MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
75 YIL ÖNCE MENEMEN CHP BAŞKANINA SUİKAST DÜZENLENMEŞTİ
Oktay Özengin
YAZARLAR
12 Haziran 2021 Cumartesi

75 YIL ÖNCE MENEMEN CHP BAŞKANINA SUİKAST DÜZENLENMEŞTİ

31 Ağustos  1946 günü Menemen çok üzücü bir olaya şahit oldu. Bir arkadaşıyla birlikte köy teftişinden dönen CHP Menemen Başkanı Osman Sabancı, dinlenmek amacıyla gittiği bağ evinde alnından yediği kurşunun etkisiyle bir anda  yere düştü. Sabancı, derhal İzmir’e getirilerek Memleket Hastahanesi’nde tedavi altına alındı. Vilayet meclis üyesi olan ve yeni meclis için CHP’ce Menemen adayı olarak gösterilen Osman Sabancı’nın başındaki yara oldukça ağır.

Durumu kısaca özetleyen bu başlığın ardından olayı yakından takip eden Yeni Asır Gazetesi bir gün sonra bu cinayeti tüm ayrıntıları ile yayınladı. 75 yıl önce 1 Eylül 1946 tarihindeki bu haber gazetenin sütunlarında şöyle yer aldı:

“CHP Menemen Başkanı Osman Sabancı aradan 24 saat geçmesine rağmen kendisine gelememiş, tek kelime konuşamamış ve ifade verememiştir. Bu cinayeti işleyen, hadiseden sonra hemen kaçmış ve dün akşama kadar bulunamamıştır. Hadise henüz esrarlı şeklini muhafaza etmektedir. Gayet namuslu ve Menemen’de sevilen bir sima olan Osman Sabancı’nın neden böyle bir saldırıya uğradığı tahmin edilememektedir. Osman Sabancı, Memleket Hastahanesi’nde tedavi altına alındıktan sonra da başına aldığı ağır yaradan dolayı halen konuşamamaktadır. Menemen CHP Başkanı’nın ağır surette yaralanmasıyla neticelenen ve derin akisler uyandıran hadisenin tahkikatına önemle devam edilmektedir. Osman Sabancı, henüz maruz kaldığı hadisenin tesirinden kurtulamamıştır. Hayatı tehlikededir. Gözlerinde ve beyin nahiyesinde ağır tazyik neticesinde teşevvüş (karışıklık) ve arıza mevcuttur.

Menemen Zabıtası (emniyet) Osman Sabancı’nın yaralanmasını örten hadisenin esrar perdesini kaldırmak için dün devamlı surette çalışmış ve bu meyanda bu hadiseye ikinci bir ölüm hadisesi daha karışmıştır. Menemen Zabıtası Osman Sabancı ile arasında derin nefret bulunduğunu tespit ettiği Emin adında birini takip ederken Yeniköy’de Emin’in bağ kulesine gitmiştir. Bu sırada arkadaşlarıyla konuşmakta olan Emin gördüğü karaltılardan şüphelenerek arkadaşlarına gelenlerin jandarma olup olmadığını sormuştur. Gelenlerin jandarma olduğunu anlayan ve derin korku içinde kalan Emin ortadan kaybolmuştur. Kendisi takip edildiği sırada bir tabanca sesi duyulmuş ve Emin bu suretle bir kaza kurşununa kurban gitmiştir. Bundan sonra ise Menemen Kaymakamı ve zabıtası hadise yerinde tahkikatla meşgul olmuşlardır. Emin isimli şahıs Menemen’de evvelce bekçilik yapmış bir kişidir ve Osman Sabancı’nın da akrabasıdır.”

CHP BAŞKANI OSMAN SABANCI’NIN VEFATI VE CENAZE TÖRENİ

Yeni Asır Gazetesi olaydan bir hafta sonra yeni bir haber daha yayınlayarak CHP Menemen Başkanı Osman Sabancı’nın vefat ettiğini bildirir. 8 Eylül 1946 tarihinde yayınlanan bu haber şöyledir:

“Bir hafta evvel suikast sonucu ağır surette yaralanmış olan ve iki gün önce Memleket Hastahanesi’nde hayata gözlerini kapayan Menemen CHP Başkanı Osman Sabancı’nın cenaze töreni dün Menemen’de kalabalık bir halk kitlesinin iştirakiyle yapılmıştır. Törende, İlçe Kaymakamı, Askeri ve Mülki Erkan ile CHP Müfettişi Kamuran Örs, İl İdare Kurulu Başkanı Mehmet Orhon, İl Vilayet Daimi Komisyon Üyelerinden Refik Sandıkoğlu, İzmir Belediyesini temsilen Muzaffer Özgen, yakın ilçelerin parti ve Belediye Başkanlarıyla Menemen Demokrat Parti Başkan ve üyeleri hazır bulunmuştur.

Merhumun mezarı başında Menemen CHP?İdare Heyeti üyelerinden Muharrem Arda, eski Belediye Başkanı Muhittin Çiftçi, Demokrat Parti Başkanı Şükrü Akdoğan, Demokrat Parti İdare Kurulu üyesi Bedri Onat, göz yaşları arasında çok güzel ve heyecanlı birer hitabe gerçekleştirmişlerdir. Bundan sonra CHP?İl İdare Kurulu Başkanı Mehmet Orhon, Osman Sabancı’nın meziyetlerinden bahsetmiş ve CHP adına merhumun manevi huzurunda hürmetle eğilerek bütün Menemenlilere başsağlığı dilemiştir. Daha sonra Menemen’in bu çok sevilen temiz, feraatli ve vefalı evladı binlerce insanın göz yaşları arasında ebediyete tevdi edilmiştir.”

75 yıl önce gerçekleşen bu cinayet gerçekten çok ilginç. Osman Sabancı’nın bir akrabası tarafından öldürülmesi, öldürenin de birkaç gün sonra bilinmeyen bir sebeple ölmesi tahminimce Menemenliler arasında çok konuşulmuş, onlarca komplo teorisi üretilmesine yol açmış olmalıdır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi