MENÜ
İzmir
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇOCUKLARIMIZ TORUNLARIMIZ İÇİN
Melek Balseven
YAZARLAR
28 Ekim 2021 Perşembe

ÇOCUKLARIMIZ TORUNLARIMIZ İÇİN

Cumhuriyet özgürlük demek, Cumhuriyet özgürce yaşamak demek. Uygarlığa, çağdaşlığa durmadan, yılmadan koşmak demek... Son birkaç haftadır dilimde bu dizelerle geziyorum. Sebep? Der gibi baktığınızı görebiliyorum. Torunum Arya desem? Anaokulu desem? Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları dememe gerek kalmadan durumu anladınız sanırım. Okul öncesinden liseye bütün okullarda bayram hazırlıkları, oralardan çocuklara ve evlerimize kadar ulaştı. Bu coşkunun bir parçası olmak hayatımın her döneminde bambaşka heyecan ve birbirinden farklı anlamlar ifade etti. Arya için ezberleyebilmiş olmak, uygun melodiyle söyleyebilmek önemli; öyle büyük bir heyecan ve coşkuyla söylüyor olması da bizim için yeterli. Cumhuriyet kavramını bilmiyor, ne de olsa o bir çocuk. Şimdi bu ayrıcalığın hafifliğinde çalsın söylesin, dönsün oynasın. Yaşasın Cumhuriyet Çocuğu, önce konforunu, büyüdükçe sorumluluğunu ve onurunu.
Benim için Cumhuriyet haklar ve özgürlükler, sorumluluklar, bilinç ve bilgi demektedir.
Kurtarıcı demek: Atatürk demektir.
Kader döngüsünün kırıldığı, Saltanatın bittiği Cumhuriyetin kurulduğu gün demek 29 Ekim 1923 bir ulusun yeniden doğum günü demektir.
Saltanatın kibrinden, cehaletin karanlığından, esaretin zincirinden kurtulmuş bir milletin bayram günü demektir.
İnsan olarak haklarım var diyebiliyorsak.
Vatandaş olarak Vatanım var diyebiliyorsak.
Özgürlükten, hukuktan bahsedebiliyorsak verilmiş mücadeleler ve ödenmiş bedellerin sonucudur.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak sahip olduğumuz bütün hakların ve özgürlüklerin kıymetini bilip vatandaşlık bilinci ile sorumluluklarımızı yerine getirmek de bizim Cumhuriyeti kuranlara ve gelecek nesillere borcumuzdur.
Cumhuriyet çocukları olarak doğmuş bir nesiliz biz.
Kıymet bilmek ve onu korumak bizim görevimiz.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak sahip olduğumuz bütün hakları ve özgürlükleri kullanmak, vatandaşlık bilinci ile sorumluluklarımızı yerine getirmek de bizim Cumhuriyeti kuranlara borcumuzdur. Bugün okullarda Cumhuriyet şarkıları, şiirleri okuyan çocuklarımız, torunlarımız işte onlar bizim gelecek için hem umudumuz hem de sorumluluğumuzdur. Onların şimdi anlamını bilmeden söyledikleri marşlardaki, şiirlerdeki gibi bir hayatı yaşayabilmelerinin teminatı da bizleriz. Asıl unutmamamız gereken yegane gerçek bu. Her geçen gün önemini, değerini çok daha iyi anladığım Cumhuriyet ‘in Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Dava Arkadaşlarını saygı, sevgi, minnetle anıyorum.
Sonsuza kadar YAŞASIN CUMHURİYET ‘imiz diyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Berna
 2 Kasım 2021 Salı 03:13
“Cumhuriyeti biz kurduk yaşatacak sizsiniz “ yaşatanlara selam olsun kaleminize sağlık hocam ??
 Berna
 2 Kasım 2021 Salı 03:13
“Cumhuriyeti biz kurduk yaşatacak sizsiniz “ yaşatanlara selam olsun kaleminize sağlık hocam ??
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi