MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kompozit Lamineler ile Estetik
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
6 Ekim 2020 Salı

Kompozit Lamineler ile Estetik

Estetik diş hekimliğinde amaç, tek bir dişin yanında bütünsel güzelliği de yakalamaktır. Üstelik bunu yapmak için sadece porselen kronlara ihtiyacımız yok. Kompozit lamineler ile de uygun estetiği yakalamak mümkün.

Bu haftaki yazımda sizlere kompozitlerle yapılan estetik müdahaleler yani kompozit lamineler hakkında bilgiler vereceğim. Kompozit sadece dolgu materyali olarak kullanılmıyor. Bu materyal ile dişin tüm ya da gerekli ön yüzüne eklemeler yaparak gülüşünüzü güzelleştirmek, bunu da hem kalıcı hem de geçici olarak kullanmak mümkün. Bu sadece estetik bir dolgu yapmak değil aslında. Dolgu yaparken dişin kaybedilen yüzeyini renk ve şekil bakımından aslına uygun olarak inşa ediyoruz. Bu materyali kırılmış çatlamış dişlerin düzeltilmesinde, boşlukların kapatılmasında, gülüşünüzün yeni halinin prova edilmesinde kullanabiliyoruz. Uygulanan materyal özel bir ışık kaynağı ile sertleştirilir ve işlem bittiğinde yeni gülüşünüz ve dişlerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu işlemi diğer işlemlerden ayıran en önemli fark laboratuvar ihtiyacının olmaması her işlemin klinik ortamında yapılabilmesidir. Bu işlemler laboratuvar masrafı olmadığı için diğer estetik işlemlere göre daha da ucuzdur. Bu işlem dişten aşındırma yapılmadığı ya da minimum yapıldığı için porselen laminelerle yakınlık gösterir. Ancak sertlikleri ve dayanıklılıkları bakımından fark vardır. Açık olan kök yüzeyleri de bu materyaller ile kapatılıp hassasiyet sorunu ortadan kaldırılabilir.

Estetik gülüş dizaynı gülüşünüzden yılları silip sizlere hem genç hem de estetik bir sonuç sağlamaktadır. Yaşla birlikte sarkan dudaklar, aşınan dişler, düşen ağız köşeleri ve bunlar sonucu oluşan kırışıklıklar yüzün yaşlı görünümüne sebep olur. Gülüş dizaynı ile yakalanan estetik gülüş çizgisi ve desteklenen dudaklar bu yaşlı görünümün de ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bir dişin düzeltilmesi ya da iki dişin düzeltilmesi evin bir odasının düzenlenmesine benzerken tam bir gülüş dizaynı tamamıyla yapılan restorasyon gibidir. Bütünsel bir değişim ve estetik sağlar. Estetik diş hekimliğinde parçalara değil bütününe konsantre olarak tam bir estetik sağlamak gerekir.

Hastalar başvurduğunda yüzün tüm unsurları değerlendirilip ona göre bir sonuç planlanmalıdır. Hastanın mesleği, yaşı, sosyal statüsü, şekli uzunluğu bütünsel olarak değerlendirilir. Hastaya sadece gülüş değil yeni bir yüz karakteri yaratılır. Bu işlemler bütünsel değerlendirilerek yapılan tasarımlar ile sonuca ulaşılır. Bu işlemin her yaşta size uygun materyaller ile yapılabileceğini unutmayın.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi