MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Diş Eti Problemleri Çok Tehlikeli
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
16 Şubat 2021 Salı

Diş Eti Problemleri Çok Tehlikeli

Diş ve diş eti hastalıkları ile diğer sistemik hastalıklar arasındaki ilişki birçok araştırmaya konu olmuştur. Örneğin diş eti hastalıkları ve diyabet hastalarının belirteçlerinden biri olan HbA1c, diş enfeksiyonları ve kalp enfeksiyonları arasındaki ilişki, diş eti hastalıkları ve inme geçirme riski gibi durumlar araştırma konusu olan bazı başlıklardır. Tüm bunlar göstermektedir ki diş ve diş etini ilgilendiren enfeksiyonlar görmezden gelinemez.

Yapılan araştırmalar, diş eti hastalıklarının koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği için bir risk faktörü olduğunu, diş eti hastalıklarının damarlar için risk faktörü olduğunu, damar tıkanması ile diş eti hastalıkları arasında bağlantı olduğunu göstermektedir.

Modern tıpta hastaları bir bütün olarak değerlendirip, teşhis ve tedavi planlamasını bu doğrultuda yapmak gerekmektedir. Bu nedenle muayene sırasında sadece ağız için değil ağız dışı yani extraoral muayeneye de önem vermek zorunda olup, tıbbi geçmişinizle ilgili durumları bilmek zorundayız. Ayrıca modern tıp ve diş hekimliği hastalıkları tedavi etmek yerine olmadan önlemek esasıyla ilerlemektedir. Bu nedenle de daha komplike ve tehlikeli hastalıklara sebep olabilecek olan etkenlerin uzaklaştırılması ya da tedavi edilmesi veya hiç oluşmaması için mücadele edilmesi gerekir.

Bu koruyucu önlemler günümüzde neredeyse en fazla kalp sağlığı alanında alınıyor. Bilinçli olmanın getirdiği profesyonellikle neredeyse herkes kalp sağlığını korumak için alması gereken önlemleri biliyor. Sigara içmemek, düzenli yürüyüş, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, kilo vermek vb...

Ne yazık ki bunların yanında ortadan kaldıramayacağımız risk faktörleri de var. Genetik mirasımız bunlardan biri. Bir diğeri hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet hastalığı gibi durumlar. Hatta bu durumlardan olan şeker hastalığı neredeyse kalp hastalıkları için direkt risk. Bazı yayınlarda şeker hastalığının kalp hastalıkları için risk faktörü değil eşdeğer olduğu kabul görüyor.

Bilinen bu risk faktörlerinin yanında yapılan araştırmalar ile birlikte kalp hastalıkları için yeni risk faktörleri de ekleniyor. Bunlardan bir tanesi de ağız sağlığı. Ağız sağlığının ve hijyenin kalp hastalığı için risk faktörü olduğu son yıllarda tartışmasız kabul gören bir gerçek. Bu da demek oluyor ki yıllık yaptırdığımız check-up’larımıza artık diş hekimi kontrolünü de eklemek zorundayız. Özellikle kalp kapak hastalığı (doğumsal ya da sonradan) olan kişilerin ağız sağlıklarına daha fazla önem göstermeleri gerekmektedir. Çünkü diş enfeksiyonlarına sebep olan bakteriler ile kalp kapakçıklarına yerleşen bakteriler aynı türdendir. Ayrıca yapay kalp kapağı, kalp pili gibi operasyonlar geçiren hastalar için de bu bakteriler risk oluşturmaktadır. Bunların dışında son yıllarda yapılan araştırmalar ani kalp durması ve inme ile diş eti hastalıkları arasındaki bağlantıyı ortaya koymaktadır. Ağız hijyeni kötü olan hastalarda bu hastalıklara yakalanma riski ağız hijyeni iyi olanlara kıyasla 5 kat daha fazladır.

Bu nedenlerden dolayı diş ve diş eti sağlığını arka plana atmadan düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmek hayati önem taşımaktadır.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi