MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
NEDEN HATALI İLİŞKİLERİ SÜRDÜRÜYORUZ?
Sude Kaplan
YAZARLAR
3 Ocak 2022 Pazartesi

NEDEN HATALI İLİŞKİLERİ SÜRDÜRÜYORUZ?

KONUMUZ: BAĞLANMA STİLLERİ

Yılın ilk pazartesi gününden herkese merhabalar. Öncelikle herkese sağlıklı, huzurlu ve ruh sağlığını koruyabildiği bir yıl diliyorum. Bu hafta konumuz bizi toksik ilişkilerde tutan bağlanma stillerimiz. 2022 yılına bağlanma stillerimizi tanıyarak girelim istedim. Zaman zaman kendimizi yanlış ilişkiler içinde olmaktan suçlu hissederiz. Oysaki bazen olayları dışsallaştırmak, bizimle ilgili olmadığını kabul etmek daha sağlıklıdır.

Nedir Bağlanma Stillerimiz?

John Bowlby’nin ortaya koyduğu bağlanma teorisi kısaca bebeğin, bebeğe bakım veren kişiyle kurduğu ilişkiyle alakalıdır. Bebek bakım veren kişi ya da ebeveyni ile sağlıklı bağ kurarsa güvenli bağlanma söz konusudur. Ebeveynlerin ya da bakım veren kişilerin ilgileri değişkenlik gösteriyor ve şartlı sevme ile ilişkilendiriliyorsa burada kaygılı bağlanma oluşacaktır. Katı, sert tutum sergileyen, ilgiden mahrum bırakan bir bakım verene sahipseniz burada bağlanma stiliniz kaçıngan bağlanma stili olacaktır.

Amir Levine ve Rachel Heller ise bağlanma stillerinin yetişkin ilişkilerine etkisi üzerinde durmuştur. Bağlanmanın sadece çocuklara özgü olmadığını yetişkinlerin de kurduğu ilişkilerde bağlanmaya ihtiyaç duyduğunu belirtmişlerdir. Bağlanma stillerimizin romantik ilişkilerimizi de etkilediğini hatta bağlanma stillerimize uygun ilişkiler kurduğumuzu söyleyebiliriz. O zaman şimdi ilişkilerimizdeki bağlanma stillerimizi tanıyalım.

Güvenli Bağlanan Kişilerin İlişkilerdeki Özellikleri;

İlişki içinde sıcak bağ kurabilen kişilerdir. İlişkilerinde yakınlık kurabilen duygularını rahatça ifade edebilen kişilerdir. Sorun yaşadıklarında bu sorunları konuşmaktan çekinmez ihtiyaçlarınıza yönelik destekleyici kişilerdir.

Kaygılı Bağlanan Kişilerin İlişkilerdeki Özellikleri;

Bu kişiler ilişkilerinde yakınlık ihtiyacı yüksek kişilerdir. İlişkide olduğunuz kişiyle sorun yaşamaktan kaygı duyuyorsunuz. Bu kişiler sorun yaşadıklarında kendilerini suçlu hissederler. İlişkilerdeki sorunlar sizin hayatınızı fazlasıyla olumsuz yönde etkileyebiliyor. Olumsuz durumlarda trip atıyor ya da düşünmeden hareket edebiliyorsunuz.

Kaçıngan Bağlanan Kişilerin İlişkilerdeki Özellikleri;

Kaçıngan bağlanan kişiler için bağımsızlık ve özerklik en büyük ihtiyaç. Duygusal yakınlık kurmakta güçlük çeken bu kişiler halk arasında ıssız adamlar/kadınlar olarak da bilinmektedirler. Fazla yakınlık bu kişileri rahatsız eder. Kendini açmayı sevmeyen bu kişiler zorluklarla karşılaştıklarında sorun çözmekten kaçan kişilerdir. Duygularını ifade etmezler. Sosyal çevreleriyle sizi tanıştırmazlar.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi