MENÜ
İzmir 38°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ruhun Gıdası Gülümseme
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
30 Haziran 2021 Çarşamba

Ruhun Gıdası Gülümseme

Çok güzel bir söz var. Gülmeyi beklemek için mutlu olmayı bekleme. Gerçekten öyle. Çünkü bazen sıcacık bir gülümseme mutlu olmamızı sağladığı gibi, bir gülümsememiz karşımızdakilerin mutlu olmasını da sağlayabilir. Ayrıca Moliere’in dediği gibi insan gülebildiği kadar insandır.

Bu günlerde belki de en çok ihtiyacımız olan sıcak içten güzel bir gülümseme. Farklı sebeplerle gülümsemek zor olsa da içimizi ve çevremizdekileri ısıtmak, iyi ilişkiler kurabilmek ve var olan ilişkileri sürdürmekte gülümsemek gibisi yok.

Her gün milyonlarca insan farklı sebeplerden dolayı dişlerini kaybediyor. Ağzın hangi bölgesinde olursa olsun dişin eksikliği hem estetik, hem fonksiyon, hem fonasyon hem de sağlık açısından etkileri çok fazla. Estetik ve görünür bölge olan ön bölgede ise zaman kaybedilmeden bu eksiklik kapatılmak isteniyor. Çünkü unutmamak gerekir ki parayla satın alamayacağımız en güzel giysimiz; gülüşümüz.

Gülüş bize kendimizden emin bir ifade katıyor. Güzellik, albeni katıyor. Estetik beyaz dişler ise özgüveni artırıyor. Tabi ki sağlıklı dişler. Her an etkileşim içindeyiz. Toplumsal yaşam, aile hayatı, profesyonel ve sosyal yaşam derken insanlarda sürekli bir algı oluşturuyoruz. İlk tanışmada oluşturduğumuz algı ise sonradan değiştirmesi güç bir durum. Başarılı yaşamın gerek sosyal gerekse profesyonel açıdan olmazsa olmazlarından biri algı yönetimi. Algı oluşturma dış görünüşümüzden sosyal hayatımıza, psikolojik durumumuzdan yetiştiğimiz çevreye kadar birçok konudan etkileniyor. Bunların en önemlisi ve belki de en kolay olanı, içten bir tebessüm.

Arkadaş ve iş ilişkilerinden, işteki başarıdan sosyal çevrede sözü dinlenen biri olmaya, işte başarılı olmadan belki de lider olmaya giden yolda bize en fazla mesafe kat ettiren unsur doğal bir tebessüm. Karşıdaki insana güven aşılayan doğal bir gülümseme, parlayan bir çift göz profesyonel ilişkilerin kurulmasında çok etkilidir. Gülümsemenin doğal olması karşıdaki insana güven ve samimiyet de aşılamaktadır.

Doğal gülümseme bize neler katar?

Bizde ve karşımızdakinde mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar.
İkili ilişkilerde samimiyetin daha hızlı gelişmesini sağlar.
Yüzümüzde kendinden emin karşımızdakine hoş görünen bir görüntü oluşur.
Karşılıklı içten birer tebessüm, en etkili iletişim kurma en samimi ve en güzel hediyeleşme şeklidir.
Kariyer hedeflerimizde, başarılı bir iş hayatında da olmazsa olmazlardandır doğal tebessüm. Fiziken özgüveni yüksek bir gülümseme karşımızdakini etkilemede düşündüğünüzden daha etkilidir. Bu nedenle sağlıklı güzel bir gülümsemeye sahip olmak önemlidir. Peki buna nasıl sahip olabiliriz?
Eski renklenmiş dolgularınız varsa ya da dişte renklenmeye sebep olabilecek amalgam dolgunuz varsa bu dolgular estetik olan kompozit dolgularla değiştirilebilir. Renklenmiş dişlerde beyazlatma yapılarak daha beyaz bir renge sahip olabiliriz.
Dişlerin ağızdaki konumundan ya da şeklinden memnun olmadığımız durumlarda ortodontik tedavi ile dişler hizaya getirildikten sonra lamine ya da kaplama yapılarak veya bonding işlemleri ile estetik bir görünüm kazandırılır. Eksik dişler günümüzde gelişen yöntemler ile aynı seans hem implant hem de diş yapılarak hasta dişiyle birlikte gönderilebilir. Bunları hekiminizle birlikte değerlendirmek en doğrusudur.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; [email protected] - www.disizmir.net

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi