MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Güzel Gülümseme Herkesin Hakkı
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
24 Şubat 2021 Çarşamba

Güzel Gülümseme Herkesin Hakkı

Salgınla mücadelenin devam ettiği bugünlerde evlere kapanmış olmanın verdiği stresle, hepimiz karşı karşıyayız. Bir süre daha azalan ya da artan önlemlerle ve maskeyle yaşamaya devam etmek zorundayız gibi görünüyor. Stresle mücadele etmenin yöntemlerinden biri de bol bol gülmek.

Diş hekimliği tıbbın önemli dallarından biridir. Vücudumuzun diğer organlarının yanında ağız genellikle dikkat etmediğimiz ve önemsemediğimiz bölge. Ancak işin içine estetik girince ağız daha da önemsediğimiz bir bölge haline geliyor ve haklı olarak estetik gülüşü hepimiz arzuluyoruz.

Diş hekiminizle birlikte size uygun olarak planlayacağınız diş tedavisi sayesinde beyaz, birbiriyle uyumlu dişlere ve aynı zamanda etkileyici bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Önceden dişlerinizi ağız ortamımda ya da bilgisayar üzerinde sizlere göstermemiz gelişen teknolojilerle birlikte daha kolay bir hal aldı.

Gülüş tasarımı yüzünüzün görünümünü, cilt ve saç renginizi, diş etlerinizin durumunu, dudaklarınızı ideal gülme durumunda değerlendirmektedir. Gülüş tasarımı demek sadece diş demek değildir. Genel olarak uyum, sizin beğendikleriniz ve beğenmedikleriniz, gülümsemenizden beklentiniz ele alınır. Sonuç olarak da size özel, doğal ve çok estetik bir gülümseme ortaya çıkar.

Peki dişler bize neler anlatır ve nasıl dişlerle genç ve yaşlı, doğal ve yapay görünürüz?

Diş rengimiz bu bağlamda hastaların en çok dikkat ettikleri ve direk olarak değerlendirebildikleri kriterdir. Var olan renklenmiş dolgularınız, eski amalgam dolgularınız gülüş tasarımında estetik ve diş renginizle uyumlu kompozit dişlerle değiştirilebilir. Diş beyazlatma yöntemleriyle dişlerinizin rengi olmasını istediğiniz beyazlığa kavuşabilir. Diş rengiyle göz bebeğinin renginin tonunun aynı olması en doğal görünümü kazandırır. Diş renginde koyu ya da rengini kaybetmiş, renklenmiş dişler yaşlı bir ağzı yansıtır. İyi parlayan beyaz dişler ise sizin gençleşmenizde hem fonksiyon yani yeme içme durumlarında hem de estetikte etkili olacaktır.

Estetik bir gülüş tasarımında dişlerin hizaları ve birbirleriyle ağızdaki uyumları önemlidir. Bu durumda ortodontiden yararlanarak tellerle ya da şeffaf plaklarla dişler hizalanıp estetik gülüş için uygun hale getirilebilir.

Estetik bir gülüş dizaynında eksik dişler bizim için olumsuz etkenlerdir. Bu dişlerin yerlerine yapılacak implantlarla yapılacak olan tedavileri gülüş tasarımına ilave edilir ve sonrasında hem estetik bir gülüş, hem fonksiyonel bir çiğneme hem de eksiksiz dişlere kavuşmuş oluruz.

Eşit boylarda olmayan dişler, kırık ve çatlak dişler estetik gülüşü bozan unsurlardır. Bu uyumsuzluğun giderilmesi estetiğin tekrardan kazanılmasını sağlayacaktır. Tüm bu saydıklarımız dişlerle ilgili durumlardı. Ancak gülüş tasarımında dudaklar ve diş etleri de bizim dahil etmemiz ve değerlendirmemiz gereken konulardır.

Gülüş sırasında çok fazla görünen diş etleri kadar görünmeyen dişler de estetiğin sağlanamamasına sebep olur. Çok fazla görünen diş etleri çeşitli yöntemlerle kısaltılabilir veya görünmez hale getirilebilir. Hekiminiz bu konuda gerekli olan yöntemi size açıklayacaktır.

Yeni ve estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Güzel gülmeyi herkes hakkediyor.

Sağlıklı gülüşler?

Sorularınız için; [email protected]

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi