MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gelecekte Antibiyotikler İşe Yaramayacak
Sağlık
4 Aralık 2015 Cuma 08:00

Gelecekte Antibiyotikler İşe Yaramayacak

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Bediha Kızılkaya, Dünya Sağlık Örgütü´nün verilerine göre Türkiye´nin antibiyotik kullanımında ilk sırada olduğunu söyleyerek, ?Komşu tavsiyesi ile antibiyotik kullanılmaz

Gelecekte Antibiyotikler İşe Yaramayacak

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Bediha Kızılkaya, Dünya Sağlık Örgütü´nün verilerine göre Türkiye´nin antibiyotik kullanımında ilk sırada olduğunu söyleyerek, ?Komşu tavsiyesi ile antibiyotik kullanılmaz. Gereksiz ve düzensiz antibiyotik kullanımında bakteriler, sonraki tedavilere direnç gösteriyor. Böyle devam ederse gelecekte antibiyotiklerin hiç faydasını göremeyeceğiz? diyerek uyardı.

Antibiyotiklerin doktor kontrolünde kullanılması gerektiğine dikkat çeken Kızılkaya, ?Komşu tavsiyesi ile antibiyotik kullanmamalıyız. Antibiyotik kullanımında eczaneye giderek kendi bildiğimizi uygulamaya çalışmamalıyız. Doktor kontrolünde, gerektiğinde, gerektiği kadar antibiyotik kullanmalıyız. Antibiyotiklerin hepsinin etki ettiği ayrı ayrı mikroorganizmalar var. Bu sadece hekimlerin bilebileceği bir uzmanlık alanıdır. Bu konuda ne eczacılar ne de vatandaşlarımız karar verebilir. Her ateşli durumda gribal ya da viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılamaz? dedi.

Aşırı Tüketim Toplumu da Etkiler

Antibiyotiklerin aşırı kullanımında hastalıklar üzerinde etkilerini kaybettiklerini vurgulayan Kızılkaya, ?Örneğin benim bir kulak enfeksiyonum var ve bir antibiyotiği kullanarak çok rahat iyileşebilirim. Ama her ateşlendiğimde o antibiyotiği kullanırsam artık o ilaç kulağımdaki enfeksiyonda etkisini kaybeder. Daha kuvvetli ilaçlar kullanmak zorunda kalırım. Direnç gelişir? diye konuştu. Gereksiz antibiyotik kullanımının toplum sağlığını da etkilediğini belirten Kızılkaya, ?Aşırı antibiyotik kullanımı ile bireyler dirençli mikroorganizmanın oluşumunda katkıda bulunuyorlar. Bu direnç gelişimi de sadece beni değil tüm toplumu etkiler. Çünkü bu mikroorganizmalar toplumda da varlar? ifadelerini kullandı.

Hastalıklara Karşı Silahımızı Kaybediyoruz

Kızılkaya, şimdi çok kolay tedavi hastalıkların gelecekte antibiyotiklerin işe yaramamasından dolayı tedavi edilemeyeceğini de sözlerine ekledi. Kızılkaya, açıklamasına şu ifadelerle devam etti:  ? Yıllar önce sadece bir penisilin ve türevleri vardı. Günümüzde çok sayıda antibiyotik var. Bunları korumalıyız.  Bilmeliyiz ki düzensiz, uygunsuz ve lüzumsuz her ilacın kullanımı faydadan çok zarardır. Özellikle antibiyotiklerin kullanımında toplumda dirençli mikroorganizmalar yaratıyoruz. Geleceğimizi karartıyoruz. Tedavi edilebilir hastalıklarımızı tedavi edilemez hale getiriyoruz. Antibiyotiklerimizi kaybediyoruz. Yarın elimizde hiçbiri kalmayacak. O zaman şu anda çok rahat tedavi ettiğimiz tifo hastalığından belki yine ölümlere tanıklık edeceğiz. Çok basit bir cilt enfeksiyonundan hayatlar sönecek. Bunları gereksiz kullanarak tedavi edilebilir hastalıklarımızı da tedavi edilemez hale getiriyoruz. Hastalıklara karşı elimizdeki silahları kaybediyoruz. Bilinçli antibiyotik kullanımını yaygınlaştırmalıyız.? Kızılkaya, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak önümüzdeki günlerde akılcı antibiyotik kullanımına yönelik çalışmalar yapacağını da ifade ederek açıklamasına son verdi.

Haber Merkezi

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi