MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİR SUBAYIN 62 YIL ÖNCE MENEMEN İÇİN YAZDIKLARI
Oktay Özengin
YAZARLAR
14 Mayıs 2021 Cuma

BİR SUBAYIN 62 YIL ÖNCE MENEMEN İÇİN YAZDIKLARI

Aşağıda okuyacağınız bilgiler Menemen’de Piyade Alayı’nda subay olarak görev yapan ve Menemen’i çok iyi tanımış olduğunu tahmin ettiğim Ensar BİNGÖL tarafından kaleme alınmıştır. Yerel Menemen gazetesine zaman zaman tarihi konularda yazılar da yazan BİNGÖL, Menemen’den yakından ayrılacağını belirterek başladığı yazısında Menemen’in önemli ihtiyaçları üzerinde fikirler beyan etmiş, bazı sorunların da çözümüne katkı olsun diye kendi fikirlerini sunmuştur. 16 Eylül 1960 tarihinde MENEMEN GAZETESİ’nde yayınlanan bu yazı aynen şöyledir :

“Üç yıldır bulunduğum, yakında ayrılacağım şirin Menemen’in ihtiyaçlarını bir şahsi hırs ve menfaat beklemeden kendi görüşümle ilerde ilgililere bir yardım olur ümidiyle yazmayı bir vazife saydım :

1- Bayramlarla resmi törenlerin Hükümet Konağı önünde yapılması için, bu meydanın tanzimi ile bir anıt yaptırılması.
2- Tarihte meşhur ve halen mevcut sineklerden kurtulmak, bulaşıcı hastalıklardan korunmak için noksan kanalizasyonun tamamlanması (Esatpaşa mahallesinde bu işe başlanmış olması insana bir ümit vermektedir.)
3- Su işinin en az 50 yıl sonrası ve şehrin her yıl artan bin nüfusu göz önünde tutularak halli, yaşamak için başlıca şartlardan biridir. Elektrik işi de aynı düşünce ile ele alınmalıdır.
4- Bir şehitlik yapılması, Menemen şehrinin muhtelif yerlerinde mevcut 9 şehidin mezarının nakli, künyeleri malum 50 şehit içinde mermer sütunlara kimliklerin nakşedilmesi aynı şekilde bir malül gaziler parkı tesisi, milli, insani ve tarihi en büyük vazifedir. Malül gaziler parkı bir ihtiyacı da karşılar.
5- Yarının büyükleri çocuklar için bir kaç bahçe yapılması, hem çocukları hem de anneleri sevindirir.
6- Devrim Ocağı ve kütüphane tesisi, eski Türk Ocakları, halkevlerinin gaye ve maksadını bir kül halinde birleştirecek şekilde açılmalıdır.
7- Kültür davasının baş vazifelerimizden olduğunu, yurdumuzun ve milletimizin bugüne kadar çektiği felaketlerin bir tek sebebinin cehalet olduğunu anlamayan münevver kalmadığına göre, köylerdeki noksan okulların inşası ile mevcutların imarı yine en büyük milli vazifelerimizdendir. Yurdumuzun teknik elemana ihtiyacı çoktur. Menemen’de bir sanat enstitüsünün açılması da gelecek için bir garanti olur.
8- Ağaçlandırma, trafikte kolaylığı sağlamak için gidiş-geliş yollarının ayrılması bir tane kapalı sinema ile bir adet asri hamama ihtiyaç olduğu herkesçe malumdur.
9- Tarihi yerlerin onarımı ve hiç olmazsa korunması, ecdada saygı, gelecek kuşaklara manevi ruh zenginliği sağlanması şarttır. Bugün ahır olarak kullanılan Kasımpaşa Türbesi ile bir tarafında mumlar yakılıp, dua edilen, içinde köpeklerin boğuştuğu, bir kapıdan mahrum bayraklı dede Türbesi insana utanç vermektedir.
10- Aliağa plajları, Nemrut kaplıcaları gibi yerlerin turistik şekilde tanzimi, ihtiyacı karşıladığı gibi gelir de temin eder.
11- Şehir içinde boş arsalar dururken yeni inşaatın şehir dışına doğru yapılması su, yol, elektrik, kanalizasyon ve diğer tesisler bakımından, değil Menemen Belediyesi, Türkiye’de ve hatta dünyada hiç bir belediyenin bütçesinin yetemeyeceği masraflara yol açacağı gibi, artan nüfusun başlıca geçim kaynağı tarla ve bağların da yok olması gibi ekonomik zararlar doğurmaktadır. Şehirde ve bilhassa iş sahalarında kat adedini çoğaltmak, vatandaşların zaman ve enerji sarfını da önler ve çok büyük faydalar sağlar. Belediyenin kendi aralarında yapacağı iş hanları, meskenler aynı zamanda birer gelir kaynağı olur.
12- Plansızlık, şahsi hırs ve menfaat temini için, şehirlerimizi bugünkü geri durumda bırakanların vatanseverlikle bir alakası yoktur.”
Ensar Bingöl’ün yazdıklarını okuyunca kendisinin Menemen’i çok sevdiğini anlıyorum. Menemen Gazetesi’nde 3 yıl boyunca Menemen Tarihini yazmak gerçekten zor bir iştir. Bunu kendisine vazife edinen subayımız hiç bir karşılık beklemeden gerçekten büyük araştırmalar  yapmış, bizim bilmediğimiz birçok konuyu gün ışığına çıkarmıştır. Uzun araştırmalar yapmama rağmen ne yazık ki bu komutanımız hakkında bir bilgi edinemedim. Yaşıyorsa sağlık ve sıhhat, vefat ettiyse Allahtan rahmet diliyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi