MENÜ
İzmir 38°
Menemen'in Sesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tansiyon Hastasına İmplant Yapılabilir
Mehmet Ergüneş
YAZARLAR
24 Ağustos 2021 Salı

Tansiyon Hastasına İmplant Yapılabilir

Diş hekimine gelen hastaların yaptığı yanlışlardan biri de var olan hastalıklarını diş hekiminden gizlemeleridir. Hastalar tedavilerini hızlandırmak ya da hastalıklarını söylemek istemedikleri için bunu yapsalar da aslı da çoğu sistemik hastalık diş tedavisine engel değildir. Yüksek tansiyon da diş tedavisine engel olmayan hastalıklardan biridir. Tabi ki kontrol altında olduğu sürece.

Diş tedavisinden önce ölçülen tansiyonu normal değerlerde olan hastalara işlem yapılmasında sakınca yoktur. Hastalar var olan hastalıklarını diş hekimi ile paylaşırlarsa diş hekimi de randevuları tansiyonun daha dengede olduğu sabah saatlerine yazacaktır ve tedavi daha konforlu geçecektir.

Diğer diş hekimliği işlemleri gibi implant yapılmasının da tansiyon hastaları açısından bir riski yoktur. Kemik içine yerleştirilen implantların kan basıncını artırıcı ya da düşürücü etkisi bulunmaz. Ancak işlem sırasında bir sorunla karşılaşmamak adına bu hastaların hastalıklarını diş hekimine bildirmeleri gerekir. Hastalık kontrolsüz ise ancak bu durumda kontrol altına alınana kadar diş hekimi tarafından işlem ertelenebilir. İlaç ile kontrol altında olan durumlar içinse hastaların mutlaka ilaçlarını alıp diş hekimine gelmeleri gerekir. Tedavi sırasında yükselen tansiyon hastalar için risk oluşturabilir. Tansiyon hastalığından haberi olmayan diş hekimi ise bu durumu kontrol etmeden ya da hastanın tansiyonunu ölçmeden işleme başlayacağı için sorunun ne sebeple ortaya çıktığını anlayamayabilir. İleri durumlarda felce bile sebep olabilecek sorunlar oluşabilir. Bu hastalar tedavi sırasında yüksek kaygı yaşamadıkları sürece herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Kaygı oluşmaması için de diş hekimi daha sakin ve rahatlatıcı ortamda tedavileri gerçekleştirmelidir.

Kullandığımız lokal anesteziklerin içindeki adrenalin genel olarak tansiyon artışına sebep olmasa da fazla miktarda kullanıldığında bazı tansiyon ilaçlarımdaki maddeler ile birleşerek kan basıncı artışına ve kalbin daha fazla yorulmasına sebep olabilir. Bu nedenle tansiyon hastaları kullandıkları ilaçlardan da mutlaka diş hekimine bahsetmelidirler.

İmplant işlemi sonrasında implant iyileşmesi tansiyon hastalarımda neredeyse normal hastalar gibi olmaktadır. İşlem sonrasındaki birkaç günde hastalar normal aktivitelerine ve beslenmelerine dönebilirler. Ancak bazı diş eti büyümesine sebep olan tansiyon ilaçları implant çevresinde de ödemli şiş bir diş eti oluşmasına sebep olabilir. Bu durumun varlığımda diş hekimi doktorunuzla irtibata geçerek ilacın değiştirilmesini isteyebilir. Diş etinde bu tarz şişlikleri olan hastaların ağız bakımına ve hijyenine implant sağlığı açısından ekstra özen göstermeleri gerekir.

Sağlıklı bir tedavi ve uzun süreli başarı için lütfen hastalıklarınızı diş hekiminizden gizlemeyin.

Sağlıklı gülüşler…

Sorularınız için; [email protected] gmail.com

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Menemen'in Sesi