamlanması Gerekir

Dişlerdeki eksiklikler estetik problemlerden fonksiyon kaybına, konuşmanın kötüleşmesinden cildin yaşlı görünümüne kadar bir çok soruna yol açar. Bununla birlikte eksik dişlerin tamamlanması da tüm bu sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Dişlerdeki eksiklikler sadece konuşma, gülümseme ve estetikte bozulmalara yol açmaz. Genel sağlığımızın da kötü etkilenmesine sebep olur.

Eksik dişlerin tamamlanması ile daha güzel bir gülüşe sahip olup daha etkili bir çiğneme yapabilirken; özgüveninizinde artmasını sağlar. Ağızdaki dişsiz boşluklar çenelerimizin kapanmasını da etkiler. Kapanışı bozulan çenede ise zamanla birlikte çene ekleminde sesler, kaymalar ve ağrı gözlenir. Komşu dişlerde boşluğun olduğu alana doğru kaymalar ve devrilmeler gözlenir. Bu devrilmeler sonucu temizlenemeyen bölgeler oluşabilir ki bu durumda da dişlerde çürükler gözlenmektedir.

Çiğneme sırasında dişlere gelen kuvvetler diş köklerinin etrafındaki ligamentler ile çene kemiğine aktarılır. Çene kemiği de bu sayede bütünlüğünü korumaktadır. Diş kaybı sonrasında kuvvetin iletilmediği çene kemiği bölgelerinde rezorbsiyonlar yani erimeler gözlenir. Bu erimeler hareketli protez kullanan hastalarda protezin ağız içinde konuşurken ya da yemek yerken oynamasına yol açar. Ayrıca uzun süreli dişsizliklerde bu bölgelere implant yapılması düşünüldüğünde yetersiz kemik implant yapılmasını engelleyebilir ya da sürecin ve maliyetin artmasına neden olabilir.

Diş eksikleri erken dönemde giderilmez ise ilerleyen aşamalarda daha fazla zaman alan ve daha fazla maliyeti olan tedaviler gerektirebilir. Örneğin çekilmiş bir diş sebebiyle bu boşluğa öndeki ve arkadaki komşu dişler devrilirler ya da hareket ederler. Ayrıca bu boşluk sebebiyle tüm dişler arasında açıklıklar oluşabilir. İlerleyen zamanlarda bu boşluğu kapattırmak ve eksik diş yerine yeni bir diş yaptırmak istediğinizde (implant ya da köprü protezi) devrilmiş olan dişlerin eski haline dönebilmesi için bir ortodontik tedavi gereksinimi ya da boş yere bu dişlerin de aşındırılmasın gerekecektir. Tüm dişler arasında açılma olmuşsa bu dişlerin tamamının ortodontik tedavi ile düzeltilmesi gerekir. Tüm bunlar da hem tedavi süresinin hem de tedavi masrafının artmasına neden olur. Tek bir diş ile çözülebilecek olan eksiklikleri gidermek için daha kompleks tedavi ihtiyacı doğar.
Bunların olmaması için öncelikli tercihimiz var olan dişinizi kurtarmaktır. En doğru tedavi yöntemi de budur. Dişin kurtarılamadığı durumlarda ise eksikliğin bir an önce giderilmesi en doğrusu olacaktır.

Sağlıklı gülüşler...
Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi