MENÜ
İzmir 37°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Stresli dönemlerde hangi besinleri tüketelim?
İrem Yorgancı
YAZARLAR
14 Ocak 2022 Cuma

Stresli dönemlerde hangi besinleri tüketelim?

Çevremizde strese sebep olan birçok faktör var. Kişisel hayatımızdaki zorluklar, mevsimin getirdiği kapalı ve soğuk hava koşulları belki de vakaların tekrar artış göstermesiyle birlikte içinde bulunduğumuz bitmek bilmez pandemi de bunlardan biri. Aslında tüketeceğimiz doğru besinlerle stres seviyemizi kontrol edebiliriz.

Bazı zamanlar da stres ile başa çıkmak yorucu olabilir ve bir nebze bu durumdan uzaklaşabilmek için yiyeceklere yönelebiliriz. Bu yiyecekler genellikle olumlu duyguları artırdığına inandığımız fakat genellikle yüksek şeker ve yağ içeriğine sahip besinlerdir. Özellikle akla ilk gelen çikolata, cips gibi yüksek şeker ve yağ içeren besinlerdir. Bu besinler başlangıçta mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini salgılatıp daha mutlu hissetmemizi sağlıyor gibi gözükse de, devam eden süreçte stresin artmasına sebep olabilir. Çünkü basit karbonhidrat içeriğine sahip bu besinler kan şekerinde ani iniş çıkışlara neden oluyor dolayısıyla ruh hali etkileniyor ve strese olan yanıtı kötüleştirebiliyor. Aslında baktığımızda yapılan araştırmalarda karbonhidratların, mutluluk hormonlarından olan serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu ve ruh halini iyileştirerek stresin azalmasında etkili olduğu gösterilmiştir. İşte bu noktada fark ediyoruz ki yaptığımız hata karbonhidratın türünü yanlış seçmek. Hazır paketli gıdalar ve rafine karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidrat olarak adlandırdığımız tam buğday unlu ürünler, bulgur, kinoa özellikle yulaf gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları aklımıza gelmeli.

Serotonin oluşturmaya yardımcı olan bir amino asitlerden biri olan triptofanın başlıca kaynaklarından biri yumurtadır. Aynı zamanda D vitamini, çinko, magnezyum ve selenyum açısından zengin bir kaynak olan yumurtayı kahvaltılarınızdan ve yemek tarifelerinizden eksik etmeyerek stresten uzak kalabilirsiniz.

Omega3 yağ asidi de stresi azaltan besinler arasında. Bu nedenle balık, ceviz badem gibi çiğ kuru yemişler de bu dönemlerde mutlaka menünüzde bulunmalı.

Kabak Çekirdeği Stres anında yükselen kortizol seviyesinin düzenlenmesinde rol oynayan ve stres belirtilerini azaltan magnezyumun başlıca kaynağıdır. Stresli olduğunuz dönemlerde 1 avuç kabak çekirdeğini ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda serotonin ve endorfin seviyelerini artırarak stresi azaltmaya yardımcı olan bitter çikolata magnezyum ve potasyumdan da oldukça zengin. Yine potasyum kaynaklarından olan muz da serotonini arttırarak stresin azaltılmasını sağlıyor.

Duygu durum bozuklukları üzerinde olumlu etkileri olan L-Theanine adlı amino asit içeren yeşil çay stresi azaltan serotonin ve dopamin hormonlarının üretimine yardımcı olurken; beyinde stres ile bağlantılı kimyasalların seviyesini düşürerek stres ve kaygıyı azaltır.

Narenciye grubu meyveler, yaban mersini ve rengarenk biberler gibi C vitamini içeren besinler bağışıklık sistemini desteklediği bilinirken kandaki stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek stresi de azaltmaya yardımcıdır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi