MENÜ
İzmir
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Diş Eksikliği Kilo Almaya Sebep Olabilir
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
23 Mart 2021 Salı

Diş Eksikliği Kilo Almaya Sebep Olabilir

Bu hafta sizlere eksik dişlerin de kilo alma sebeplerinden biri olduğundan bahsedeceğim. Güzel görünmek nasıl ki hepimiz için önemliyse sağlığımıza dikkat etmek, hastalanmamak ve çevremizdekilere hastalığı bulaştırmamak da o kadar önemli. Bu doğrultuda artan vaka sayıları gösteriyor ki eskisi kadar corona virüs işe ilgili dikkatli değiliz. Ama çok daha fazla dikkatli olmak zorundayız. Mutasyonlu virüsün bulaşıcılığının yüksek olması maske, mesafe ve hijyen kurallarına ekstra özen göstermemiz gerektiğini gösteriyor. Dikkatli olmalıyız.

Artık bahar geliyor. Havalar bir bozup bir düzelse de artık yaza yaklaştık ve güneş kendini hissettirdikçe daha enerjik, daha mutlu, daha istekli oluyoruz. Yazla beraber deniz sezonunun da gelmesiyle ve giysilerimizin incelmesiyle daha iyi bir vücuda sahip olmak, fit olmak ve kışın alınan ya da daha önce var olan kilolardan kurtulma isteği genç yaşlı hepimizde var. Beslenmeye dikkat etmek, spor yapmak gibi faaliyetlerin yanında besinleri iyi çiğnemek veya çiğneyebiliyor olmak da kilo vermekte ve kilo almamakta son derece etkilidir.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki besinleri 15 yerine 40 kez çiğnemek %12 daha az yemek yenilmesini sağlamaktadır. Lokmaları daha çok çiğnemenin aynı zamanda daha az kalori alınmasını sağladığı yine yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuçlardır. Bu da demek oluyor ki diş eksikliği dolayısıyla tam çiğneyememek ve bu duruma yol açan etkenler de sizin kilo almanıza sebep oluyor. Kilo vermek istiyorsanız ve diş eksikliğiniz varsa önce diş hekimine de başvurmalısınız.

Sağlıklı sindirim ve besinlerin emilimi sadece basit bir fonksiyon olan besinlerin iyi çiğnenmesi ile mümkündür. Hızlıca yemeği yiyenlerdenseniz veya sevdiğiniz içecekle ıslatıp birkaç çiğneme sonucu yutanlardansanız sadece kilo almakla kalmayıp hazımsızlık, kabızlık, ve diğer sindirim sorunları için davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Çiğneme fiziksel bir süreçtir. Büyük parçaları daha küçük parçalar haline getirir ve tükürüğün de etkisiyle yumuşatıp öğütülmeye ve sindirime hazır hale getirir. Yeteri kadar çiğneme yapılması tükürük salgılanmasını da sağlamaktadır. Sindirim ağızdan başlar söylemi de burdan kaynaklanmaktadır.

Ağızda çiğneme işlemi devam ettikçe diğer organlarda da hazırlıklar olmaktadır ve onlar da sindirime hazırlanmaktadır. Sindirim vücudun en çok enerji tüketen süreçlerinden biridir. Bu nedenle de hem çiğneme için gereken zamanı ayırmalı ve yeteri kadar ağızda öğütme ve parçalama işleminin yapılmasını sağlamalıyız hem de üzerimize düşeni yapmalıyız.

Peki parçalama işleminde asıl sorun çiğnememek mi yoksa çiğneyememek mi? Çiğnememek kendi kendinize yaptığınız bilinçli telkinlerle çözebileceğiniz bir sorun. Ama çiğneyememek?

Asıl sorun çiğneyememek ve çözümü için tekrar çiğneyebilir hale gelmek için önce çiğneyememenin sebebi belirlenmeli sonra da çözümü diş hekimi tarafından yapılmalıdır.

İyi bir çiğneme için dişlerin eksiksiz, çene kaslarının yeteri kadar güçlü ve çene kemiğinin sağlıklı olması gerekmektedir. Bunlarda olan eksiklikler yeterli çiğnemeyi engelleyen sorunlara yol açmaktadır. Ağrıyan diş varlığı, diş eksikliği, kemiğin sağlıklı olmamasına bağlı diş sallanmaları çözüme ulaştırılmazsa çiğnemenin yetersiz olmasına yol açar.

Eksik dişlerin tamamlanması, çürük dişlerin dolgu veya kanal tedavisi ile iyileştirilmesi, hastalıklı çene kemiğinin ve diş etlerinin tedavisinin yapılması sağlıklı ve etkili çiğneme için son derece önemlidir. Sağlık ağızdan başlar. Öğütme ağızdan başlar.

Sağlıklı gülüşler

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi