MENÜ
İzmir 35°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Pandemi Döneminde İmplant Yapılabilir
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
15 Aralık 2020 Salı

Pandemi Döneminde İmplant Yapılabilir

Salgının etkisini artırdığı bu günlerde diş tedavileri yapılırken hem hastaların, hem hekimlerin hem de tedavinin yapıldığı kliniğin uyması gereken kurallar ve alması gereken tedbirler vardır. İki hasta arasında belirli bir süre ara verilmeli, klinik sık sık havalandırılmalı, temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri atlanmamalıdır. Bu işlemler özenle yapıldığı müddetçe diş tedavileri güvenle yapılabilir. İmplant tedavisi de yapılabilecek uygulamalardandır.

Kliniklerin içlerindeki temizlik kadar çalışan personelin sağlık durumu da son derece önemlidir. Kliniklerde alınan kurallar sadece temizlikle ilgili değil çalışan personelin sağlığını korumaya yönelik de olmalıdır. Çünkü sık sık bir arada maskesiz duran personel birbirleri arasında virüsün yayılmasına sebep olabilir. Her hasta olana şüpheyle baktığımız bu günlerde hasta olmamak en iyi seçenektir. Birlikte vakit geçirirken, yemek yerken ve çay kahve içerken çalışan personelin de sosyal mesafe kurallarına uyması çok önemlidir. Kliniğin kapalı alanlarında personelin de sürekli maskeli olması gerekmektedir. Çünkü maske bizi hastalıktan koruyan, bulaşmayı engelleyen en önemli bariyerdir.

Hasta aralarında odaların iyice dezenfekte edilmesi, havalandırılması, aletlerin sterilize edilmesi, mümkün olduğunca tek kullanımlık malzemelerin tercih edilmesi son derece önem arz eder. Hastaların maskesiz bulunduğu bir diğer klinik bölgesi röntgen odalarıdır. Bu odaların da havalandırılması, hava temizleyicilerin kullanılması hastaların ara verilerek röntgene alınması gerekmektedir.

Tek kullanımlık önlüklerin her hastada asistan ve hekim tarafından da değiştirilmesi gerekmektedir. Bir diğer husus da diğer ortak kullanım alanı olan tuvaletlerdir. Sürekli olarak pencereden havalandırılması, arka arkaya kullanılmaması dokunulan yerlerin dezenfektan ile silinmesi bulaşma riskini azaltmak için uyulması gereken kurallardır.

Hastalara yapılan protezlerin laboratuvardan geldikten sonra temizleme solüsyonunda bekletilmesi çapraz enfeksiyon ve bulaşma riskini azaltmada etkili yöntemlerden biridir. Bu kuralların birçoğu diş hekimlerinin pandemiden önce de dikkat ettiği kurallardır. Bu nedenle ekstradan alınacak tedbirler ile diş tedavilerinizi bu dönemde de yaptırabilirsiniz.

İmplant tedavisi de bu dönemde yaptırabileceğiniz tedaviler arasındadır. Alınması gereken tedbirler tam olarak alınırsa ve sonrasında hasta tarafından kurallara dikkat edilirse iyileşmede hiçbir sorun yaşanmadan süreç atlatılabilir.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Emel GÜLER
 16 Aralık 2020 Çarşamba 21:54
Iyi akşamlar Mehmet bey azı dişlerimde hassasiyet ve sızlama olduğundan dolayi kliniginize yaklasik 1 ay kadar önce başvurdum.Ilk olarak röntgen çekildi ve muayeneye geçtim.Doktor bana sorular sordu ben de 04.08.2020 de covid_19 geçirdiğimi sonrasında negatif olduğumu söyledim.Doktor tedavimin yapılamayacağını pandemiden dolayi hastaneye başvurmam gerektiğini soyledi hakli olarak recete de yazıp bizi gönderdi yani pandemiden dolayı kligibizde
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi