MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Eksik Diş Kilo Alma Sebebi
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
22 Eylül 2020 Salı

Eksik Diş Kilo Alma Sebebi

Diş eksikliği her yaşta hem psikolojik hem de fonksiyon açısından bizleri olumsuz etkileyen bir durum. Beslenmeye dikkat etmek, spor yapmak gibi faaliyetlerin yanında besinleri iyi çiğnemek veya çiğneyebiliyor olmakta, kilo vermekte ve kilo almamakta son derece etkilidir.

Pandeminin yarattığı strese bağlı bozulabilen yeme alışkanlıklarına bir de diş eksikliğine bağlı çiğneyememe eklenince kilo almak kaçınılmaz oluyor. Sorun sadece kilo almak da değil. Buna bağlı olarak bozulabilen sağlık durumu.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki besinleri 15 yerine 40 kez çiğnemek %12 daha az yemek yenilmesini sağlamaktadır. Lokmaları daha çok çiğnemenin aynı zamanda daha az kalori alınmasını sağladığı yine yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuçlardır. Bu da demek oluyor ki diş eksikliği dolayısıyla tam çiğneyememek ve bu duruma yol açan etkenler de sizin kilo almanıza sebep oluyor. Kilo vermek istiyorsanız ve diş eksikliğiniz varsa önce diş hekimine de başvurmalısınız.

Sağlıklı sindirim ve besinlerin emilimi sadece basit bir fonksiyon olan besinlerin iyi çiğnenmesi ile mümkündür. Hızlıca yemeği yiyenlerdenseniz veya sevdiğiniz içecekle ıslatıp birkaç çiğneme sonucu yutanlardansanız sadece kilo almakla kalmayıp hazımsızlık, kabızlık, ve diğer sindirim sorunlarına davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Çiğneme fiziksel bir süreçtir. Büyük parçaları daha küçük parçalar haline getirmek, tükürüğün de etkisiyle yumuşatıp öğütülmeye ve sindirime hazır hale getirir. Yeteri kadar çiğneme yapılması tükürük salgılanmasını da sağlamaktadır. Sindirim ağızdan başlar söylemi de buradan kaynaklanmaktadır.

Ağızda çiğneme işlemi devam ettikçe diğer organlarda da hazırlıklar olmaktadır ve onlar da sindirime hazırlanmaktadır. Sindirim vücudun en çok enerji tüketen süreçlerinden biridir. Bu nedenle de hem çiğneme için gereken zamanı ayırmalı, yeteri kadar ağızda öğütme ve parçalama işleminin yapılmasını sağlamalıyız hem de üzerimize düşeni yapmalıyız.

Peki parçalama işleminde asıl sorun çiğnememek mi yoksa çiğneyememek mi? Çiğnememek kendi kendinize yaptığınız bilinçli telkinlerle çözebileceğiniz bir sorun. Ama çiğneyememek?

Asıl sorun çiğneyememek ve çözümü için tekrar çiğneyebilir hale gelmek için önce çiğneyememenin sebebi belirlenmeli sonra da çözümü diş hekimi tarafından yapılmalıdır.

İyi bir çiğneme için dişlerin eksiksiz, çene kaslarının yeteri kadar güçlü ve çene kemiğinin sağlıklı olması gerekmektedir. Buralarda olan eksiklikler yeterli çiğnemeyi engelleyen sorunlara yol açmaktadır. Ağrıyan diş varlığı, diş eksikliği, kemiğin sağlıklı olmamasına bağlı diş sallanmaları çözüme ulaştırılmazsa çiğnemenin yetersiz olmasına yol açar.

Eksik dişlerin tamamlanması, çürük dişlerin dolgu veya kanal tedavisi ile iyileştirilmesi, hastalıklı çene kemiğinin ve diş etlerinin tedavisinin yapılması sağlıklı ve etkili çiğneme için son derece önemlidir. Sağlık ağızdan başlar. Sindirim ağızdan başlar.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi