MENÜ
İzmir 43°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MESELE BİRLİKTE OLMAK…
Erhan Özalp
YAZARLAR
8 Haziran 2023 Perşembe

MESELE BİRLİKTE OLMAK…

Geçen yıl 1. Uluslararası Menemen Çömlek Festivali’nden sonra ülkemizde ve dünyada herkesin Menemen Çömlekçiliğine bakış açısı kökten değişti. Bugün artık çömlek alanında yol almış tüm kentler Menemen’in kırmızı toprağını, hünerli ustalarını ve ürün kalitesini biliyor. İşletmeler de ustalar da iyi olunca sonuç çok daha etkileyici oluyor. Bugün artık Çömlek ustalarımız dünyanın her yerinde tanınıyor, biliniyor, özel olarak davet ediliyor ve ağırlanıyorlar. Gittikleri her yerde önemli eğitimler veriyor, önemli eserler yaratıyorlar ve ayakta alkışlanıyorlar. Ahmet Taşhomcu gibi ustalar artık Menemen’in marka değerine dönüştüler. Bir bakıyorsunuz İtalya’da, bir bakıyorsunuz Rusya’da… Ya önemli bir eğitim veriyorlar ya da bir yarışmada ilçemizi, ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Emin olun insanın göğsü kabarıyor. Başarılarıyla gururlanıyor...

Ahmet Taşhomcu geçen yıl sayın Cumhurbaşkanı için yaptığı ihtişamlı vazoyu Külliye’de Sayın Erdoğan’a takdim etti. Rusya’da verdiği eğitim sırasında bölge valisine Sayın Erdoğan için yaptığı vazo takdiminim fotoğrafını göstermiş. Döndükten birkaç ay sonra vali bey bir vesile ile bu fotoğrafları Sayın Putin’e ulaştırmış. Bunun üzerine Sayın Putin Ahmet Taşhomcu’nun kendisi için de böyle bir vazo yapmasını istemiş. Bu talep bile tek başına ülkemizin ve ilçemizin tanıtımı için çok büyük bir katkı. Teşekkürler.

Menemenimizin hünerli çömlek ustaları en son İtalya’nın Savona kentinde düzenlenen Dünya Çömlek Ustaları yarışmasına katıldılar. Yarışmadaki 6 derecenin 4’ünü alarak büyük bir başarıya daha imza attılar. 'Estetik' dalda Ayhan İde dünya birincisi, Oktay İde dünya ikincisi olurken, teknik dalda Oktay İde dünya 2.si Ahmet Taşhomcu ise dünya üçüncüsü olarak hepimizi gururlandırdılar. Teşekkürler.

Menemen Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Aydın Pehlivan’ın ödül töreninde yaptığı konuşma ilçemiz, ülkemiz ve festivalimizin tanıtımı açısından çok değerliydi. Bu vesile ile Savona Belediye Başkanını, organizasyon komitesini, katılımcı ülkelerin önemli ustalarını da 2. Uluslararası Menemen Çömlek Festivalimize davet etme imkânı yaratmış. Teşekkürler.

Savona Belediye Başkanı Marco Russo, Aydın Bey ile sohbeti sırasında Savona ve Menemen’in kardeş şehirler olması yönünde bir teklifte bulunmuş. Aydın Bey bu anlamlı teklifi memnuniyetle kabul edeceklerini belirtmiş. Ayrıca Celle Belediye Başkanı hanımefendi Caterina Mordeglia’a ile de tanışma, konuşma ve festivalimize gelme sözü almış. Teşekkürler.

Menemen’in uluslararası markalarından olan Menemen Şahinler Makine’nin Gamus Menemen Markası da yarışmanın en genç katılımcısına ödül sponsoru olmuş. Bu girişimi ile ilçemizin duyarlılığını, dayanışma ruhunu tüm dünyaya göstermiş... Teşekkürler.

Bir şeyi ne kadar sahiplenirseniz o kadar canlanır, güzelleşir ve sizin olur. Aydın Bey bu yarışmaya giden ekibi sadece maddi olarak destekleyerek, yanlarına da belediyeden birini ekleyerek gönderebilirdi. Kimse de bu durumu çok yadırgamaz, sorgulamazdı. Ama o öyle yapmadı. Her zaman yaptığı şeyi yaptı ve İlçemizin güzide ustalarıyla birlikte Savona’ya gitti. Onlarla birlikte oldu. Desteğini bizzat sundu. Böyle olunca kaynaşma da motivasyonda mükemmel, başarı kaçınılmaz oluyor. Menemen Belediye Başkan Vekilimiz sayın Aydın Pehlivan’ı da bu yaklaşımından dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Menemen duyarlılığı ve dayanışması büyüdükçe, güçlendikçe daha önemli başarılara tanıklık edeceğimize inanıyorum. Yeter ki birbirimizden vazgeçmeyelim. Herkesin farklılıkları ile değerli ve gerekli olduğuna inanalım. Bir de Aydın Pehlivan’ın şu sözünü çok değerli buluyorum.
“Mesele Birlikte Olmak”

Saygılarımla

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Menemen'in Sesi