MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Süt Dişlerinin Önemi
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
2 Mart 2021 Salı

Süt Dişlerinin Önemi

Pandemi dönemimde yayılımın engellenmesi için, bizlere ve çevremizdekilere virüs bulaşma riskinden korunmak için evlerde kaldık ve birçok tedavimizi erteledik. Acil olmayan durumlarda hastanelere, polikliniklere ve muayenehanelere gitmedik. Yeni normalleşme ile birlikte ertelediğimiz diş tedavilerini ve kontrollerini yaptırmanın belki de zamanı geldi. Ancak toplumumuzda yanlış bir anlaşılma var. Diş ağrıyorsa çektireyim anlayışı. Bu hafta sizlere dişlerimiz ve çocuklarda olan süt dişleri neden önemlidir konusunda bilgiler vereceğim.

Dişlerimiz ömür boyu bizimle olan birer organımızdır. Ancak diş çektirme işleminin basit ve önemsiz bir olaymış gibi düşünülmesi nedeniyle ne yazık ki dişlere gereken önemi vermiyoruz. 

Ömür boyunca bizimle beraber olabilmeleri için dişlerin ilk çıktıkları günden itibaren önem görmesi gerekir. Bu doğrultuda asıl önemli görev anne babalara düşmektedir. Çünkü çocukların dikkatle izledikleri kişi anne babalarıdır ve onların yaptıklarını taklit etmektedirler. Dişlerine gereken önemi göstermeyen anne babaların çocuklarından bu özeni göstermesini istemesi çok da başarılı sonuçlar doğurmamaktadır. Bu nedenle anne babaların diş bakımı konusunda mutlaka çocuklara örnek olması gerekir.

Süt dişleri nasıl olsa dökülecek alttan yenisi gelecek mantığı son derece yanlış bir yaklaşımdır. Alttan gelenlere rehberlik etmesi, alttan gelenler çıkana kadar çiğneme fonksiyonunu yapılabilmesi, dişlerin geleceği yerin korunması, sağlıklı çene gelişimi gibi sebeplerden dolayı süt dişlerinin ağızda kalması son derece önemlidir.

Diş hekimliğinde çocuk diş hekimleri çocuğun doğumundan sonra ilk dişlerinin çıktığı andan itibaren süt dişlerinin değişiminin tamamlandığı zaman olan 12-13 yaşına kadar olan süreçte tüm dişlerle ve tedavileriyle ilgilenmektedir.

Süt diş hekimliğinde var olan çürüklerin tedavilerinin yanında asıl amaç koruyucu ve önleyici tedavilerle sorunları başlamadan önlemektir. Bu tedavilerin yanı sıra genetik sebeplerle oluşabilecek olan diş sorunları, kaza ve düşmeler sonucu oluşan diş travmalarının tedavisi de çocuk diş hekimleri tarafından yapılır.

Çocuğunuza ilk doğum gününde standart hediyelerin yanında onun korkularının oluşmadan sonlanması için mutlaka diş hekimine götürün ve bunu altı ayda bir düzenli olarak tekrarlayın. Bu sayede oluşabilecek olan problemler başlangıç aşamasında hatta hiç başlamadan önlenmiş olacaktır. Çocuğunuza da kıymetli bir hediye vermiş olursunuz.

Anne babaların merak ettiği konu ise çocukların dişlerine nasıl bakılacağıdır. Yapılan bir yanlış çocuğun eline fırçayı verip dişlerini temizlemesinin beklenmesidir. Ancak el koordinasyonu tam olarak gelişmediği için çocuklar bu temizliği etkili bir şekilde yapamamaktadır ve mutlaka bu temizliğin ebeveynler tarafından yapılması gerekmektedir. Çocuğun alışkanlık kazanması için ise fırçayı onun eline verip fırçalamayı teşvik etmekse çok önemlidir.

Merak edilen diğer konu ise ilk diş hekimine ne zaman gidileceğidir. Az önce de yazdığım gibi ilk doğum günü doğru zamandır aslında. Dişler ağızda yerlerini almaya başladıktan sonra düzenli kontroller ihmal edilmemelidir.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disimir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi