MENÜ
İzmir 43°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ARA ÖĞÜNLERDE HURMA TÜKETİN
İrem Yorgancı
YAZARLAR
20 Mayıs 2022 Cuma

ARA ÖĞÜNLERDE HURMA TÜKETİN

Genellikle Ramazan ayı ile özdeşleşen hurma, sadece Ramazan’da değil, yılın her ayında tüketilmeli. Özellikle kan şekerini dengelemesi ve tokluk süresini uzatması sebebiyle gün içinde ara öğünlerde hurma tercih edilmeli. Başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum gibi birçok vitamin ile mineral içeriği sayesinde vücuda pek çok yarar sağlayan, ara öğünlerimizin vazgeçilmezi olacak hurmanın faydaları gelin birlikte inceleyelim.

Sindirimi kolaylaştırıyor! Hurma yüksek lif içeriği ile midede sünger gibi şişerek yüksek hacim kaplıyor ve mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi oluşturuyor. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor, mikrobiyotayı destekliyor ve kabızlığı önlüyor.

Bağışıklığı güçlendiriyor! Hurma, bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlardan selenyumdan ve C vitamininden zengin bir besindir ve bu sayede vücudu zararlı mikroorganizmalardan arındırır. Ayrıca içeriğindeki magnezyum minerali sayesinde vücutta oluşabilecek olası enfeksiyonlara karşı koruyucu görev yapabilir.

Kemik sağlığına yararlıdır! Hurma içeriğindeki kalsiyum ve fosfat sayesinde iskelet oluşumuna ve vücudun kemik yapısının dengelenmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca kemik erimesi ve yumuşaması gibi gelişebilecek kemik hastalıklarının önlenmesinde fayda sağlıyor.

Kilo kontrolüne yardımcıdır! Yüksek lif içeriği ile midede uzun süre kalarak sindirimin yavaş olmasını sağlıyor. Böylelikle tokluk süresi uzuyor ve daha az besin tüketilmiş oluyor. Demir eksikliği olan bireyler kilo vermede zaman zaman güçlük yaşar. Hurma içerdiği yüksek orandaki demir mineraliyle kişinin demir depolarını destekliyor ve bu sayede kilo verme sürecini rahatlatır.

Tam bir enerji deposu! Gün boyunca kendini oldukça yorgun hisseden, halsiz kalan veya kilo almak isteyen kişiler hurmayla ihtiyaçları olan enerjinin bir bölümünü sağlayabilir. Yüksek enerji içeriği, özellikle kilo almak isteyen kişiler veya gelişmekte çağında olan çocuklar için çok fayda sağlıyor.

Üst üste incelediğimiz iki madde biraz tezatlık hissettirdi sanki değil mi? Şöyle açıklayalım kilo alma ve verme diyetlerinde, her yazıda bahsettiğimiz gibi porsiyon, öğün saati yani denge önemlidir!

Hurmanın içeriğindeki şeker miktarının fazla olması, kalori alımını arttırıyor. Ayrıca yüksek şeker içeriği özellikle diyabet hastalarında veya insülin direnci gelişmiş olan kişilerde kan şekerinin hızla yükselip aynı hızla düşmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle gündüz saatlerinde yanında bir süt grubu ile 2 adet hurma tüketmek size optimal fayda sağlayan bir ara öğün alternatifi olacaktır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Menemen'in Sesi