MENÜ
İzmir 38°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Uzun Süreli İmplant Başarısı İçin Diş Eti Sağlığı Önemli
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
11 Ağustos 2021 Çarşamba

Uzun Süreli İmplant Başarısı İçin Diş Eti Sağlığı Önemli

İmplantlar görünüm ve fonksiyon olarak doğal dişlerin yerini tutan yapılardır. Nasıl ki doğal dişler iyi bakılmadığında diş eti hastalığına yakalanıyorsa ve sonucu olarak sallanıyorsa aynı durum implantlar için de geçerlidir. Yeterli ve sağlıklı kemik ve diş etleri implantın başarısının uzun süreli olmasında son derece önemlidir.

İmplant tedavisi için gerekli olan bazı unsurlar vardır. Yeterli ve sağlıklı kemik miktarı implantın yerleştirilebilmesi için ön koşuldur. Çünkü implantlar belirli bir uzunluğa ve genişliğe sahiptir. Uygun bölgede yeterli miktarda kemik yoksa ya implant yerleştirilemez ya da öncesinde yeterli kemiği oluşturmak gerekir. Sadece kemik kalitesi implant başarısı için yeterli değildir. Sağlam dişlerin etrafında nasıl ki sağlıklı dişeti varsa sağlıklı bir implantın etrafında da sağlıklı bir dişeti bulunur. Bu sağlıklı diş eti kalitesi de implantın uzun süreli başarısında çok önemlidir.

Dişlerimiz aynı zamanda çene kemiğini koruyan organlardır. Çiğneme esnasında dişlerin çene kemiklerine ilettiği basınç, dişlerin çekilmesi ile ortadan kalkar. Bu durum da çene kemiklerinde kayıpların yani erimelerin olmasına sebep olur. İmplantlar da aynı bu şekilde dişlerin kökleri gibi çene kemiğini destekler ve basıncı çene kemiklerine ileterek çene kemiklerinin yoğunluğunu ve miktarını korur.

Peki implant tedavisi ile neler kazanırız? Nasıl konfora kavuşabiliriz?
Eğer ki var olan protezleriniz tüm damağı kapladığı için tat almanızı engelliyorsa, protezleriniz çok hareketli olduğu için mide bulantısına sebep oluyorsa, sık sık düşüp kırma sebebiyle protez yaptırmak zorunda kalıyorsanız, sert ve yapışkan gıdaları yemekte zorlanıyorsanız, protezleriniz altına çok fazla yemek artığı kaçıyorsa, bir ya da daha fazla sayıda diş eksiğiniz varsa ve sağlam dişlerinize köprü proteziyle porselen yaptırmak istemiyorsanız, diş olmayan bölgede bulunan kemiği korumak istiyorsanız implant sizin için doğru seçenek olabilir.

Halk arasında kısmen doğru kısmen yanlış implantlarla ilgili birçok söylem bulunuyor. Bunlar bazen implant tedavisine önyargılı olmanıza, korkmanıza hatta kesinlikle bu tedavi seçeneğini istememenize sebep olabilir. En doğru bilgiye ise kolaylıkla hekiminizden ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı gülüşler...
Sorularınız için; [email protected]
Sosyal medyadan da sorularınız ile bize her zaman ulaşabilirsiniz...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi