MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Her Diş Ağrı Yapmayabilir
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
10 Kasım 2020 Salı

Her Diş Ağrı Yapmayabilir

Dişlerin düzenli olarak kontrol ettirilmesinin öneminden sık sık bahsediyorum. Çünkü dişlerde sorun ya da çürük başladığında ilk başlarda ağrı ya da hassasiyet olarak kendini göstermeyebilir. Altı ayda bir düzenli olarak kontroller yapıldığında ise başlayan sorunlar erken müdahale ile tedavi edilir. Yapılan hiçbir protez kendi dişinizin yerini tutmaz. Dişler ağrı yaptıktan sonra diş hekimine başvurduğunuzda ise bazı tedaviler için geç kalınmış olabilir.

Düzenli diş tedavileri daha uzun sürecek daha maliyetli ve ağrıyla olan başvuruları önlemek açısından en basit yöntemdir. Her problemli diş ağrı ile kendini belli etmez. Ağrı yaptıktan sonra dişinize kanal tedavisi veya çekim gerekebilir. Yaptığımız tedavilerde amacımız dişin en orijinal halini ve konumunu bulmaya çalışmaktır. Oklüzyon tedavisinde de, implant tedavisinde de bu yolda ilerleyerek hastalarımızın rahat ve konforlu çiğneme şeklini bulmaya çalışıyoruz. Bu nedenle aşınmış dişlerde oklüzyon tedavisi yapıyoruz. Aynı sebeple öncelik olarak kendi dişinizi kurtarmayı hedefliyoruz.

Bu yüzden düzenli olarak 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Yapılacak basit bir temizlik daha ileri diş eti hastalığının oluşmasını, çürük varlığında yapılacak basit bir dolgu ise kanal tedavisi gereksinimini ve dişin çekilmesini engeller.

Düzenli kontroller sırasında aldığımız görüntülemelerde çenelerde sinsi olarak ilerleyen, belirti vermeden çok büyük hacimlere ulaşabilen çene kist ve tümörlerini de erken teşhis ederek ilk aşamalarda tedavilerini yapabiliyoruz. Yayılım oranı yüksek olan ağız ve çevresini ilgilendiren yumuşak doku kanserlerini başlangıç evresinde teşhis ederek basit bir ameliyat ve kısa bir tedavi süreci ile kontrol edebiliyoruz.

Düzenli kontrol çürüklerin çok hızlı ilerlediği çocuklarda daha da önem kazanıyor. Süt dişlerinin öneminden eski yazılarımda da bahsettim. Hem alttan gelen diş için yer tutucu olarak, hem çenelerin gelişmesinde, hem de çiğneme ve estetik açısından süt dişleri daimi dişler kadar önemli. Süt dişleri daimi dişler kadar önemli dememin sebebi ise hala toplumun bir kesiminde bu dişlerle ilgili nasıl olsa değişecek algısı olması. Değişecek olması bu dişleri kendi haline terk edeceğimiz anlamına gelmiyor. Düzenli kontroller ile hem çocuğunuzun ağrı çekmesinin önüne geçebilir, hem de diş hekimi korkusunun oluşmamasını sağlayabilirsiniz.

Uyumu bozulan eskiyen protezlerin ise alttaki diş zarar görmeden değişmesi gerektiğinin teşhisi de düzenli kontroller ile yapılabilir.

Düzenli olarak diş hekimine gitmek hem maliyet hem de zaman açısından kâr etmenizi ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi