MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MAHALLE MAHALLE…
Levent Sarsıncı
YAZARLAR
3 Mart 2021 Çarşamba

MAHALLE MAHALLE…

Merhaba
Menemen’in Sesi Gazetemizin yayın planlaması içerisinde; kentimizin sesini daha net ve etkili duyurabileceği önemli programlar gerçekleştiriliyor. Bunlar şu an için sevgili Erhan Özalp’in sunduğu “Zamanın Ruhu” ve “Mahalle Mahalle Menemen” programları. Zamanın Ruhu’nda daha çok, kentin önde gelen kişilerini ve siyasi karakterlerini konuk olarak alıyor. Onlara vatandaşın merak ettiği soruları büyük bir cesaret ve nezaketle soruyor. Sokak aralarına, kahvehanelere sıkışmış merak edilen soruları muhatabına yönelterek vatandaşlarımızın meraklarını gideriyor. Kafalarındaki belirsizliği, soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.

Mahalle Mahalle Menemen programında ise ilçemizin mahalle muhtarlarını ağırlıyor. Burada da mahalle sakinlerinin mahallelerindeki sorunlarını, beklentilerini konuşuyorlar. Böylece mahalle sakinlerimizin dertlerini mahallenin muhtarları aracılığıyla anlatılmasına, anlaşılmasına, muhataplarına aktarılmasına, ulaştırılmasına imkân yaratılıyor. Muhtarlarımıza mahallelerindeki sorunlarını seslendirebilecekleri doğru soruları hazırlayıp yöneltiyorlar. Bu programlarla ilgili kentimizin duyu noktalarından çok önemli geri dönüşler geliyor. Programlarımız, yapımcılarımız biraz acemilik yaşasalar da, ortaya çıkan samimiyet tam da bize, Menemenimize benziyor. Gerçekleştirilen her programla birlikte hem konuklarımız hem program sunucumuz hem yayın kalitemiz devamlı olarak iyi yönde ilerleme kaydediyor. Hiçbir önyargı ve ayırım üretmeden planlanan ve hazırlanan programlar kendi karşılığını bulmaya başladı.

Örneğin gördük ki; mahalle muhtarlarımıza gösterilen ilgi ve yakınlık siyasilerden çok daha fazla. Sahiplenme, dinlenme, takip, yorum ve paylaşımlar çok daha fazla. Görünen o ki; insanlar doğrudan hayatlarına dokunan konular söz konusu olduğunda çok daha fazla ilgi ve katılımcı oluyorlar. Daha fazla yorum ve paylaşım yapıyorlar. Duygularını düşüncelerini daha net paylaşıyorlar. Bu arada muhtarlarımızın kendi aralarında tatlı bir yarış içerisinde olduklarını da gözlemliyoruz. Mahallesiyle, çevresiyle, sıcak, samimi ve gerçek ilişkiler kurabilen muhtarlarımızın takipçileri de o oranda ve samimiyette... Sosyal medya hesaplarından ve mesajlarla, çıkacakları programın gününü, saatini iyi duyurabilen muhtarlarımızın program takipçileri çok ilgili ve katılımcı oluyor. Tüm bu çabalar kentimizin dinamiklerini ortaya çıkarmak için çok değerli ve gerekli girişimler.

Köşe yazarlarımız kentimizin ve ülkemizin nabzını tutmayı sürdürüyorlar.
Her geçen gün yazar kadromuza yeni yeni içeriklerle genç ve enerjik arkadaşlarımız katılıyor. Böylece yaşamın tüm frekans ve bakış açılarını yakalama ve paylaşma imkânı buluyoruz.

Yayın planlaması içerisinde konuk olarak ağırlanacak diğer alanlar da şöyle. Öncelikle bugün kentimizde kendi alanlarında yöneticilik yapmış ya da hala yapmaya devam eden kişiler ağırlanıyor. Kaymakam, Belediye Başkanı, Menemen Spor Kulüp Başkanı, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Oda Başkanları, Dernek Başkanları vb. biçiminde devam ediyor. Sevgili Erhan Özalp önümüzdeki günlerde bu program akışı konusunda daha net paylaşımlarda bulunacaktır.

Bir de geçen hafta bir takipçimizin şöyle bir eleştirisi oldu. Menemen gündemi dururken, siz genel gündem yazıyorsunuz. Menemen de yazacak o kadar şey varken diye… Kendisine şunu belirtmek isterim. Çok değil, iki ya da üç hafta önce yazdığım yazılara bakmanızı öneriyorum. Orada gözlemlerimi, öngörülerimi paylaştım. Söylenmesi gerekenleri en anlaşılır dille çok net yazdım. Muhataplarının da bunları bir biçimde okuduğunu biliyorum. Şu saatten sonra süreci izlemek, notlar almak, doğru yapılanları takdir etmek, eksik yapılanların altını çizmek, yapılmayanlar için de kamuoyunu bilgilendirmek, ilgili kılmak gibi bir sorumluluğumuz var.
Durup dururken ve henüz yazılacak kadar olgunlaşmamış konuları köpürterek yazmak bizim için doğru değil. Çünkü bizim bir yayın politikamız var. Belli ilke ve prensipler çerçevesinde sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Hepimizin sorumluluk bilincimizi kaybetmeden, gazetemizin yaşamasını güçleştirecek, zora sokacak, varlığımızı rencide edecek girişimlerden uzak durmamız gerekiyor. Bu konuda her hafta gündemi ve geleceği değerlendiriyoruz. 25 yılını geride bırakmış bir yerel yayın organının deneyimi içerisinde hepimiz her gün öğreniyoruz. Yarın yazdıklarımızdan pişmanlık duymamak, geri adım atmamak için çok ince eleyip, sık dokuyoruz.
Ortak paydamız Menemen olduğu sürece her birimiz çok değerliyiz. Belki ülkemizin birlik beraberliği için çok şey yapamayabiliriz ancak ilçemiz için bunu yapma imkânımız daha fazla. O yüzden yaptığımız şeyi nasıl yapmamız gerektiğinin de farkındayız. Saygı ve nezaket sınırları zorlanmadığı sürece eleştirilmeyi çok önemsiyoruz. Bizleri geliştirdiğini biliyoruz. İçlerinden bizi doğrudan ilgilendirenleri seçip alıyoruz. Tekrarlamamaya özen gösteriyoruz. Benim gibi sizler de Menemen’in Sesi’ni sahiplenebilirsiniz. Çünkü zaten bizlere ait. Rahmetli Zübeyde Hanım’ın kurduğu, Erhan Bey ve Ersay Bey kardeşlerin bakıp büyüttüğü bugünlere getirdiği gazete bir ömür tek başına Erhan Özalp’in sürdürüp yaşatabileceği bir ürün değil.

Daha güzel günlerde, daha güzel konularla buluşmak dileği ile.

Sevgi ve Saygılarımla.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi